bugün

bir değil, iki değil, her ramazan peyda olan karakterler ve olaylar bütünüdür.

davulcu : öyle televizyonlardaki gibi mani okuyanı pek görmedim, normal tıngıdı tıngıdı çalarak geçip giderler işte. bayram günü de hak ettiklerini istemeye gelirler. ramazan bitince asker dönemlerinde otogarlara falan akın eder yarısı, yarısı meçhul.

pide sırasındakiler : herkesi, her karakteri anlarım ama bunları anlamıyorum. iki pide almak için yarım saat kuyrukta bekliyorlar fırında, ezan okunuyor hala sıra bekleyenler var. sanki pide olmadan oruç açılmıyor. neyse.

oruç tutmadığı halde sahura kalkan birey : sahurdaki güzel sofradan faydalanmak isteyen zeki insandır. sahurda kalkar bir güzel karnını doyurur, kahvaltıya da gerek kalmaz.

oruç tuttuğu halde sahura kalkmayan birey : uykuyu seven bireydir, gece uykusundan çalmak istemez. evde tek oruç tutan insan da olabilir, gece tek yemek yememek için kalkmıyordur belki.

iftar çadırcıları : iki günde bir iftar çadırına gider bunlar, sonra da gezerler öyle. standart aile işte.

sigarayı bırakacağını sanan hayalperest : ramazan ayında oruç tuttuğu için sigarayı bırakacağını hayal eden, hayalleri suya düşecek insandır. iftardan sonra arka arkaya yakarsan öyle nah bırakırsın sigarayı.

kilo vereceğini sanan garip : bu gariban da yemek yemediği için kilo vereceğini sanıp güzel hayallere dalar. iftarda tıka basa şişir mideyi, sahurda da ağzından gelene kadar yeyip uyu sen; sonra da kilo vermeyi hayal et. görürsem söylerim.

alkole ara veren kitle : ramazan geldiği için "günah abi, ben içmem." diyerek bir ay alkole ara veren kitledir. "hep içiyoruz bari bu ay günaha girmeyelim." derler, haklılar kendilerince.

alkole ara veremeyen kitle : "sanki diğer aylar günah değil mi? allah'a bir ay yağ çekeceğime olduğum gibi davranırım daha iyi." diyerekten alkole ara veremeyen insanlardır. alkol içmenin bahanesi çoktur bilirsiniz, o yüzden bunlar da haklılar işte kendilerince.

orucu neyin bozduğuyla kafa bozan insanlar : oruç mühendisi bunlar galiba. diş fırçalamaktan tutun osurmaya kadar orucu neyin bozup bozmadığıyla kafa bozmuşlardır. önemli olan niyet arkadaş, detaylara bu kadar takılmamak gerek.

televizyondaki dini filmlere yoğunlaşanlar : bir aylık sürede çıkan dini filmlere ve programlara kitlenen insanlardır. "ayten bak şu olay böyleymiş." diye diğer bireylerle de paylaşma ihtiyacı içindedirler.

buluşacakları gün oruç tutmayan sevgililer : yorum yok.

buluşulacak gün oruç tutan hain sevgili : buna da yorum yok. niye hain onu ben de anlamadım.

oruç tutmadığı için dayak yiyenler : her sene çıkan haberler arasında yer alır bunlardan. hızlı namaz kıldıran hocalar bir, bunlar iki.

teraviye diye çıkıp sabaha karşı gelenler : akşam evden çıkma izni almak için teraviyi bahane eden uyanık insanlardır. teraviye diye çıkarlar ama nerelere gittikleri belli değil.

bayrama sarhoş girenler : bir aylık alkol arasına dayanamayıp bayram gecesi içen insanlardır.

bayramda geneleve gidenler : ebelerine atlayayım bunların.

oruç tutmayanlara kafir diyenler : genellikle ilkokul çocuklarıdır ama hala ilkokul zekasında olanlar da söyler o cümleyi. "oruç tutmuyor hehehe kafir." tabi, oruç tutmayan kafir, sen de sahabesin zaten(!)

kaç saat oruç tutacağını hesaplayan topluluk : bunlardan her sene var. "bu yıl çok uzun ya, eskiden ne güzel saat altı olmadan yiyoduk yemeği." diye kafa şişirenleri de var, çok tuttuğu için sevinenleri de. ama illa ki saat hesaplama olayı var.

oruç tuttuğu için her şeye sinirlenen angut : oruç tutar sözde; sigarasızlıktan mı, açlık ve susuzluktan mı yoksa hepsinin birleşiminden midir bilinmez ama çok agresiftirler; patlamaya hazır bir bomba gibi. öyle dangalaklık yapacaksan oruç tutma daha iyi.

