1. 142.
    şimdi şöyle bir hadise var, oldum olası bilgisayarla haşır neşirim. valide turizm oku derken, ben 2000 yılında falan ki 10 yaşındayım o ara, ilk kez alınan pc'yi bozdum.

bozdum derken içinde ne var bunun amına koyim mantığıyla bozdum. tekrar topladım, zar zor araştırdım ve buldum. hani bilen vardır belki windows 95 döneminde windowsu anlatan kitaplar olurdu. ben o kitapları tuvalette sıçarken boş vakti değerlendirmek için hatmettim. sonra donanımı da öğrendim. en büyük hayalim pc üzerine bir şey okumaktı lakin ördü kader ağlarını, valideme sormadım ama o turizm dedi. shit.

şu korona döneminde otel kapanıp eve kilitlenince üç ay, boş geçirmeyelim hobimiz olsun mantığıyla yapıştım youtube'a ve c öğrenmeye başladım.

baya da terminal üzerinde kullanabileceğim, işime yarayacak programlar yazabilir hale geldim. tüm konuları kaptım diyebilirim. başlangıç seviyesi veya orta seviye pek tabi.

dedim artık kasmaya gerek yok, bakalım python nedir. devlet sağolsun ücretsiz ders veriyor, kayıt oldum izliyorum ama adam bok gibi anlatıyor.

neyse uzatmayalım,

c öğrendikten sonra python zulüm amk. ben bunu almanca öğrenirken de yaşadım.

hoca ich derdi, ben i, hoca du derdi, ben you. bir türlü öğrenemedim o yüzden.

şimdi c diliyle basit bir değişken ve veri al veriyi geri ver tarzıyla bir şey yazıyorsun atalım;

#include <stdio.h>

int main()
    {
    char name[30];

printf("lutfen isminizi giriniz: "); scanf("%s", &name);
    printf(" sayin amina koydugum senin adin: %s", name);
    }

bunun ekranda size geri dönüşü:

lutfen isminizi giriniz:

yazar cursor yanar söner sizi bekler. cevap olarak ne yazdığınıza bağlı olarak altta yeni bir satır açılır.

sayin amina koydugum senin adin: xxxx

çok basit bir işlem. bunu pythonda yapmaya kalksak, yapacağımız şu;

isim = input("isminizi giriniz:")
    print("sayin amina koydugum senin adin" + isim)

bunun ekranda size geri dönüşü:

lutfen isminizi giriniz:

yazar cursor yanar söner sizi bekler. cevap olarak ne yazdığınıza bağlı olarak altta yeni bir satır açılır.

sayin amina koydugum senin adin: xxxx

döngüler mesela, for döngüsü c dilinde + ile kullanılıyorken, python kendi kendine sayıyor sadece while kullanımında i+ istiyor.

aradaki farklar ne, bir kere noktalı virgüller kalkıyor. değişkenleri tanımlamak gerekmiyor. bir açıdan kolaylık ama diğer açıdan zorluk. belki ben onu name yazdim string değer aldım ama ibnenin biri sayı girişi yaptı? bunun için bazı uygulamalar var adamı istediğinizi yapmaya zorlayabiliyorsunuz.

ama ne gerek var, kontrolü elinizde tutmak varken her şeyi başta tanımlamak varken neden?

ha diğer açıdan bakarsak, gir yok int tanımla, yok str tanımla, yok float ata gibi bir derdiniz yok. c dilinde ondalıklı sayılar için bir değişken atarsanız başında float diye belirtmeniz gerek ama python kendi kendine ne olacağına karar veriyor. ha olayı sabitlemek isterseniz zaten type ile bu int başka türlü kullanılamaz diye de diretebiliyorsunuz ama çok kolay geldi uyuz oldum amk.

onun dışında anladığım kadarıyla kapabildiğiniz takdirde gayet geniş bir kullanım alanı söz konusu.

zevkli yine de uğraşması. tek sıkıntı fonksiyon kısmı biraz can sıkıcı hal aldı o da hocayla alakalı sanırım. inatla öğrenme java geç diyenlere rağmen python öğreniyorum. işime yarar yaramaz o kısmında değilim ama sevdiğiniz bir şey varsa uğraşın amk.
    1 -2 ... no god no master