bugün

Programlamaya baslarken korkutmayan, ben yapabiliyorum hissi veren kullanici dostu programlama dilidir. Temel seviyeden sonra proje yapma kismina gelince ona duyulan sevgi miktarinda azalma olabilir. Ama saniyorum ki bu bütün programlama dillerinin kaderidir. Calismayan kod, hata arayan kullanici icin hangi dilde yazilirsa yazilsin iskence haline gelebilmektedir. Ancak yine de güzel dildir, seviyorum kendisini.
Fedora'da youtube playlist indirmek için yazılım aramakla vakit kaybetmek istemedim, yazdım Python ile bir araç şu an hala tıkır tıkır video indiriyor arkada. Yazılım aramakla vakit kaybetmek derken ironi yapmıyorum. Gerçekten pratik. Bir de isveç çakısı mıydı isviçre çakısımıydı neydi (bu iki ülkeyi hep karıştırıyorum) onun gibi her işe yarıyor meret. Modülleri zaten aşiret gibi, duruma göre çağır gelsinler.
one-liner olacağım diye uzaylı dilinde kod yazmak marifet değildir. kod yazıldığından daha çok okunur (Code is read more often than it is written. -Guido Van Rossum). o yüzden kodun anlaşılır olması önemlidir. çok "kaynak tüketmesin" taraftarıysanız python ile işiniz ne gidin c++ java yazın.
Java C++ daha mı anlaşılır acaba . hele ki işler devasallaşmaya başlayınca kimse tamamen yapıya hakim olamamaya başlıyo javada, gözümle görüp yaşadığım şeyler... çok uçuk şeyler yazmıyorsanız piton ve nodejs en iyisi hem kolay hem hızlıca yzılıyor.
Javadan sonra yazarken şok üstüne şok geçirdiğim dil. Öğrenmesi kolay fakat ilgimi çekmiyor. okul dergisine birkaç bir şey karalamistim. Bu dille çok şey yapabilirsiniz öğrenin öğretin.
Sayısalla hiçbir ilgim olmamasına rağmen sırf zevkten temellerini öğrendiğim dil. Öğrenmesi, uğraşması didinmesi çok zevklidir ama program yazarken çıkan hatalar adamı delirtir. Temel seviyede tonlarca kaynak varken orta ve ileri seviyelere doğru türkçe kaynakların azalması da insanı delirtebilir. Genel olarak delirmeyi göze almıyorsanız başlamayın. Bir şeyler öğrenmekten ve öğrendiklerinizle bir şeyler yaratmaktan haz alabileceğinizi düşünüyorsanız da direkt başlayın.
Eğer psikopat bir yazılımcıysan seni tatmin etmez bu dil.
Her bok hazır amk.