bugün

kabus. istanbul siyasalın uluslararası hukuk profesoru. 2. sınıf dersi olmasına rağmen bu dersi 8 tekrara rağmen veremediğiniz için okulunuzun uzama sebebi. bi de babası var vakur versan çok mühim bi şahsiyet sbf'de dekanlık yapmış ben tanımam ama çok tatlı bi adammış ama oğlu bi ters olmuş. ama olmaz ki alt tarafı 40 alıp dersi gececeksin ama onu bile alamıyosun vardır bi bildiği
derslerinde tıpkı bir müzik eseri gibi nefes alacağı yerler, yapacağı jest ve mimikler, kızacağı öğrenciler hatta ara vereceği anlar bile sabittir. bir kaç başarısız denemeden sonra rauf versan derslerine girildikçe ya da sınavlarına çalışıldıkça dejavu denen şey şahane anlaşılır. derslerinde herşey her defasında aynı olmasına rağmen sınavlarda sorduğu sorularda kallavi bir çeşitlilik vardır. öyle ki okul civarındaki kırtasiylerde öğrencilere kolaylık amacıyla satılan rauf versan sınavlarına ait çıkmış soru fotokopileri gün geçtikçe ders kitaplarından daha kalın hale gelmiştir. açtığı yaz okulları ise üç hafta sürmesine rağmen konsantre azaptır. ders; bir de yaz sıcağı ve bir önceki akşam izlenen tatil keyfi birleşince katiyen dayanılmaz. öte yandan sağlık bakanlığının üniversite öğrencileri üzerinde yaptığı bir araştırmaya göre: rauf versandan ders almayan öğrencilerin daha uzun yaşayıp daha iyi şarkı söyledikleri ve geleceğe daha güvenle baktıkları ortaya çıkarken; rauf versandan ders alan öğrencilerde adale ağrıları, afedersiniz büyük tuvaletini tutamama, örf ve adet bozuklukları ve gecekondulaşma gözlemlenmiştir. he bir de bu meşhur ara verme anı geldiğinde rauf versan -bıyıkları olmamasına rağmen- bıyık altından gülerek 'ee şimdi bir 10 dakika ara vermeyi teklif ediyorum' der ve bu anlarda insan araya çok ihtiyacı olmasına rağmen gayri ihtiyarı 'reddedildi' diye bağırmayı çok ister. ister ama yapamaz çünkü bünye kaldırmaz.
rauf versan vs. sew7

ilk round:
*"hmm hocam merhaba sınavda teamüller geri alınır mı diye bir soru sormuştunuz.onla ilgili size.."

*"öyle bir soru sınavda sorulmadı.başka dersle karıştırıyor olmalısın"
alınacak ders "o kadar salaksın ki sınavdaki soruyu bile bilmiyorsun.ya da daha da salaksın hangi ders kimin bilmiyorsun."

rauf versan :1 sew7:0
----------------------------------------------------
ikinci round:
*"hocam bir devlet uyguladığı bir teamülü geri alıp, başka devletten bir yaptırım olmazsa uluslararası adalet divanına başvurup şikayetçi olsa 'savaşlar ya da başka özel durumlar dolayısıyla ' teamülleri geri aldığını belirterek bla bla bla bla..."*
*"söylediklerin hiçbir şey ifade etmiyor"
(bkz: knock out)
Hani denir ya iş çok bilmekte değil yansıtabilmekte, ya da şöyle denir anlatabileceklerin karşındakinin anladığı kadardır, işte rauf versan'ın transilvayna beşiğinden gelme havası hakkındaki spekülatif tabirlere kadar her kademede bu sözlerin etkisine rastlanılabilir. Kendim 6. sefer aldığımdan demiyorum ama ciddi bir idrak ettirtememe özelliği vardır rauf hocamızın. yüksek lisansını ingiltere'nin bilmem neresinde yapması * ya da babasının akademisyen olması ona hiçbir şey katamamıştır ne yazık ki. uluslararası hukuk teamülleri dışında her şeyi geriden takip eder. arkadaşlarına daktiloyla mektup yazar. öyle bir havası vardır ki sanarsınız ki bu adam evinde sadece ropdöşambır giyip kruvasan yiyor.

3 sene süresince aldığım derslerinde gerçekten çok şey öğrendim ama bana hiçbirşey öğretilmedi. Sürekli doğruyu iyiyi güzeli yazdığım halde sınav kağıdıma not föyünde hep karşıma çirkin olanı çıktı. bekliyorum bir gün bana da tak diyecek ve ben katil olacağım. o kadar eminim ki bundan. Uluslararası genel hukuka vakıf olduğuma emin olduğum kadar.

