1. 1.
  nasıl senin oruç tutman kimseyi bağlamıyorsa o kişinin de içmesi kimseyi bağlamamalıdır , çünki herkes kendinden kendi amellerinden sorumludur , rahatsızlık vermesi farklı tabiki ama eger konuya tepeden bakmayı ögrenip sığ görüşler içine saklanmazsak sorun olmayacağını görürüz . adam içki içiyor diye tepeden bindirme dayak atmak değil o nu allah a havale etmek olurdur , zaten allah ' ını bilse bu duruma düşmez ve o insan içkiyi dert ortağı olarak görüyorsa zaten allahından bulmuştur bir de bizler vurmayalım . *
  2 -4 ... no promise
 2. 2.
  yuh artık demek istediğim olaydır. birde bunun "oruç tutmayanı nehire atmak" modeli vardır. fakat nehire atmak bu olayın bir alt kademesidir.
  2 -3 ... kisil
 3. 3.
  (bkz: sıg görüş)
  (bkz: at gözlüğü takmak)
  (bkz: deep impact)
  1 -3 ... no promise
 4. 4.
  insanları dinden soğutan yaratıkların yaptığı eylem
  (bkz: sözde müslümanlar)
  (bkz: islamda zorlama yoktur)
  (bkz: islamda hoşgörü vardır)
  1 -1 ... mystery
 5. 5.
  allah bugünlerimizi aratmasın beterinden saklasın dedirten hadise.
  1 ... firtina
 6. 6.
  hristiyan olan x biri, bir çocuğa tecavüz edip öldürür ise hristiyanlık mı suçlu olur?
  diye soru sorduğum linç sorunsalı.

  bu tip eylemlerin kökenininde dinler, ideolojiler, fikirler vs vs insan hayatına hükmeden tebalar yer almaz. cehalet, sorunlu bir çocukluk, potansiyel suçlu sosyal çevre, sorumsuz ebeveynler gibi faktörler ile yoğrulmuş kişi veya kişilerin bu tip davranışlarda bulunması bizi şaşırtmasın. veya kimbilir ramazan ayına dolaylı yoldan islam'a saldırmak için dış mihraplar tarafından hazırlanmış bir oyun da olabilir. önce bir analiz edin, nedir ne değildir, bilmeden provake olmayın.
  1 -2 ... toplum dü$manı
 7. 7.
  oturduğum mahallede gerçekleşmiş bir olaydır. linç olayını gerçekleştiren gençler zaten yolun yolcusu hayattan bi beklentileri olmayan tiplerdir. ramazanda içki içtiği için öldürmek sadece buzdağının görünen yüzüdür. uzak durulası tiplerdir. ramazanda içki içmek günah da, şiddet uygulamak, linç etmek bunun sonucunda da kişinin ölümüne sebep olmak çok mu sevaptır sorusunu sorduran durumdur.
  ... paleface
 8. 8.
  iki şeyi ayırmamız gerektiğini bir kez daha göstermiş olaydır. öncelikle olayı gerçekleştirenleri herkes gibi kınıyoruz ama kınamak yetmez, yıllardır tek yaptığımız kötü olaylar karşısında kınama gibi en basit tepki gösterme şeklini tekrarlamaktan başka birşey değildir. öncelikle olayın vahameti açısından özellikle islam konusunda birkaç kelam etmek gerekir. islamiyette zorlama yoktur, bırakın zorlamayı başkasını yaptığı bir hatadan dolayı kınamak bile hoş karşılanmaz. "kim bir kardeşinin hatasını ayıplarsa aynı günahı işlemeden ölmez" mealinde bir söz okumuştum, dini konuda yanlış bilgi vermekten imtina ettiğim için tam olarak sözün nerede geçtiğini söyleyemiyorum, hadis olması gerekiyor. bu olayla ne alakası var derseniz şu açıdan alakalı. ramazanda oruç tutmayıp içki içen bir insanı bırakın öldürmeyi, taciz etmeyi,vs. "yahu ayıp günah" diyerek kınamak bile dinimizce hoş karşılanmaz. ben müslümanım diyen ve bu tip olaylarda suçlu tarafı teşkil eden kesimin var olması dinimizle bağdaşmaz, dolayısla bakın müslümanlar ne yapıyor demek doğru olmaz. daha basit bir örnekle açıklayayım. ben hıristiyanım deyip sonra da isa'nın öğretilerine karşı geldi diye bir kişiyi öldüren hıristiyana bakıp yahu adam hıristiyanım diyor ama adam öldürüyor demek ki hıristiyanlık böyle bir şey demek çok çok büyük yanlışlık olur, peki bu tip olaylar sürekli tekrar ediliyorsa ne demeli? dini anlamda hassasiyet taşıdığını söyleyen ya da din adına bu tip işler yapan insanların -birden fazla- olması din konusunda yanlış bilgilendirme ya da yorumlama hataları olduğunu gösterir ki bunun önüne eğitimle geçebiliriz, hayır illaki medreselere, kuran kurslarına gitmeye de gerek yok, aileler çocuklarına iyi bir dini eğitim verirse çocukların da dinin özünü anlamasına yardımcı olur, yoksa orucu aç durmak sanan adam ne din adına ne millet adına ne de kendi adına hayırlı bir iş yapamaz.

