1. .
  Eski likör fabrikası yerine, Ali Sami Yen bitişiğine yapılan konut projesi.
  ... nevzatb
 2. .
  Projeyle ilgili haberler şöyle:
  -----------------------------
  TOKi iştiraki Emlak Konut GYO'nun 2008'de satışa çıkardığı Mecidiyeköy'deki eski Tekel Likör Fabrikası, isviçre merkezli yatırım fonu Viatrans- Meydanbey Ortak Girişim Grubu tarafından konut-otel- ofis ve sanat merkezinden oluşan karma bir projeye dönüştürülüyor. Aşçıoğlu-Ofton-Meydanbey-Omak inşaat Ortak Girişim Grubu'ndan projeyi devralan Viatrans, 200 milyon dolarlık yatırımla projeye başlayacak.

  Tarihi bina aslına uygun yapılacak
  -------------------
  Projenin restorasyon ve korumasını üstlenen istanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Yardımcı Doç. Dr. Gülsün Tanyeli ise projenin hem Anıtlar Kurulu hem de Koruma Kurulu'ndan alınan onayla mevcut haliyle restore edilmesi yerine aslına uygun olarak yeniden yapılmasının uygun bulunduğunu aktardı.

  Dönemin ünlü Fransız mimarı Robert Mallet Stevens tarafından 1930'ların başında inşa edilen Likör Fabrikası Cumhuriyet'in ilk yapıları arasında yer alıyordu. inşa edilen döneme göre daha ileri tekniklerle yapılan fabrika, sanayiyle kalkınmayı hedefleyen Cumhuriyet dönemi ekonomi politikasının sembolü niteliğindeydi. Betonarme tekniğinin uygulandığı ender yapılar arasında yer alan fabrika zaman içerisinde birçok kez tadilat gördü. 1960 yılında tadilat gören fabrikaya bir de baca eklenmişti.
  http://www.emlaktasondaki...inalar_yikildi/23333.aspx
  ... nevzatb