bugün

rakip oyuncu topa dürte dürte gelirken geri geri küçük adımlarla karşı takım oyuncusuna pas atma, orta açma, hatta çalım atma fırsatı veren dandik defans oyuncusudur. özellikle türkiye'de görülür bu adam. bire birde hamle yapacağına, en azından bi ayak uzatıp rakip oyuncuyu rahatsız edeceğine geri geri gider. rakip takım oyuncusu bu aşamada bol bol düşünür, istediğini yapar. hayır anlamıyorum arkadaş sen nasıl bir futbol eğitiminden geçtin, geri geri giderek rakip oyuncuyu nasıl engelliceksin? izledikçe sinirleniyorum bu adamlara. bu adamlar futbolcu olmuş ya üzülüyorum.
rakibin kim olduğuna ve topla nasıl geldiğine bağlı olarak değerlendirilmesi gereken defanstır.

freni patlamış buldozer gibi yardıra yardıra gelen hayvani forvetin karşısındaki defansın kafasında iki şey vardır;
ayak bileği ve sıradan bir top çalma.

seçim sizin.
kendine rakibi karşılayacak, hamle yapması halinde karşılık verebilecek mesafe bırakmaya çalışan defanstır.

kaleye girecek değil ya topla rakip. hehe.
bunun en iyi uygulayıcısı takoz recep idi zamanında. bazen o kadar geri giderdi ki golü kendi atmak zorunda kalırdı.
(bkz: bilica)
geri geri gittiği için hep bir hamle geridedir. rakip oyuncu pas da atabilir hamle gelmediği için. çalım atılıcaksa yüzde 99 çalım yiyecektir. rakip takım oyuncusu ile aynı hızda bile olsa çalım hamlesini yapan oyuncudan daha hızlı olmalı ki çalım yemesin ya da pas atmadan önce topu alabilsin.
dediğim gibi türkiye liglerinde görülür. bir lucio ben görmedim böyle kıçım kıçım geri geri gitsin. ayağını sokar, vücudunu kullanır, rakibi bozar iyi bir defans.
evet bugünkü kasımpaşa fenerbahçe maçındaki kasımpaşanın sol beki de yapmıştır aynı şeyi. çalımı da yemiştir rahatça. futboldan anlamayan arkadaşlarımız izledi mi bilmem tabi.
bugün ki kasımpaşa fenerbahçe maçındaki kasımpaşanın sol beki.
benim de dahil olduğum guruhtur. gerçi olay pozisyona göre değişmektedir. 2 ye 1 pozisyonsa kıçınızıda yırtsanız zaten o topu alamazsınız. tek hamleyi deneyiniz. ama defansınız yerine oturmuş ise ufak ufak geri doğru hamle yapınız. bunu tüm dünya yapıyor. öyle türklere özgü bir şey değil efenim.
umutsuzluğun temsili. özellikle rakip oyuncu birebirde hızlı bir biçimde geliyorsa hantal defans oyuncusunun sırtı kaleye dönük olarak geri geri koşması tam bir çaresizlik. birebir olduğu için tüm sorumluluk ondadır. o an o da biliyor hiçbir şey yapamayacağını ama herkes izliyor şimdi bari böyle çabalayıp koşayım da bir şey yaptı sansınlar, haftalığımız kesilmesin durduk yere diyor içinden. bir de tam golün geleceği netleştiği an defans oyuncularında fazladan bir çabalama hali mevcut. aman maaş kesilmesin, bugattinin üstüne yalı aldık biraz çabalayayım bari benden sormasınlar deyip alakasız hareketler yaparlar. hatta bazıları alınan malın değerine göre olduğu yerde abartı şekilde çırpınabilir. benzer durum hatalı gol yiyen kalecinin durduk yere kendi defansına bağırmasında da var. very interersting...
futboldan anlamam ama başka şeylerden anlarım çok şükür .

öyle bir anda geri gitmek riski büyütmek olur .

ancak müdahale için doğru zamanı kollamak adına bir kaç adım geri gidilmesi gerekir gibi düşünüyorum .

ayakların uyumu filan .
Başarısız Hamle yapıp oyundan düşme riskine girmek istemeyen defanstır. Zira Fizik gücünün yetersiz olduğunun farkındadır. Kalitesiz liglerde çokça görülür. Fizik gücü yüksek defans oyuncuları ise koyar geçer.

Beybi!
kendinden hızlı ise karşındaki adam kuraldır bu forvet topu ileri sürerken tek müdahalelik hakkın var yaptın yaptın yapamadın gider
"topu adama aldırmıcan, aldırırsan döndürmicen, döndürürsen vurdurmican".