1. 1.
  haşhaşilerin suriye kolunun lideridir.

  alamut'ta ilan edilen kıyamet-i kübra bildirgesini reddeder ve suriye haşaşilerini kendi bildiği gibi idare eder.

  selahaddin eyyübi ile arası açılır ve selahhadin'e 2 defa suikast girişiminde bulunur. ilkinde haşhaşiler yakalanır. selahaddin eyyübi, bundan sonra hasır zırh giymeye başlar. ikinci denemede ise selahaddine hançer isabet eder ancak zırh sayesinde ölümden döner. bunun üzerine selahaddin haşhaşilerin bulunduğu masyaf'ı kuşatır.

  rivayet odur ki, sinan, selahaddin'e bir elçi yollar. elçi, selahaddin'e, söyleceklerinin gizli olduğunu, bu mesajı sadece kendisine iletebileceğini söyler. selahaddin bunun üzerine yanındakilerin bir kısmını huzurundan çıkartır. elçi ısrar eder, hiç kimsenin olmaması gerektiğini söyler. selahaddin, 2 memlüklü koruması dışındaki herkesin çıkmasını ister. bunun üzerine elçi bu iki gulamın da çıkmasını isteyince selahaddin "ben onlara ailem gibi güvenirim, söyleyeceklerini duymalarında sakınca yoktur. yine de söylemem dersen, çık git" der elçiye. elçi bunun üzerine gulamlara "size şimdi sultanı öldürme emri versem ne yaparsınız?" diye sorar. gulamlar klıçları sıyırıp "öldürürüz, efendim" deyince selahaddin'in beti benzi atar.

  görüşmeden sonra gizli bir anlaşma yapıldığı rivayet edilir. tabi bu rivayetler ne kadar doğrudur, bilinmez ancak selahaddin gerçekten de masyaf'tan harp etmeden çekilmiştir.

  bundan sonra sinan ve selahaddin arasında bir çekişme olmaz. lakin dönem haçlı seferleri dönemidir. sinan ve suriye haşhaşilerinin bulunduğu bölgenin çevresini haçlılar ele geçirmiştir. ve hatta latin kralı conrad hashaşilerin ticaret gemisine el koymuş, sinan kendisine o malları teslim etmesini söylediyse de kabul etmemiştir. conrad'ın hıristiyan aleminde yıldızının parladığı dönemdir, haçlı kralı olmak üzeredir.

  sinan, bu durumun lehlerine olmadığının farkındadır. bu nedenle conrad'ın çevresine rahip kılığında sızdırdığı haşhaşilere conrad'ın katledilmesi emrini verir. conrad öldürülür.

  bu suikasti selahaddin'le anlaşarak gerçekleştirdiğini söyleyenler olduğu gibi, aslan yürek namıyla bilinen richard'ın parmağı olduğunu söyleyenler de vardır.
  ... jetaim