1. 11.
    ramazan davulunun sesini zaten çok zamandır duyamayan metropol insanının söyleyebileceği tümce. ona gelene kadar unuttuğumuz ve yozlaştırdığımız bir sürü değerimiz var. amaç üzüm yemek mi yoksa bağcıyı dövmek mi?
    ... derberker
  2. 12.
    modern zamanlarda ramazan bu mudur sualini sorduran söz.
    ... leggare
  3. 13.
    (bkz: argumentum ad traditio)
    ... endirekt serbest vurus
  4. 14.
    En büyük gereksizliklerden biridir. Araba icad edilmişken şehirlerarası yolu hala deve üzerinde almaya benzer. Üstelik gereksizliğinden öte insanı rahatsız da ediyor. Gecenin köründe evde çalsa o davulu, bu kadar gürültü yapamaz, o derece. O boktan sesiyle attığı naralar, aktive ettiği araba alarmları da cabası. Zaten sahura kalkacaksan bir derece de, kardeşim herkes uyanmak zorunda mı? islam'ı yöneten ve yönlendirenlerin sırf bunu bile düşünmemeleri açısından insanlar dinden soğuyabilir. Bu gibi saçmalıkların zincirleme birleşimi de dinsiz bir nesil yaratmakta*. Tebrikler ramazan davulcusu.*
    2 -1 ... de sade ft baudelaire
  5. 15.
    bunu savunan bunu da savundu

(bkz: ezanin yasaklanmasi)

yok ben ezan duymak zorunda mıyım, davulcu beni neden uyandırıyor, alarmlı saat yok mu? var var y.rrak var, istersin?
    3 -2 ... kuku goren masum koylu
  6. 16.
    gereklidir
    gereklidir
    güzeldir..

adettendir, ayırca eskileri yaşatmak adına da güzeldir.
    yahu zaten eskisine yakın olan tek ramazan kaldı
    onu da ellemyin yahu!
    1 -1 ... cilekrazzi
  7. 17.
    evet belki çağımızın teknolojisinde gereksiz gibi görülmektedir ancak bu bizim geleneğimizdir ve bir ay boyunca buna iyi tarafından bakılarak katlanılması gerektiğini düşünmekteyim.
    1 ... sunshine
  8. 18.
    eğer davulcu saat 3 te çalıyorsa kesinlikle gereksizdir. gereksizliği bırak ayıptır günahtır. 5 teki sahur için 3 te çalınır mı?
    buradan darmstad caddesi davulcusuna sesleniyorum: kardeşim bu yaptığın dine sığmaz!
    ... kevin
  9. 19.
    ramazan davulcusunun gereksizliği sahurdan çok önce davul çalmaya başlamasıdır. sabah ezanı benim olduğum şehirde 4:40 itibariyle okunuyor ve fakat ramazan davulcuları saat 1:30 dan itibaren gayet rahatsız edici, ritmsiz oldukça gürültülü ve ait olduğu toprakların geleneklerinin zıttında tıpkı bir metal grubu bateristi gibi zongurdatıyor davulunu.
    -1 ... i see mal people
  10. 20.
    Kaç yıldır aynı mahallede oturuyorum. Bir kere yanlızca bir kere bile duymadım ramazan davulu sesini. Mahallemizin davulcusu oldunuğu, ufacık bir süs davulu alıp ramazan sonunda bahsis toplamaya geldiklerinde anlıyorum. Para vermek istemeyip kapıyı açmayınca da ertesi gün gelirler. Hadi para verdik diyelim, baska bir gun bir baska davulcu gelir. Bunun bir de belgesi vardır "baaaak mahallenin resmi davulcusuyum sıkıyosa para verme. kafanda topmağı kırarım vallah" dercesine belgeyi gözüne sokar. Kısaca sinir olunur keşke hiiç davulcumuz olmasaydı denir. Gereksiz bir ayrıntıdır ramazan davulcusu.
    1 ... beor