1. 1.
  sanırım birilerinin bu konuya bir açıklık getirmesi gerek.

  günümüz entel (!) kesimlerinin, dinlemediği ve hatta kaçındığı fakat adını duyduğunda hakkında birçok yargıda bulunabildiği bir müzik türüdür rap. Evet, herkes bu müziği dinleyecek diye bir kural yok tabii, fakat bu müziğe tabiri caizse "bok atmak" diğer müzik türlerine bok atmaktan daha kolay. daha az imkanla, daha fazlası yapılmaya çalışılıyor ve bu çaba ise bu kesimlerin gözünde tamamen boşa kürek çekmek. Son yıllarda özellikle ülkemizde, suyun üst yüzeyinde görüneni kadarıyla Rap müzik amacından sapmış gibi görünse de underground diye adlandırılan işin aslının konuşlandığı yerde işler daha farklı ilerliyor. Rap müziğin amacı insanları melodiden hoşnut kılmak değil, olsa zaten diğer türlerin bir kopyası olurdu. Rap müziğin amacı geçmişten bu yana yaşanmışlıklar hakkında, ezilen insanlar veya toplumlar hakkında dinleyeni düşünmeye itmektir. Vinnie Paz isimli Rap müzik sanatçısı bir şarkısında şunları söyler ;

  It’s like we all know what’s going down (Aslında hepimiz neyin kötü gittiğini biliyoruz)
  But no one’s saying shit, what happened to the home of the brave? (Fakat kimse ağzını açmıyor, yürekli insanların vatanına ne oldu ? )
  These motherfuckers they’re controlling us now (Bu o. çocukları, bizi kontrol ediyorlar)
  But no one’s talking about it, made us proud to be slaves (Ama bundan kimse bahsetmiyor, bizi köle olmaktan gururlanır hale getirdiler)

  Şarkının ismi Vinnie Paz - End Of Days'tir ve Youtube'da türkçesi ile birlikte bulabilirsiniz.

  Tüm müzik aleminin bildiği isime gelelim, 2Pac (Tupac) Amaru Shakur. Kendisi eceli geldiği, yaşlandığı için değil, konuştuğu için öldürüldü. Bu müziğin bir sonucu da bu aslında, şuanda sisteme karşı gelen rap sanatcılarının çoğunun sonu bu. Fakat korkmadan devam edebilmek, yazmak aslında boğaza dayanan bıçağa aldırmadan... işte zor olan da bu.

  Müziğin tanımını "Eğlenmek, coşmak ve yeri geldiğinde hüzünlenmek" olarak yapan insanlar bu müziği dinlememeli. Çünkü bu onlara gerçekten fazla, düşünmek gerekiyor. Düşünmek, sorgulamak ve sonuç da tahmin edildiği gibiyse inanmamak. Kesinlikle pesimistik bir düşüncenin ürünü değil Rap, aksine optimist fakat realist bir düşüncenin ürünü. Güzel günler görmek adına yazılan şarkıların getirisi güzel günler olmadığı için şuanki hale bürünmüştür Rap müzik. Yaptığını sanan çakma sanatçıların aksine a'yı b olarak göstermemek, ve hatta a'yı büyük büyük yazmak rap müziğin içinde varolan birşeydir.

  Size "Rap müzik dinleyin" demek başta bu müzik türünün doğasına, ardından sizin zevkinize bir saldırı ve aykırılık durumu yaratacak. Bu yüzden size dinlemeniz konusunda zorlama yapamam, fakat sadece 3 yargı ile size benim dinlediğim ve gerçekten müzikten bir kazanç sağlamak isteyen insanların da dinlemesini tavsiye ettiğim müziği önermek istiyorum.

  Düşün, sorgula, kararını ver.

  Bana katlandığınız için teşekkür ederim, umarım ilerleyen günlerde bu konuyu daha da detaylandırabilirim.
  ... sosyopat yazar