  küçük bir hikaye ile bitireyim, mevlana evden çıkar ve yürümeye koyulur, yürüdüğü yolun kenarında bir köpek görür, köpek uyumaktadır, durur ve köpeği seyreder, bir süre sonra yoldan geçmekte olan başka bir kişi mevlana'nın köpeği izlediğini görür ve köpekten rahatsız olabileceğini düşünerek köpeği kovalar, mevlana üzülür, keşke ilişmeseydin der, ben beklerdim.

  velhasılı kelam bu tip olayların artması karşısında kınıyorum, vay yobaz, vay gerizakalıdan öte birşeyler yapılmalı ve yahu adam da ortalık yerde içki içip çocukları tahrik etmeseymiş türevinden saçma koruma refleksleri içine girmeden ve müslümanlıktan ayrı olarak o kişinin yanlış müslümanlık yorumunu eleştirerek olayı çarpıtmadan değerlendirmek gerekir. bu müslümanlar hep böyle işte, bi de hoşgörü diyorlar ile yahu o değil de ramazan günü içki mi içilirmiş sığlığına takılmamak gerekir, ne demişler, aklın yolu bir.
  3 ... kisinin degeri aradigi seydir
 9. 9.
  islam dininin yobazların tekelinde olduğu sürece, her zaman hoşgörüden uzak olacağının ispatlarından sadece birisi.
  herkesin kendileri gibi yaşamasını isteyen bu zatların beyinleri yeterince gelişmediği için gerekirse "din için öldürme" yi de uygun görürler.
  hükümet sayesinde de pohpohlanan destek gören bu kişiler ve taşıdıkları sözde inanç sistemi hayatı daha da yaşanmaz hale getirmektedir.
  insan denmeye bile gerek olmayan bu canlı mahlukatlar sözde müslümandırlar. yaptıkları eylemler kendi dinlerini kötüler ki bunun farkında bile değillerdir.
  aman ümmet olsunlar aman 70 milyonun hepsi de onlar gibi düşünsün.
  allah'mısınız siz başkalarının yaptıkları nedeniyle onları cezalandırıyorsunuz.

  içki içmiyoruz, beş vakit namazımız her daim ve yanlış yapanı da aha böyle ezer geçeriz diyenler asıl cehennem'de yerini en önden ayırtmış kişilerdir.

  bir can almanın günahından iki gün namaz kılmakla kurtulunmuyorsa tabi...
  3 -3 ... gothic evil
 10. 10.
  ramazan ayında cehaletin bünyelerde yarattığı faşizan güçün yaptığı etki-tepki olayıdır..özellikle bu eylemi yapanların liseli olmalarının işe ilginç boyut katması ve sorunun aslında ne kadar derine indiği ve boyutunun ne kadar büyük olduğu tartışılmazdır.
  1 -2 ... akrep