1. 1.
    Yeni Şafak yazarı Hayrettin Karaman'ın ifadesi.
    --spoiler--
    “Bir insan emir, ya da devlet başkanı nezdinde, bir işini tesviye etsin, düzeltsin, yoluna koysun, böylece meşrû olan bir menfâati elde etsin ve bir zarardan kurtulsun diye, bu maksatla, birine rüşvet verse bu caiz midir?”

“Alana haramdır, verene caizdir” (ibn Nüceym, Risâle fi’r-Rüşve, Mecmuâ, s. 112, 115).
    Bakın rüşvetle ilgili hadisten hareket ettik, bu noktaya geldik. Şunu bir daha tekrarlıyorum: Burada emirin, valinin veya sultanın, rüşvetinizle sizin evrakınıza imza atması, size isteğinizi vermesi, istediğiniz emri çıkarması hadisesi vukua gelmezse, siz hemen bir haftada veya 24 saat içinde ölmezsiniz; ama meşrû bir menfaat elinizden gider ve siz artık ondan istifade edemezsiniz. Edemeyince, demek ki, fıkıh bunu bir zarûret olarak kabul ediyor ve bundan dolayı rüşvet verirsin diyor.
    --spoiler--
    ne güzel lan, adamlar istediklerine göre yontuyorlar. bir de dayanak olarak sahih mi değil mi belli olmayan hadis. ooh, tamam, bitti gitti. hep diyorum, en kolay din akp dini diye.
    https://www.yenisafak.com...ygulama-ornekleri-2045528
    5 ... totonok folmondoko boton gomo
  2. 2.
    Dinin yine kendi içinde çeliştiği bir başka durumdur.
    -Rüşvet almak haram ise, veren kişi bir başkasını harama teşvik etmiş olmuyor mu ?
    -Rüşvet veren rüşvet vererek bir başkanın hakkını çalıp onun hakkına girip haram iş yapmış olmuyor mu ?
    Tabi bunları ortalama bir müslüman düşünmez, hem ben ateistim bana ne oluyor ki.
    2 ... kutsal bok bocegi
  3. 3.
    rüşvet vermek caiz almak ise haramdır
    1 ... eratosthenes
  4. 4.
    Kopya çekmek serbest ama yakalanmak yasak.
    2 ... kagit helva
  5. 5.
    yakında

akabeye hırsız diyen cehennem de cayır cayır yanacak

tarzı bir içtihat bekliyorum.

bir kolaylık dini olarak akabe dini.
    2 ... timur cengiz hulagu
  6. 6.
    rüşvet vermek caiz almak ise haramdır
    atma hayrettin din kardeşiyiz.
    5 ... idrak yollari enfeksiyonu