1. 1.
  Bugün öğlen yemekten sonra iş yerimizin karşısındaki benzinlikten sigara aldmaya gittim. Önümdeki bey benzin parasını karttan ödedikten merhaba bana sırasını verdi. Parayı uzatıp sigara istedim tezgahtaki sarışın güzel bayandan. Aslında ordan sigara alman ile yazıda o sarışın güzel bayandan bahsetme sebebinim bayanın kendisi ile ilgisi yok ve sen! "bayan değil, kadın" diyerek yorum yapacak sevgili gerizekalı arkadaşım, orda bir dur. Başka posta sakla hevesini.
  Neyse, bayan bana sigarayı uzatırken adam dönüp bana "ezan okunuyor değil mi" dedi. Gayri ihtiyari "hı hı" dedim.
  "Herkesin oruç tuttuğu bu güzel ay'da sigara içerek o güzelim vucuduna neden eziyet ediyorsun?" dedi abimiz.
  Yanlış kayaya çatmış haberi yok.
  Aklınca bana din, iman fıkıh öğretecek ve bu ramazan ayında oruç tuttuğu için sevabı ikiye katlayacak aklınca tüccar akıllı.
  Kibarca kendisine, "Sana ne arkadaşım? Vucut senin mi, para senin mi, sigara senin mi?" dedim.
  "yok beni yanlış anlamayın, ben tamamen iyi bir niyetle dedim bunu. Amacım sizi uyarmaktı" demez mi?
  Sarışın bayan da "yok yok, bey efendi tamamen iyi niyetle söylüyor emin olun" demez mi?
  içimden "daha şimdiden başladın taraf tutmaya, oysa kız olursa adını sen koy diyecektim çocuğun" diye tirpli bir bakış atıp adama dönüp "iyi niyet mi? Bu nasıl iyi bir niyet,? Oturup şurada senin dinini tartışsam eminim ki bildiğin ayet sayısı ikiyi geçmez, muhtemelen de akşam da Nihat Hatipoğlu'nu dinlemişsin ve gelip bana diyorsun ki, iyi niyet ile dedim.
  Sen iyi niyetli değilsin arkadaşım, sen, kafandaki inanç şekline göre beni tartıyor, benim düşüncemi, davranışımı, inancımı dahi bilmeden eleştiriyor ve sırf sen oruçlusun ve o esnada ezan okunuyor diye benim sigara almamı kötü bir şey gibi düşünüp bana tavsiyede bulunuyorsun."

  Adam," hayır öyle değil aslında ebebelebe"
  "Bu ramazan ayında ve oruçlu iken yalan söylemek doğru mu sence? dedim. "sen bırak bana tavsiye vermeyi, aklında benim hakkımda kötü dahi düşünemezsin. Sen oruçsun diye ben gelip senin ağzına lokma sokmuyor isem, ben oruç değilim diye, inanmıyorum diye sen de gelip benim aklıma inancını sokamazsın. Saygı ve hoşgörü budur.
  Neyse ki bey abimiz biraz anladı hatasını ve özür diledi. Tavrını değil ama özrünü cidden takdir ettim. Ayrılırken de tanışıp tokalaşıp ayrıldık ve nezaketen "Allah kabul etsin" dedim.

  Sarışın bayana ne mi oldu?
  O aslında yazıya odaklanın diye dikkat şeysiydi.
  Ha tabi marketten çıkarken kimse bana aşık olmadı. Mal gibi gittim işimin başıma.
  1 -3 ... n dakota