Bakıldığı zaman en yüksek notunu 85 olarak vermiştir ve bu kağıtta soruların ruhunun yazdığı iddia eder. bu kağıda bile 100 vermemiştir sebeb?? sebep şuymuş kendi ağrından : "100 vermem demek sende benim kadar biliyorsun" demekmiş. e be terbiyesiz adam sen bana senin kadar öğretmekle yükümlüsün zaten bunları. nerden biliyorsun benim uluslararası hukuk profesörü olmak istemediğimi. için cızlamayackmı o vakit. demiyecekmisinki bu gençleri donatmak yerine domaltmışım diye?
4 sene 8 dönem eder(4 apertura + 4 clasura).her dönem 1 vize 1 final 1 quiz yap içler dışları toplam sınav adedi 24.her dönem alınabilecek olan 300 tam puandan 24 tane sınav ettimi sana 7200 puan.24 sınavın hepsinede katılmış ve de toplamda 1335 puan almışım.bu puanlara hüseyin pazarcı'nın dört ciltlik ugh kitapında çektiğim kopyaya rağmen aldığım 20 de(adım gibi eminim virgül atlamadım),sadece bir cümlede (kağıdın tamamında değil)an"D"laşma yerine an"T"laşma yazdığım için bana göre temiz 60 hocaya göre 35'lik kağıttan aldığım 5 de dahil.tüm bunlar yetmezmiş gibi karasuları sınırında eklem bacaklıların denizin dibinden diğer tarafa geçmesi akabinde,o eklem bacaklıların hangi devlete ait olduğu,balık yumurtalarının dip akıntıyla beraber yer değiştirmesi suretiyle sınır ihlali olup olmadığı yada diplomatik misyon şefinin karısının kendi özel arabasıyla süpermarketten dönerken yolda(olay türkiye'de vuku buluyor) israilli bir vatandaşa çarpmasıyla ehliyetinden ceza puanı düşülüp düşülemeyeceği,düşülürse düşürmeye yetkili olan devletin tespiti gibi konularda verdiği hayati bilgilerle aydınlanmamıza sebep olmuş kıta sahansız engin bir deniz(sezarın hakkı sezara durumu).

kendisiyle teşvik-i mesaide bulunan bir kişinin dahi hakkında tek kelime iyi bir söz edeceğini düşünmediğim,kendisiyle olan hak-hukuk mevzuumu başka alemlere devrettiğim,aslında hakkında bu kadar uzun şeyler yazmanın bile gereksiz olduğunu düşündüğüm,teoride ugh profesörü kişisi...
'Bu söylediğiniz bir şey ifade etmiyor' cümleciği ile bilinen insandır.SBF çevresinde kendisi ile ilgili birbirinden ilginç rivayetler türemiştir.Bunlardan bir tanesi şöyledir:
Kızın birisi 7 kere üstüste Uluslararası Hukuk dersinden kalmış ve okulla olan ilişiği kesilmemektedir.Kız hışımla Rauf Versan'nın odasına girer ve,
+Geçmem için daha ne yapmam lazım,vermem mi lazım?
der.Cevap ise gediğe oturmuştur:
-Versen de geçirmem!
Rauf Versan sınav kağıdında iddia ettiğiniz durumu tüm kanıtlarıyla ister:ilgili BM sözleşmeleri,Antlaşmalar hukuku sözleşmesi maddeleri vb.Ancak tüm bunlara rağmen 4 sayfa yazı yazıp da 20 alan insan da pek az değildir.
bu verme olayının aslı şudur:*

kız: geçmem için vermemmi lazım?
rauf:değil bana bütün siyasala versende geçemezssin artık!!!
uluslararsı hukuktan geçtim bir daha yüzünü görmiycem derken o da ne? uluslararsı örgütler diye bir ders ve yine rauf versan. allahım bitsin bu kabus!!!
bir efsaneye göre sınav kağıtlarını havaya fırlatan hangisi masada kalırsa onları geçiren, yere düşenleri ise sınıfta bırakan en garip duygunun insanıdır.
rauf versan, sınav kağıtlarında öğrencilerin dersi anladığına ikna olmadan kimseyi geçirmeyen bir hocadır.kendisi en olağandışı durumlarda bile beyefendiliğini kaybetmeyen ve tüm bilgisini her zaman her öğrencisine sunmaktan üşenmeyecek bir kişidir.evet rauf versan'ın güldüğüne veya espri yaptığına nadir rastlanır.kendisinin dersinde elde edilen başarısızlıklar genelde sözlük ortamlarında bire bin katılarak geyik konusu olur ama rauf versan'ın iü sbf'nin en yetkin ve en iyi niyetli profesörü olduğu gerçeği gözardı edilir.çünkü onu geyik konusu yapmak daha çok prim yaptırır arkadaş ortamında.
istanbul sbf nin eski kabusu eski diyorum zira verdiği ve geçilmesi sina çölünün susuz geçilmesi kadar zor olan uluslararası hukuk dersi artık seçmeli ders statüsü kazanmıştır, şimdiki nesil çok şanslı çok.
dersleri mükemmeldir. diğer derslerde homurdanan öğrenciler hocanın kullandığı ses tonu sayesinde midir nedir anında susar. yunan büstü gibi bir ifadesi vardır acayip karizmadır. karizması öğrenci bırakmasından ziyade bilgisi ve birikimden ve okula sığmayan ..da gizlidir.
ayrıca bir kaç kere odasında konuşma şansı buldum gördüğüm kadarıyla odasında çok ayrı çok içten bir kişidir yardım etme yönünde çaba gösterir. sınıfa karşı konuşmalrıda ki diplomat havasını sezersiniz. öğrencisini gerçekten ciddiye alan bir hocadır.
Derslerine ciddi saygı gösterilir. Kendine has tarzıyla sevilen bir profesördür. Sınavlarında sınıf genelde 30-40 arası notlar alır. Sonrasında sınıfın yarısından fazlasıyla aynı yaz okulunda karşılaşırsınız.