1. 1.
    utanmmadan, hatta sıkılmadan dalga geçerler bir de putperestlerle. bunu yapan sokaktaki vatandaş da değildir, bizzat ileri(!?) gelen hacı hocalar ve din dersi öğretmenleridir bu guruh mensupları.

bir de ilgili başlık:
    (bkz: diğer dinlerle dalga geçmek)
    -1 ... kechi
  2. 2.
    putperestlerin, tanrısal bir ruhu temsil etmek amacıyla çeşitli materyallerden çeşitli putlar yaptıklarını, bu put üzerinden de o tanrısal ruha taptıklarını bilen güruh'tur.

yine aynı güruh, birşeyler yaratma kudretine sahip olduğu düşünülen bir varlığa bir sıfat biçilmesinin-bir şekil verilmesinin sakat olduğunu düşünür-bilir.
    zira yaradan'ın mükemmelliği nedeniyle, yaratılmış* eliyle yaradana bir şekil vermek yine yaradan'a saygısızlıktır. üstelik bunun başka sakıncaları da vardır.

ayrıca bu güruh, fay hatlarının da kainat gibi Allah* tarafından yaratıldığını düşündüğü-bildiği için, depremlerin ve depremler nedeniyle olanların da Allah'ın* iradesiyle gerçekleşen şeyler olduğunu bilir.

bu güruh'un bir düşüncesi daha vardır ki, o çok daha enteresandır.
    bu düşüncelerine göre ise;
    okyanuslarda başıboş gezen bir hücrenin tesadüfler eseri akıllanıp, gelişip, karaya çıkıp, tekrar gelişip, düşünme yetisini kazanıp bugünkü halini alması, kainatın bir yaradan tarafından var edilmesi düşüncesinden çok daha akıl-mantık dışıdır.
    ki zaten bu evrim olayı da bir teoridir halihazırda.

yani sonuç olarak, putperestlerin putlara taptığını sanan güruh, mütemadiyen saçmayalan güruhtan çok daha yararlı-mantıklı olan güruhtur.

(bkz: alkol zararlı azizim)
    1 -2 ... zivallione
  3. 3.
    şeytan taşlayanlara "bu bi taş, size ne zararı dokunabilir ki" derseniz, "o taş şeytanın bi simgesidir bizim için, şeytanın kendisi değil ki" derler ve dedikleri anda önceki putataparların inançlarını anlayabilirler. kimse salak değil, güruh diye bahsetmek de pek saygılı bi ifade değil.

bi de konuyla alakasız olsa bile (harbiden alakasız ama yahu) birdenbire evrim konusunu ortaya atıp binlerce bilim insanı ve bilime gönül vermiş insanları akıl-mantık dışı bi şeye inandıklarıyla itham etmek de ne derece saygın (ve mantıklı) bi davranıştır tartışılır.

evrim ne yazık ki (inanana göre ne yazık ki) çok da mantıklı bi fikirdir. zaten mantıklı olduğundandır dindar kesim artık dinlerin illa ki insan mantığına uyması gerekmediği savunmasını icat etmiştir.

nerden girdik bu konuya anlamadım yahu.. putataparlıkla evrim arasında nasıl bi ilişki kurdunuz ki. "bak asıl onlar saçma sapan şeylere (misal evrime) inanıyorlar, putataparlarla dalga geçenler değil" manasında kullandıysan eğer,

bir, evrimin saçma olduğu sadece evrim karşıtının inanabileceği (ve hükümsüz) bi fikirdir
    iki, putataparlarla dalga geçen dindarları ne yazık ki aklamaya yetmez.

