bugün

Arap kültüründe ramazan ayında içilmez. Türk kültüründe içilir.

Tıpkı Arap dininde at eti yemenin haram olması, fakat türklerin at eti yemeyi kutsal görmesi gibi.

Çamur atarken argümanlarınızı düzgün seçin.
Efendim?
80'lerde 90'larda hatta 2000'lerin başında ramazanda içilirdi diyebilmek ya çok marjinal olmak lazım ya da çoluk çocuk olmak gerekir.
ulan içkinin su gibi aktığı edirne de şehrin en çok iş yapan dostlar meyhanesi bile kapanırdı ramazanda.
bir sik bildiğiniz yok boş yapıp durmayın.
yaşı 40 civarı aklı başında olan az çok türk aile yapısı türk mahalle kültürü bilen varsa bunu izah etmeye gerek yok.
her zaman iç kimse bir şey demezde ramazanda da içme ya.

bu tamamen din yönünden yozlaştırılmış bir toplum oluşturmak demektir. kimsede kusura bakmasın valla.

ezanlardan sonra ya da ilk olarak okunan selalara bile kimsenin tahammulü kalmadı. rahatsız etmeye başladı.
isteyen içer. Çevreyi rahatsız etmediğiniz sürece sorun yoktur. Bu hep böyleydi. Ama ulu orta yapılmazdı sadece.

Ramazanda mekan kapamak ise tamamen şovdur. Beşiktaş ta kazan, mecidiyeköyde altın fıçı yapardı bunu yıllardır. Neticede kazan “pub” a evrildi sike sike adından utanmasalar maç yayınlamayacakalr, altın fıçı ise yer değiştirmek zorunda kaldı unutulup gitti...
"çok inanıyorum.. o halde herkes bana, yaptıklarıma, kaşıma, gözüme, orama burama, sabah akşam saygı duysun çünkü çok inanıyorum öyle böyle değil" kafası insana nasıl başlıklar açtırıyor.. tuhaf!
Oturup senin karşında içmiyorsa kimseyi ilgilendirmez....
Içkiye takılıp kalan çok insan gördüm. içen içer içmeyen içmez. Şu içki konusundaki tepkiniz keşke hırsızlara, katillere, adam kayıranlara ve kul hakkı yiyenlere olsa.

O yüzden samimi değil bu serzenişler.
Rahatsız oluyorsanız bakmayın oğlum. Kimse ramazanda ulu orta yerde içmez zaten.
dünyadaki yetişkinlerin en az %80'idir.
dünya genelinde toplam müslüman sayısının %24 olduğunu, bu oranın büyük kısmının da istatistiklere toplum baskısıyla benim gibi müslüman olmadığı halde müslüman olarak geçtiğini belirtelim.
kadehimi sizler için kaldırıyorum. sağlığınıza.
ben bu başlığı kabul etmiyorum. ramazanda içki içen kişi, kendi takviminde ramazana yer vermez. o bu konunun dışındadır. takviminde ramazan olup da ona inanan ve içen insan bu başlık kapsamındadır.
bi o kaldıydı karışmadığınız. isteyen içer isteyen sıçar. bu duruma yorum yapma şerefine nail olmuş kişileri ilgilendiren şey ne peki? size ne.
Benimdir. Keyifle yapıyorum, hatta evde kendi biramı yapıp onu içiyorum. Havalarda ısındı ne güzel gidiyor buz gibi bira. oyyşş
görsel
Eksileri elden ele buraya alalım.
kimseyi ilgilendirmemektedir bu durum .
oytunkaran rakı balik yaptigi gunleri cabuk unutmus zaar. eved.
tam bir saygısız olan insandır. 1 ay sabredemiyor musunuz kardeşim. gerçekten çok yazık...
müslümanların saygısı müslüman olmayanların müslüman gibi davranmasını beklemek üzere. ben daha müslüman olup başka dinlere saygısızlık etmeyenini görmedim. hıristiyan ve yahudilere saygısızlık yapmıyoruz diyen müslümanlar adamların inandıkları kutsal kitaplara bozulmuş diyor. e sen onlara öyle dersen onlarda sana muhammede tapan bedevi sürüsü diyor. ramazanda içki içip içmemek kimseyi alakadar etmez size ne arkadaş. sen içki içenlerin alkolüne fahiş vergiler geldiğinde bana ne demiyor musun? diyorsun lan sigara içki ve akaryakıt olmasa ülkede vergi toplanamayacak. imamlarınızın maaşını alkol kullananlar veriyor. yiyorsa içkiyi yasaklasanıza. hazine ertesi gün battığını ilan etsin.
Diğer aylar ara sıra içen biri olarak, tarafımız belli olsun diye ramazanda içerim.
içkisi kendisine bana kişiliği lazım.
11 ay denk gelirse içerim, denk gelmezse içmem.
11 ay her akşam içerim, içemezsem kendimi kötü hissederim.
11 ay içerim, ramazanda içmem.
Bunun gibi türlü türlü kombinasyonları çoğaltabiliriz.
Kim ne zaman içerse içer size ne kardeşim ya.
Ne kadar meraklısınız elalemin içmesine, sıçmasına. Bakın dalganıza.
Not dip: Ben 11 ay denk gelirse içerim, bazen denk gelmese de içerim ama ramazanda içmem, orucumu tutarım.
Eee hadi kategorize et bakalım, eline ne geçti şimdi? Koca bir hiç tabii ki.