açlıktan ve susuzluktan yakınanlar : bunlar da ne kadar acıktığının ve susadığının hesabını yaparlar akşama kadar. biri diğerine daha hiç acıkmadığını söyler, diğeri de acıkmadığını ama susadığını söyler, biri acıkmadığını ama canının pide çektiğini söyler; bu muhabbet iftara kadar hatta iftar sonrasına kadar uzar gider.

oruç tuttuğunu unutmuş gibi yapıp yemek yiyen velet : adı üstünde çocuk. çevresindekilere yutturunca orucunun bozulmadığını sandığından olsa gerek, oruç tuttuğunu unutmuş gibi yaparak yemek yer. sonra biri ikaz ettiğinde de hatırlamış gibi yapar ama bozulmamıştır sözde unuttuğu için.

öğlene kadar oruç tutan çocuklar : brunch yapan çocuklardır.

ailesiyle tarihi yerleri geziye çıkanlar : sultanahmet, eyüp gibi tarihi mekanlara ailece gezi düzenleyip akşam da orada bir iftar sofrasında bulunduktan sonra eve geç saatlerde dönen mutlu ailelerdir.

hurma fiyatlarından yakınan haber programları : haberler bunlar, vatandaşı bilgilendirmek görevleri; ama çok abartıyorlar. yok bir kilo hurma 200 tl bilmem ne. bizim bakkalı gaza getirip zam yaptırtmayın arkadaş durun durduğunuz yerde.
(bkz: nihat hatipoğlu)
birde ramazan vakti üşenmeden bunları çıkarttan birey vardır. işi gücü olmaz.
ağzı oruç beni hiç zorlamadı diyen, suratı "sus BOK YEME" DIYEN TIP: bu kişiler hiç zorlanmıyorum, acıkmadım, susamadım da der Ama suratı çökmüş, iftar gelse de bir yesem diyen tiplerdir.
iftara 1.5 saat varken pide kuyruğuna girip sıra bekleyenler. zaten soğuyacak o pide kardeşim bibuçuk saatte. tezgahtaki pide de yarım saat önce çıkmış. al git işte. yok olmaz illa bekleyip sıcak pide alacak *.
camide önündeki saf boş olmasına rağmen ısrarla o boşluğu doldurmayan insan.
(bkz: hacivat)
(bkz: karagöz)
(bkz: kavuklu)
(bkz: pişekar)
oruç başlıkları : ramazan falan dinlemiyorum ananıza çok saydım arkadaş. yok oruç tutmayan orospudur. yok efendim başı açık kızın oruç tutması, türbanlı ama oruç tutmayan kadın. lan size ne ? bak yine sinirlendim şimdi. defolun lan !
her ramazan sigarayı bırakmaya niyetlenenler.
işleri aşırı derecede azalan gözlemeci esnafı :
-ulan alt caddedeki birahaneler tıkabasa dolu, oralara ramazan gelmemiş amk.
-abi sadece gözleme yiyenler mi oruç tutuyor acaba.
nihat hatipoğlu

ismail hazar

ahmet özhan.
Geçen sene bu zamanlarda Oğuz Atay'ın tutunamayanlar kitabındaki (bkz: Olric) karakteri üzerinden yapılan espiriler çok tutmuştu vazgeçilmez bir karakterdi.
sabah uyanıp öğleden sonra tekrar yatıp iftarda uyanan tipler çoktur. bu tipler orucu uykuya tuttururlar.

not; bu tipler uykudayken orucunun bozulduğunu farketmezler.

(bkz: rüyalanmak)
davul çalan migros kangrusu.
işler azalacağı için sevinen garsonlar: "bu ay rahatım yeaa." diye her fırsatta anlatıp zevke gelirler.

biz eskiden yazın ortasında tutardıkçılar: bunlar özellikle geçen senelerde ortaya çıkardı, "bu ne ki biz eskiden yazın ortasında ne zorluklarla tutardık orucu." diye hava atarlardı. şimdi azalmışlardır.
sokağa uğramadığı halde para toplamaya gelen davulcu: bizim mahalledeki davulcudur, yıllar önce bir olay oldu bizim burada çalmaları mahallece yasaklandı. ama adettendir diyerek her bayram para toplamaya geliyorlar, bizim mahalle de bir garip.

iftara çağırılmayı özleyenler: eskiden komşulara, akrabalara, sınıf arkadaşlarına iftarda toplanılan günlerin artık geride kaldığını gören insandır.