1. 1.
  Ezel dizisindeki bir durum. Bundan sonrası spoiler izlemeyen ve izleyecek olan varsa okumasın.
  Şimdi ramiz dayı hikayesini tam bilmediğimizden efsane.
  Sonra gençliğinde öğreniyoruz ki kenan'a büyük kötülük yapmış. Kendisi evli ve üç çocuklu iken karısını aldatmış, onun en büyük olmasına destek olan ve kardeşim dediği kenan'ın sevdiği kızı selma'ya bile bile göz koymuş, kenan'ın gözleri önünde abisini öldürmüştür.
  Kenan da buna karşılık ramiz'i hapise attırmış, üç çocuğunu öldürmüştür. Ramiz hapisten çıktıktan sonra da selma'yı ve ramiz'i öldürmüştür. Şimdi kenan mı haklı ramiz mi? Kenan tamamen haklı bence.
  -1 ... dertler derya olmus
 2. 2.
  Kenan kesinlikle haklı. Ramiz yengeci. Evet.
  1 ... oytunkaran
 3. 3.
  (bkz: ikiniz de haksızsınız ibneler)

  Ezel dizisinde en haklı karakter çelik yelek üreticisi masum çinlidir.

  Sonuçta dayı çelik yelek takmadı çelik yelek bozuk değildi. Yoksa ezel de ölürdü.
  ... uzay muhtari
 4. 4.
  Ramiz haklıdır. Burada es geçilen konu selmanın ramizi seçmesidir. Kenan böyle bir duruma karşılık zorbalığa başvurup selmaya tecavüz etmesi, ramizi olabildiğince kötülemesi yapılmayacak şeylerdir. Kardeş gibi takılan iki insan böyle ayak oyunları yapmaz birbirine ve racon bellidir; bir kıza iki kişi asılıyorsa kızın seçimine saygı duyulur.

  Diğer yandan sırf Selma ramizi seçti diye onu hapse artırmış, üç çocuğunu da öldürtmüş, yetmemiş hapisten çıktığında da üzerine gitmeyi sürdürmüştür. Kısaca Kenan götlük yapmaya devam etmiş, en sonunda da öldürmüştür.
  ... ters yakilan sigara
 5. 5.
  Kenan haklıyken haksız duruma düşmüştür ve sonuçta ikisi de haksız olmuştur.
  -1 ... arabali ruhsuz