1. 1.
  brief encounter filminde kullanılmış, ray conniff singers coveri haricinde ferrante and teicher patentli çok güzel bir yorumu bulunan enfes rachmaninov * eseri.
  ... electro
 2. 2.
  op 18. ikinci konçerto rachmaninoff'un dünya tarihine geçmiş eserlerinden biridir. anlatılana göre rachmaninoff 1. senfonisinin başarısızlığından sonra depresyona girer ve psikolojik sorunlar yaşamaya başlar. yaşadığı sorunlar üzerine bir psikoloğa gider ve psikolog onu tedavi ederken yazmaya zorlar. en sonunda da hipnotize ederek, "şu ana kadar yazmadığın güzellikte bir eser yazıcaksın" der ve rachmaninoff'u uyandırır. 3 bölümlü do minör konçerto, eşsiz melodik yapıları ve bir hayli zorlu teknik pasajlarıyla dünya tarihinde yerini almıştır.
  1 ... shyer
 3. 3.
  sergei rachmaninoff'un, evvelki birkaç eserinden, onların yorumundan ve algılanışından ötürü meydana gelen büyük hayal kırıklıklarından, bunalımlardan sonra tamamladığı, bu açıdan, dinleyicilerine ve neoklasik batı müziği otoritelerince bir intibah sayılabilen meşhur eseri. rach 1'den daha çok ses getirmiştir. günümüzde çalınma zorluğu ve shine isimli muhteşem filme tema oluşu yardımıyla en çok bilinen, en çok dinlenen eseri rach 3, bu vasıtalar ile bu denli meşhur olmasa idi, belki de en çok tanınan eseri bu olacak idi.

  ayrıyeten; böyle böyle eserlerle neoklasik batı müziği'nin karakterinin kararlılaşmasına da katkıda bulunmuştur. yani brahms'larla başlayan hafif hafif değişim, bu eserler de incelendiğinde, artık bambaşka bir hal almış, minimalizm sanatın geleceğini, avantgarde dalını belirlemeye başlamıştır.
  3 ... kaptanreis
 4. 4.
  bestecinin en çok çalınan eseridir kuşkusuz. daha çok tchaikovsky'nin etkisiyle, duygulu, zaman zaman da coşkulu müzik yazmayı seven rachmaninov, yaşamında ilk büyük başarıyı bu eseriyle kazanmıştır.

  eser üç bölümden oluşmaktadır. birinci bölüm: moderato - piu vivo - allegro, ikinci bölüm: adagio sostenuto, üçüncü bölüm: allegro scherzando.
  3 ... paganiniana
 5. 5.
  insanın fırtınalı iç dünyasını bu kadar iyi yansıtabilen nadir eser verilmiştir kanımca. elbette üstadın kendi parmaklarından yükselen tınılarla dinlemek en etkilisidir.

  http://www.youtube.com/wa...-dt18&feature=related+
  1 ... no soporto el rap
 6. 6.
  3 bölümden oluşan sergey vasileviç rahmaninov şaheseri.

  1_moderato
  2_adagio sostenuto:
  3_allegro scherzando:

  moderato

  destansı bir temayla başlar ancak aynı işleyişle sonlanmaz. tekil bir hissiyat yayılmaz notalara, her şeyden bir tat bırakılmıştır birinci bölüme. yalnız girişteki destansı havayı solumamak mümkün değildir. birinci bölüm bir çıldırıştır. felaket kokusu da alabilirsiniz, huzur tınısı da.

  http://ulu.so/ujo9jb

  adagio sostenuto

  kanımca bu konçertonun en muhteşem bölümüdür. girişiyle beraber gözleri kapatıp, hayal kırıklıklarınızı seyretmeli, yenilgiyi kabullenmelisiniz. beni zaten yalnızca bu tip hisleri içerisinde barındıran eserler etkilemekte. klasik müziğe yatkın olmayan, hayatı hayat tipler 'ayh ben huzur buluyorum dinlerken' deseler de onlar dingin olan her şeyi keyfe vurduklarından pek de ciddiye alınmamalıdırlar. aslında hangi açıdan baktığınıza bağlı; hayal kırıklığını da görebilmektesiniz, ölümü de. ölümünse sadece ' acılar sona erdi, artık özgürüm ' tadını yakalayabilirsiniz. ancak bu öldüğünüz gerçeğini değiştirmez. motive olup dinlenmeli yoksa hiçbir şey hissedilmez...

  http://ulu.so/u37o28

  adagio sostenuto, beethoven piyano sonatı no 14'ün de birinci bölümünün temposudur. bu tempodaki eserlere duyduğum hayranlığın da sebebi az biraz bellidir.