putataparlarla dalga geçen kimse yok derseniz, ya da zaten puta taptıklarını iddia eden de yok derseniz, ibrahim'in putun boynuna balta koyduğu hikayeye hiç girmeyelim derim ben de o zaman.
    1 -3 ... brick top
  4. 4.
    sanan degilde, oyle olan guruh. benim gozumde iki cesit putperestlik vardir. direkt olarak bir puta tapan, birde dolayli olarak bir puta tapan. dolayli olarak puta tapanlar bu gunku insanlardir. simdi burada tasavvufun cok derinlerine inmeyecegim, yarim akillar yanlis anlayacak sonra. ama bugunun tanrisi paradir. yani insanlarin tanrisi. muslumanim diye gecinenler bile gizli sirk yaparlar. paraya allahdan daha cok kiymet verirler. eve gelirler ve ilk yaptiklari sey kacirdiklari veya vakti gecmek uzere olan namazlarini kilmak degilde, oturup tv. izlemek borsayi takip etmek, dolarin seyrini elestirmek vs. gizli sirk cok tehlikelidir, bu arada henuz anlamayanlar olmussa hemen belirteyim; gizli sirk dolayli olarak putperestlik yapanlardir. ve bunun en saf haliyle tanimi soyledir; dunyevi meselelere uhrevi meselelerden daha cok kiymet veren insan. tabiki herkesin kalbini ve samimiyetini en iyi allah bilir, ama insanin zikri fikridir derler ya, bircok kisinin samimiyeti dis gorunusten bile belli oluyor.

neyse oteki putperestlik cesidini anlatayim birde; insanlar elleriyle yaptiklari veya dogada zaten var olan seylere tanri diyorlar. bu kadar. sembol, zart, zurt yok monakoyim. gotumun sembolunu yapacam, benim yerime o sembol sicacak diyecem ayip kacacak. ama diyelimki sembol yapmislar, ve o sembollere tapiyorlar. v for vendetta olayi yani. bunlarin inandigi "tanri'nin" dunyada sembolik olarak gosterilmesine ne gerek var, o tanri o sembol olmadan onlarin dualarini vs. duyamaz mi? semboller olmadan "tanriya"! dua edemezler mi? bunlara hayir cevabini verirsek bu ne bicim bir tanri konseptidir diyecem. butun bunlara evet cevabini verirsek, bu sembollere ne gerek var. bu sembollerin temsil ettigi tanrilar ne zamandan beridir var? cunku insanlik bu tarz sembolleri bir araya getirecek teknolojiye ulasana kadar baya bir zaman harcadi. en azindan soyle setrefilli bir altin tanri sembolunu yapabilmek icin 2 bin yil falan harcamistir insanoglu. ya da bu "tanrilarin" varligi nereden bilinmis, yani vahiy yoluyla kutsal kitaplar mi gonderilmis? insanlar bu "tanrilarin" varligindan nasil haberdar olmus, onu anlamadim. ayrica madem sembol, o zaman hintli bir kadin neden cebinde tasidigi tanrilarini yere dusurdugu zaman veya kirdigi zaman lanetlenmis sayiliyor. boyle bir sey yok demeyin, gozumle gordum.

simdi kur'an'i kerimden ornek vermeyecem, objektif olmak lazim. inanmayan birisine kur'an dan ornek vermek, fransizca bilmeyen bir turk'e fransizca konusmaktan farksizdir. ama benim asil anlamadigim bu putlara tapmiyorum diye seslenen guruhun boyle bir seyi soyleme isteminde bulunmasidir. bir gocunma, bir suphe var ki boyle bir serzeniste bulunulmus. mesela ben sadece islam'a inananlarin hakki yenildigi ve muslumanlara hakaret edildigi zaman sesimi cikartirim, islamin kendisine bir sey denildigi zaman boyle bir seye cevap vermeye bile tenezzul etmem. kur'an'i allahu teala korur, 1400 yildir korumus, kur'an'i kerimin ve islamin bir insanin savunmasina ihtiyaci yok, ama bir inananin benim varligima ihtiyaci olabilir. madem siz puta tapmiyorsunuz ama biz oyle demiyoruz, ee, neyi kanitlamaya calisiyorsun ki? banane monako, neye taparsaniz tapin. ister mukemmel bir tanrinin sembolune, isterseniz o sembolun kendisine. benim ve benim gibi olanlarin * gozunde dini olarak bir gram kiymetiniz yok, allahdan baskasina taptiginizi sanmaniz bizim icin yeterlidir. din felsefesine falan gerek yok, yok dogmatizm falan filan, konfucyus, buda. bunlar demagoji'den baska bir sey degil, laf salatasi. islamin gerekleri oldukca aciktir. allahdan baskasina inaniyorsan putperestsin, siz gidin kendinize baska bir kelime bulun o zaman. biz putperest degiliz, zortperest'iz vs. diye, bu kelimeye de uygun bir tanim bulun, sizde rahat edin bizde.
    -1 ... aynadaki adam
  5. 5.
    galiba bi üst psikozu da bugün dünyada hiç putatapar kalmadığını sanmak olarak tezahür ediyor.

