bugün

kesin sarar.
çoğu kişi anlamamıştır bu dediğimi.
açıklayayım.
yani kasetin içindeki bant teybin makaralarına dolaşır.ü ve insanı sinir eder.
1990 lara ışınladınız la beni.
Kasetlere verecek parası olmayan çocuk eylemi.
dinlemekten bıktığımız ya da çok beğenmediğimiz kasetleri böyle kayıtlarla silerdik. ya da boş kaset satın alır onlara kayıt yapardık. süresine göre 60 lık 90 lık kasetler vardı.
bu kayıtlarla şarkıcının kasetini henüz almadan bedavadan en popüler şarkılara sahip olurduk, tekrar tekrar dinlerdik.
ama kutulu-kartonetli orijinal kasetin tadı- kokusu başkaydı tabi. gel de bu zevki şimdiki nesle anlat anlatabilirsen .

hey gidi günler.
mazide kalan anılarda yeri doldurulamaz eylemlerden.
"bi bi bir sıfır altı yüz altı" denk gelmezse şanslıydık. Denk gelse de dert değildi, bir daha ne zaman o şarkıya denk geleceğimiz belli değildi ki?

görsel
yapmaya çalışıp beceremediğimdir.
boş kaset bulamayıp az mı arif sağ kasetlerine ismail yk kaydettim...
ve tam heyecanla sevdiğiniz şarkıyı sonunda yakalayıp kaydederken, şarkının sesini kısıp üstüne konuşan dj.

90 lar hareketidir.
dj in ibnelik yapıp, şarkının ortasında söylediği "şu an 104.9 bilmemne ef-em desiniz" sloganını da kaydetmektir.
bunun için özellikle sony ve tdk marka boş kasetler alırdım.
Şarkı çalıp kayıt yapılırken dinlenilen radyonun sloganı çıkmasın diye dua ederdik. Ulan ne günlerdi.
Dedem anlatır hep. Bundan bir önce ki evre daha komik. Radyoda sevilen bir şarkı çıkınca kapatırlarmış o geldiğinde beraber dinleriz diye.
90'lı yılları hatırlatan nostaljik olay.
babadan kalma ferdi tayfur, hakkı bulut, orhan gencebay kasetlerinin üzerine çekilerek yapılan, tekrar dinlemek isteyince eğer radyoda da arıza varsa kalem ucuyla kaset geri sarılıp sevilen şarkının tekrar tekrar dinlenilmesiyle nirvanaya ulaşılan olay.*
o salak ötesi dj şarkının en güzel yerinde şarkıya eşlik etmek ya da konuşmak suretiyle sizin başka sesler kaydolmasın diye bir ton özendiğiniz o güzelim kayıda piç eder.
o güzelim şarkı çaldığı esnada radyo spikerinin adice "radyo 85.. radyo 85.. sizin kanalınızzzz" demesiyle şarkının içine edildiği durumdur. 90'ların baş belasıdır. hatta utanmadan şarkı çalarken şarkıya eşlik eden spikerler de lanet okutmuştur.
daha sonra paraya ve kontore kıyıp nokia 3210 dan sevdiceğe sözlerini mesaj atmayla devam eder. komik olan mesajların sadece 140 mı 160 karakter mi ne o şekilde gönderiliyor olması ve üç dört mesaj birden yazmayı gerektiren bir durum olması. *

hayır yazıp yollasan tek tek arada kalan zaman bütün romantizmi bozardı, o yüzden önce yazar kaydeder sonra ışık hızıyla birbiri ardına yollamaya çalışırdın.

tabi benim gibi malaklar heyecandan hep, bi kıçından bi başından yolladığı için romantizm biraz zor yaşanırdı. *
nostalji.
bir zamanlar yapılan keyifli, uğraştırıcı eylem. radyocunun konuşmayı kestiği ve reklamların bittiği an özenle beklenir ve şarkı kasete çekilirdi. şarkı temiz bir final yaparsa da zafer kazanmış bir şekilde işlem tamamlanırdı.
cdlerin ve dvdlerin daha üretilmediği zamanlarda teknoloji tekerleğimiz olan kasetlere deli gibi radyolardan çalan müzikleri çift kaset çalarlı müzik setimizden az kaydetmemişizdir. Radyolar uyanıpda araya reklam atmaya başlayıncaya kadar tabiki...
kayıt sırasında dış ortam sesini almadığını öğrenene kadar çıt çıkarmadan yapılan işlemdir.
bir mikrofonla üzerine kendiniz sesler, sözler eklemediğinizde yarım kalacak eylemdir. *
(bkz: doksanlarda çocuk olmak).
1969-1978 yılları arası 1000 lerce şarkı kayıt etmiştim.
korsancılığın başlamadan önce insanların uyguladığı yöntemdir. ilk korsancılık eylemidir aslında.
güncel Önemli Başlıklar