bugün

neden millet olarak içimizde bu kadar çok okuz ü barındırırız hep merak etmişimdir... her toplumda farklı ya da aykırı tipler elbet vardır ve olacaktır ama türk toplumu dünya üzerinde bu kadar garip tipi aynı anda içinde barındıran tek toplum olmalıdır. konumuz ramazan okuzleri... bu okuz türleri normal zamanlarda da ortalıkta başka okuz türevleri olarak dolaşmakta ama ramazan ayı geldiğinde ramazan okuzu kimliklerine bürünmektedirler. bu günkü inceleme konumuz olan ramazan öküzleri ikiye ayrılır:

1.oruc tutan ramazan okuzleri:
2.oruc tutmayan ramazan okuzleri:

oruc tutan ramazan okuzleri : bu tipler, ramazan ayı geldiğinde dr jekyll ve mr hyde gibi bir anda kimlik değiştirir. oruç tutmaya başladığı andan itibaren tamamen sinire keser. çalıştıkları işyerlerinde eğer patronsa vay halinize... o gün yanına yaklaşamazsınız. eğer bir imza işiniz var ise yandınız. şerefsiz sanki kyoto sozlesmesi ni imzalamaya nazlanan george bush gibi triplere girer. bu tipler genelde sigara tiryakisidir ve oruç nedeni ile sigara içememelerinin tek müsebbibi olarak önlerindeki hedefleri görürler ve çatmaya yer ararlar. bunların bir de trafik te şöför olan versiyonları vardır ki düşman başına... asla yolda tartışmamalı ve saygilar abi ayagi ile yanlarından vinturizm ile geçip gidilmelidir. oruçun kafaya vurması olayının en güzel örnekleridir. bu oruç tutan ramazan öküzü nün ikinci bir modeli de kendini en dindar en müslüman, en sofu zannedip de kalan herkesi dinsiz olarak gören tiplemedir. bunu da bir örnekle açıklayalım: yazarın 2 yaşında bir kızı vardır ve sabahları pastaneden kızına poğaça almaktadır. bu sabah pastaneden poğaça alırken yoldan geçen bu öküz türü, yazarla göz göze gelmiş ve hani okul onlerinde elinde elma sekeri ile bekleyen subyanci ya mahalleli nasıl bakar ise aynı bakışla bakmıştır. be adam,33 yaşındayım ve 25 yıldır kesintisiz oruç tutuyorum. nerden biliyorsun kendime aldığımı? dünyada tek müslüman sensin çünkü... hepimiz kafiriz a.q.

gelelim diğer versiyona :

oruc tutmayan ramazan okuzleri : bu tipler, dini inançları zayıf olduğu için oruç tutmazlar. teoride saygı duymak gerekir ama bir adamın sana saygısı yoksa sen ona nasıl saygı duyacaksın. sabah sabah binmiş olduğun göt kadar minibüste eşşek kadar herif, millete çarpa çarpa çantasından bir simit çıkartmış ve şapur şupur afiyetle yemiştir. şimdi bu ayıya sorsan bunu çağdaşlık, laiklik ile açıklamaya çalışırır. be şerefsizin evladı, 16 oturma kapasiteli ama 35 kişi taşıyan hınca hınç dolu o minibüste o simiti yedin de ne geçti eline... azcık sabretsen de aşağı indiğinde zıkkımlansan olmuyormu? bunların bir de sigara içen versiyonları var ki sigara tiryakisi olan oruç tutucularının en çok ayar olduğu tiplerdir. yolun ortasında , herkesin gözünün içine baka baka püfür püfür cuvarayı ciğerlerine çeker. be adi adam, git bir yerde kenarda köşede zıkkımlan. niye o tiryakinin özenmesine neden oluyorsun? ama öküz ya öküzlüğünün gereğini yerine getirecek illa..

bu da böyle bir tespittir.
içinde bulunduğu ülkenin dinine saygı duymayan kişidir. dikkat edin islama demiyorum, müslümana demiyorum, içinde yaşadığı ülkenin dinine saygı duymayan diyorum.
doğrusu şu ki kimse çoğunluk oruç tutuyor diye oruç tutmak zorunda değil, aç susuz gezmek zorunda değil. ancak bunu bir göze soka soka yapmak var bir de daha saygılı bir biçim de insanları zora sokmadan yapmak var. teşbihte hata olmaz diyelim hindistana gittiniz eh büyükbaşlara bir nebze olsun daha duyarlı olursunuz ya da olma ihtiyacını duyarsınız. çünkü bulunduğunuz ülke bunu gerektirir. oruç tutana saygı duymak için de illa müslüman olmanız gerekmez, müslümansanız da oruç tutmanız gerekmez.
ha derseniz ben sizin nefsinizi güçlendirmek için bir nevi sınavım ne diyelim ona da eyvallah, Allah razı olsun.