pardon çin'deki binlerce tanrı ve her birini temsil eden yine binlerce heykel neyin nesi..
    ya da hindistan'daki..
    dünyada kaç putatapar kaldı ki.. topu topu iki milyarcık falan.

buda heykeli de mi görmediniz kardeşim hiç.
    1 ... brick top
  6. 6.
    put tanrıya veya ruhsal güçleri simgeleyen nesnelerdir. örneğin tanrının gözüni temsil eden taş veya herhangi bir tanrıyı temsil eden oymalı bir agaç parçası. putperestlikte asıl olan puta tapınmak değil kutsallaştırılan nesne sayesinde o nesnenin gerisinde ki tanrıya yada ruha seslenmektir.

islamiyet'te buna en güzel örnek kabe'dir, dört duvardan ibarettir kabe aslında, herhangi bir evden farksızdır onu farklı yapan Allah'ın evi olduğuna inancımızdır. türk kültüründe ise nazardan korunmak için taktığımız ve kutsallık yüklediğimiz nazar boncuklarıdır.

bu örnekler çoğaltılabilir. baslıktada belirtildigi putperestler puta değil putların gerısındekı tanrılara tapmaktadır.
    1 -1 ... erjivan
  7. 7.
    hz. muhammedin hırkasına tapan güruhtur. (bkz: hz muhammed in sakalı)
    1 -1 ... basri
  8. 8.
    putperestliğin putlara tapılmasından öte kabul görmeyen yanı tanrıyı sembolleştirmek ya da nesnenin gerisindeki kutsala tapınmak değil, gerideki kutsalı çoğullaştırmaktır. her ihtiyaç için farklı bir kutsala gitmektir * yoksa dinlerde de kulun tanrıyı algılayabilmesi için çeşitli metaforlar sunulmuştur. veya kendini yakın hissedebileceği mekanlar * oluşturulmuştur. bu açıdan, nesnenin kendine tapılmasını eleştiren inananların bile tutunacaklar sağlam bi dalları yoktur aslında.
    ... lemur
  9. 9.
    "pagan" inancının dilimize "putperest" şeklinde çevrilmesinden kaynaklandığını düşündüğüm bu sebeble pagan inancını benimseyenlerin putlara tapındığını sanan güruhtur.
    ... roshen amcanin oglu sedat
  10. 10.
    Eski Türklerde Put olmadığını bilen guruhtur büyük ihtimalle,Tengricilik inancında tek tanrı vardır o da gök tanrıdır, Gök Tengriyi simgeleyen hiçbir şekil şemal bulunmamaktadır,Keza Umay,ülgen ve kayra han da Tanrının diğer suretleridir ve bunlar da hiçbir şekilde maddesel olarak simgeleştirilmemişlerdir.Putperestlikte ise bir milyon tane tanrı vardır. Bütün Paganistik inançlar çok tanrılıdır.

Türkler Bozkurta da tapınmazdı çünkü Bozkurt Türklüğün erkini ve kişiliğinin simgesidir,Kaan soyunun simgesidir e haliyle insana,soya ve Atalara tapınma gibi bir durumun olmadığı Türklerde bozkurta tapınma düşüncesi ise saçmalıktır.
    ... selim pusat