  allegro scherzando

  teknik anlamda kusursuz, hissiyat anlamında benden biraz uzak bir bölüm. benim yüreğime dokunacak notalara sahip değil, klasik müzik'te teknik unsura ağırlık veren takipçilerinse eleştireceğine imkan vermiyorum. asker marşı girişiyle başlayıp, beynin her köşesine akın eden notalarla devam edip, çizgi film arka müziği olmaya kadar giden tuhaf bir bölüm bu ya da ben çok motive olamadığım için özetleyemiyorum.

  http://ulu.so/uh1zdm

  rahmaninov piyano konçertosu no 2 dengesiz bir eser. nota-hece söylenemez elbette ama nota-his ikileminde bir prozodi hatası var gibi. yine de 2 numaralı bölümü göz önüne alınırsa, saygı duyulması gereken bir eser ama asla bir rach 3 değil !
  7 ... moonlight sonata
 7. 7.
  bestecisi rachmaninoff un op.18 piyano konçertosudur. ikinci konçerto olduğu için 2 numarasını almıştır.

  bu konçertonun 2.ve 3. bölümleri 1.bölümden önce yazılmışlardır. rachmaninoff büyük krizlerdeydi bu eseri yazarken, birinci senfonisini bitirmiş, birinci senfoni de onu bitirmişti.

  birinci bölümün başında piyano akorlar çalar. bu akorların sol el partisi inanılmaz büyük elli yani aslında ütopik büyükülkte bir ele sahip olan birileri için yazılmıştır. rachmaninoff kendisi büyük elleri olan birisiydi, ve kendi yazdığı bu pasajı notada kendi vurguladığı istediği gibi kendi de çalamamıştır (kendisinin yaptığı kayıtta akorları kırdığı gayet açık bir şekilde duyulur, gülünç bir şekilde bu kırıloma notada yazılı değildir)... o yüzden, "bestecisi yaparsa biz haydi haydi yaparız" mantığıyla günümüz piyanistleri de o akorları kırarak çalarlar. strassbourg müzik akademisinden bir piyano profesörü tanırım, o akorları kırmadan çalabilen bir oydu. ama adamın elleri öyle büyüktü ki insanın kafasını problem olmadan avuçlayabiliyordu.

  ikinci bölüm söylendiği üzre çok ünlüdür çok liriktir. şu anda aklıma gelmeyen çok ünlü bir hit olan, sanırsam christina aguilera söylüyordu, bir şarkının bütün konstruksiyonunu oluşturur.

  3.bölüm orta partideki üçlemeler yüzünden biraz kazıktır. o üçlemeler kah sol kah sağ ele geçerler. orta teması çok güzeldir. tipik bir rachmaninoff tur. armoniler chromatic bir kayış halindedirler.

  bu konçertoyu en iyi atamız, büyüğümüz kafayı yemişimiz olan sviatoslav richter çalar. o efsanevi kayıt için

  1) https://video.uludagsozluk.com/v/rahmaninov-piyano-konçertosu-no-2-27142/

  null

  2) https://video.uludagsozluk.com/v/rahmaninov-piyano-konçertosu-no-2-63530/  3) https://video.uludagsozluk.com/v/rahmaninov-piyano-konçertosu-no-2-73649/  4) http://www.youtube.com/wa...M&feature=relatednull+

  5) http://www.youtube.com/wa...Zf28s&feature=related+

  6) http://www.youtube.com/wa...1ab5E&feature=related+

  (bir richter hayrani parça parça bütün konçertoyu youtube a yüklemiş. 1-2, birinci bölüm,3-4 ikinci, 5-6 da son bölüm)(işte bu kaydın üstüne kayıt yoktur, sözlük yazarına iyi eğlenceler.)
  3 ... paganviodio
 8. 8.
  müzik kariyerini piyano konçertoları ile parlatırken, senfonilerde eleştirilen üstad bu hengamenin üzerine politik zorluklarla da boğuşmak zorunda kalmıştır. yaşadığı zorluklar nedeniyle abd ye göçen usta, tüm varlığını borsa oyunlarına yatırmış büyük buhranın etkisiyle tüm servetini neredeyse kaybetmiştir.

  piyano konçaertosu 2 onun müzik kariyerini en parlak köşe taşıdır. çok beğenilen konçerto sayesinde moral motivasyonun yanısıra ödül ve para kazanmıştır.

  abbado şefliğinde lucerne festival orkestrası ve solist helene grimaud dan gayet parlak bir yorum.

  https://video.uludagsozluk.com/v/rahmaninov-piyano-konçertosu-no-2-64460/  https://video.uludagsozluk.com/v/rahmaninov-piyano-konçertosu-no-2-75470/  http://youtu.be/g3Uzi0Vndbo
  3 ... chopinfred