edit: eksici arkadaşım, canım benim,beğenmedin mi? e şekerim sen oruç tutanın önünde iki dakika ağzını tutamıyosan, hadi ağzını tuttun dilini tutamıyosan, nefse hakim olmak gibi kelimeleri cümle içinde kullanmakta bile zorlanıyorsan niye konuşuyorsun ki? dinle ilgili her türlü konuya saldırıp, salyalarını akıtarak bilgili göründüğünü mü sanıyorsun? ah be güzelim olmamışsın sen daha,hamsın, pişiceksin hatta birşey diyeyim mi yanacaksın!
oruç tutmak da tutmamak da, oruç tutanların gözü önünde yemek yemek de yememek de demokratik haklardır. hani türkiye demokratik bir ülkeydi? hep siz mi (bkz: demokrasi)yi işinize geldiği gibi yorumlayacaksınız?

edit: eksici arkadaşım, canım benim, beğenmedin mi? e şekerim sen önünde yemek yiyorlar diye bir orucunu bile tutamıyorsan, nefsine hakim olmakta zorlanıyorsan, niye oruç tutuyorsun ki? her gördüğün yemeğe yalanıp ama yemeyip o orucun sana sevap kazandıracağını mı sanıyorsun? ah be tatlım olmamışsın daha olmamış...
oruçluların yanında birseyler yenir ya da yemez. bu kişiyi ilgilendirir. açlık bir zorluksa, ki oructa da bu sınanıyorsa, önünde birileri birsey yediği zaman yine oruc tutan kişi kendisini sınamıs olur. orucun amacı da budur. cok canı cekecekse tutmasın o zaman, kimse kimse için birsey yememek zorunda değildir. isteyen herkes istediği yerde zıkkımlanır.bence buna kızanlar daha orucun anlamını bilmiyorlar. hödükler.
(bkz: ramazan hödükleri)
çoktur efendim bu insanlardan bu ülkede. dört ayaklı oluşlarından ötürü, otobüste dışarıdan açıkça belli olan boşluklara rağmen, özellikle iftara yakın otobüse bindiğinizde bunlar yüzünden kapı köşesinde sıkışırsınız.ve "boşlukları dolduralım" çağrısına da,tam beklenildiği üzere, öküz gibi bakarak karşılık verirler. öküz adlı hayvandan evrilmiş olmaları ihtimali yüksektir.
oruç tutunca birden dini bütün bir insan olup sağa sola tamamen islam düşüncesine ve mantığına aykırı olarak öküz diyen tiplerdir. ama tabii her oruç tutan aynı kefeye konmamalıdır. kaldı ki biz daha ne öküzler biliyoruz.
yeni versiyonları ile aramıza geri dönmüş olan öküz türü.

yer : levent, şirvan önü otobüs durağı, saat 18.30 iftara 1 saat var, cehennemi bir sıcak ve milletin ağzı burnu birbirine yapışmış durumda otobüs bekliyor. 50 li yaşlarda bir hanım, bu kalabalığın tam ortasında hafif sesini de yükselterek yanındaki genç kızla konuşuyor ve bir yandan da yarımlık pet şişeden soğuk suyunu içiyor:

- off amma sıcak yahu. su da buz gibiymiş canım...

suratta ince bir alay ederimsi gülümseme...ya sabır diyorum. allahtan o kadar adam arasında bir kişi de kalkıp tek kelime laf etmiyor diye seviniyorum çünkü olası bir tartışmada abartmıyorum kadın linç edilebilir, millet susuzluktan o hale gelmiş durumda...
oruc tutmak icin arap colune geri donmeleri gereken okuzlerdir. otur, hurma
agacının golgesine oruc tut. sıfır teknoloji, ortalıkta teknoloji adına
bir sey yok. en teknolojik ulasım aracları devler ve atlar. adamların
cekememezligine-hasedine bakar mısın? ben ac kalıyorum sen niye "saygı"
gostermiyorsun? yok ya, bana mı ac kalıyorsun? zor geliyorsa tutma. bak senin
dinin bile zor geliyorsa sadaka ver diyerek kolaylık gostermis.bu devirde oruc
tutmak bile zenginin isi. calısan insan oruc tutamaz,oruc tutacaksan evinde
otur tut. kimseye de hased etmezsin. siz kasınıyorsunuz ama dur bakalım.

efendim milletin icinde sigara iciyorlarmıs. senin dininde sigara diye bir sey var mı? eger olsaydı emin ol muhammed icki gibi sigarayı da yasaklardı.
muhammed zamanında arap toplumunda sigara icen var mıydı? insanlar boyle
sehirlerde-apartmanlarda gotgote dipdibe mi yasıyorlardı? nefes alsan
yanındakinin haberi oluyor. isterseniz sigara icmek icin liseli cocuklar gibi
tuvalete saklanalım, gozunuzun onunde olup sizi rahatsız etmeyiz.

islam hosgoru dini falan degildir. islam insanları tecrit eder,kamplastırır.
islamın hosgoru anlayısı "gozumden uzak ol" mantıgından ibarettir.
ona da hosgoru diyemeyiz.
7 arkadaş ramazan ayında toplanıp tekme tokat öküze girdik.
güncel Önemli Başlıklar