bugün

bahşiş toplayamayınca zaten gelmezler. bizim buraları es geçiyor pek duymuyorum eskisi gibi.
Yüzde yüz destekliyorum.

Bağış bile yapabilirim varsa bir organizasyon...
Haklı ancak yetkililerce desteklenmeyecek öneridir. Birde yobazlar tarafından.

Avrupada böyle bişi yok. Adamlar yaylı sistem yabmış. Kolayca sahura kalkıyorlar.
Artık zamanıdır.

Yıl olmuş 2019, her evde en az üç dört telefon, bilmem kaç çalar saat, ama dışarda uyanın uleeen diyerek ortalığı ayağa kaldıran davulcu!
Niye, neden?

Kültür mirası ya da gelenek diyerek ısrarla devam ettirmenin anlamı yok.
Her değere sahip çıktık, her kültür mirasını baş tacı ettik de geriye bir tek Ramazan davulu kaldı öyle mi?!
Yemişim davulunuzu!
Telefon da kalksın. Dumanla haberleşelim. Türkiye laik bir ülke. Hiç bir dini zümreye ayrıcalık yapılamaz. Müslümana gece yarısı davul çaldırıyorsun. Hıristiyanın çanı yasak. Bu anayasanın eşitlik ilkesine aykırı.
Gece sahurda değil akşam iftarda gelip davul çalıyor bizim mahalledekiler neymiş gece köpek çok oluyormuş.
Arkadaşlar para vermeyin.
Para vermezseniz kimse bu işi yapmaz.
Din için mi çalıyor sanki para için.
kesinlikle katıldığım düşünce. biz zaten ramazan davulcularına para vermiyoruz sanırım.
ramazan davulcusunun aldığı 5-10-20 lira bir paranın derdinde değilim...
1. belediyelerin bu işi, ücretini bize yıktıkları ve kesinlikle zorla dayatılan bir gelir kapısı olarak görmesine gıcığım.
2. hırlıyı-hırsızı evimize dolduruyorlar.. eskiden sokaktan davul çalarak geçerlerdi, biz balkondan atardık.. şimdi i.nenin teki zırrr diye kapıyı çalıyor, açıyorum, davulcuyum diyor..
3. ayda üç kere para mı toplanır lan. bahşiş değil, haraç..
Küçükken geldiklerinde makarna, bulgur falan da verilirdi. iftar vakti kimsenin kapısı taciz boyutunda çalınmazdı. Bir iki mani söyleyip giderdi yani
simdilerde apartmanın önüne geliyor, sırayla herkesin ziline basıyor, para verince de kurtulamıyorsun, zır zır çalmaya devam ediyor. Kürt ve cingenelere yaptırmayın lütfen bu isi. Bursa davulcularından şikayetçiyim.
''götüne tokmak girsin onların'' diye mani var, okumuyor davulcular.
Çalar saat icat edildiğinde yasaklanmalıydı !! Çalar saat 100 yıldır var. O zaman yasaklanmadıysa şimdi de yasaklanmasın. Gelenektir. Boşver.
5-10 lira deyip geçmeyin bence. herkesten 5-10 lira toplaya toplaya belki binlerce lirası oluyordur. zaten her gün de gelmezler benim bildiğim. biz evde yokmuşuz gibi ses çıkarmayız.
Referandum yapılsa %80 yasaklanır diye tahmin ediyorum.

Çokça şikayet yapalım. Organize olursak olabilir.
Doğru çünkü herkes oruç tutmuyor. Üstelik günümüzde artık gereksiz bir meslek.
Destekliyorum.

Ya da en azından 1 saat kala başlasa çalmaya.

imsaktan 3 saat önce başlaması benim için iyi olmuyor.
Malum ırktan tiplerin kapımıza kadar gelmesinin yasaklanması lazım. Ben hiçbir Türk'ün davulcuyum diye kapıma geldiğini görmedim.
Luks ve guvenlikli bir sitede yasadigim icin yillardir duymadigim sozde gelenek, ozde milleti haraca baglama eylemidir davulculuk.
Oruc tutacak adam ramazan davulcusuna mi bakar aq?