bugün

allahın inananlara bir hediyesidir bu bayram.
bir insanın inanıp inanmaması çok umrumda olan bir şey değildir. ama inanmadığını söyleyip inananlara bu kadar karışan onları kendince sorgulayan kişileri gerçekten anlamıyorum. bu bir inanç meselesi sen inanmıyorsundur ya da sana hergün bayram olduğu için bu güne ayrı bir önem veremiyor olabilirsin bu diğer insanların ya da inananların verdiği değeri bu şekilde küçümseyerek sorgulama hakkı vermez. nedeni sorabilirsin belki ama öğrenme amaçlı sormak başka ukalalık yapmak bambaşkadır. size bazı şeyleri bu derece unutturan nedir anlamıyorum.
ramazan ayından sonra bayram oşmasındaki mantık arayışı benimde aklıma gelmişti. cevabı şu:

bir ay boyunca sevabı kay be kat katlanan bir dönemi bize nasib eden allah a şükretmek ve bunun doğurduğu bir sevinçtir bayram olması.

ayrıca rasulullah(a.s.m) ın sünnetidir.
''bir ay boyunca fakirlerle empati kurduk fakirliği tecrübe ettik, hadi şeker yiyelim,hadi bayram yapalım,hadi bahşiş dağıtalım/toplayalım.'' kafasıdır. zaten aynı dimağ bütün gün 'fakirliği tecrübe edip' top patlayınca bünyesinde bir kuş sütü eksik olan sofralara ebabil gibi saldırmaktadır.
mübarek 11 ayların başladığını gösteren olaydır.
büyük çelişkidir. islam dininde ramazan ayının büyük önemi vardır. her dini bütün(!) arkadaş bir güzel oruç tutar. ama sabahtan akşama kadar saat sayar. gerekli gereksiz her an 'ben orucum.' 'niyetliyim.' 'çok susadım ya.' gibi cümleler kullanır. ramazanın bitmesine kaç gün kaldığını sayar. büyük konuşmayayım da, allah'ın (eğer varsa) bunların ibadetini kabul edeceğini hiç sanmıyorum. bu adamlar dini gösteriş için kullanan, kalpten hissetmeyen adamlardır.

gelelim konumuza, dini gerçekten yaşayanlara. allahla kendisi arasında görenlere ve buna uygun yaşayanlara. hesapsız, canı gönülden oruç tutanlara. bu kişilere saygım sonsuz. inanmışlar. o yolda yürüyorlar. ama ortada bir çelişki var. bu kadar önemli, bu kadar değerli bir ay bittikten sonra bayram yapılır mı? aksine, insanın üzülmesi gerekmez mi? hadi ateyizler, bunu da açıklayın. olmadı dini bütün bir arkadaş açıklasın.
(bkz: bozuldu baglar yansin sepetler)
islam dünyası'nın en önemli ayının bitmesi ile müslümanların buna çok sevinerek bayram yapmasıdır. *
güncel Önemli Başlıklar