bugün

insan adında çamurdan bir put yapıp sonra şeytan'a "al buna secde et" diye buyuran garip bir zihniyete sahiptir. peki o zaman o putperestlerden ne istedin? nihayetinde senin yaptığını yapmışlar.
yaratmak sadece insana mahsustur, ama uydurmak da öyle.
(bkz: şeytanın avukatlığını yapmak) http://www.fileden.com/fi...C4%9F%C4%B1r%C4%B1yor.mp3

ekleme: bu entryi giren bunuda girdi: (bkz: kendini ateist sanan zavallı)
içindeki saçma çelişkileri sürekli bir yerlerde sıçma isteğindeki şahıs söylemi. bize bir dünya daha yaratıver madem aga, buranın boku çıktı, zaten kaynaklar falan da bitecek yakında.

yahu şu dinlere giydirme amaçlı açılan ergen başlıklarının saçmalığını bir kenara bırakırsak, inanmayan bazı kişiler gelip gelip neden böyle tuhaf başlıklar açıyor? ulan ben ateist olsam sikimden aşşaa kasımpaşa, zaten inanmıyorum, ne işim olur milletin diniyle bilmem nesiyle. bunun sadece 2 sebebi olabilir, ya eleman kendi içinde çelişkiye düşüp bocalıyordur ya da inançlı biri tarafından kötü bir muamele görmüştür ki içindeki siniri burada boşaltmaya çalışıyordur.

ateistler hakkında başlık açan dindarlar da aynıdır bu arada.
(bkz: allah yoksa insan niye var).
umutsuz vakadır.

ateistlerin hepsi böyle mal olmuyor aslında. bir iki kafası çalışanlar da çıkıyor. ama elimizde bunlar kalmış şu ara...
allah dışında secde edilen herşey put sayılır. o zaman buda puta tapmaktır. ama sozde yasaklanmıştır. musluman olmama ragmen kafamı kurcalayan konudur.
çok ateist gördüm ama bunun kadar sığ olanına rastlamadım. daha neler göreceğiz bakalım mibarek.

bir çeşit düşüncedir.
komplo teorisidir. yoktur öyle bir olay.

cenab-ı Allah hiç bir zaman hiç kimseye puta tapmayı emretmemiştir. bir defaya mahsus olmak üzere insana secde etmeyi emretmiştir -ki secde etmek tapmak demek değildir.- olayın özünde ise şu vardır, iblis cin taifesinden bir ruhanidir. ateşten yaratılmıştır. melekler ise nurdan yaratılmış olup vazifeli memurlardır. (şeytanı melek sananlar için). Allah-u tealå insanı yarattığı vakit, onun yaratılmışların en şereflisi olmasına binaen, sembolik olarak ona bir defaya mahsus secde edilmesini emretmiştir. bu secde özünde Allah a yapılan bir secdedir, yönümüzü belirleyecek olan yine odur. kabeye dönülmesini emrederse kabeye dönülür, adem e dönülmesini emrederse adem e dönülür. (buradaki önem neye secde ettiğin değil, Allah ın ne emrettiğidir. Adem in önünde amuda kalkacaksınız deseydi onu yapmakla mükellef olurlardı) Allah'ın yaratmak için bir maddeye bir araca ihtiyacı yoktur, zira yoktan var etmek ona mahsustur. fakat o insanın mayasını topraktan yoğurmayı istemiş ve bu durum iblisin kendisini insandan daha üstün görmesine sebep olmuştur. Allah isteseydi insanı deniz suyundan, karbondioksitten yahut iblisi yarattığı ateşten daha güçlü bir ateşten yaratır ibliste konuşacak hal bırakmazdı, ama bu da onun sınavı işte. iblisin sınavı kibri ileydi. fakat o kibrini yenemedi. rivayete göre cennetin kapısında birinin lanetlenip cennetten kovulacağı yazılı imiş, iblis bunu görünce öfke ile naralar atıp böyle bir yerde Allah a isyan edip lanete müstehak olacak kimseyi bir bilsem ona neler yapardım diye haykırmış. tüm melekler acaba bizmiyiz o kişi diye tir tir titrerken Cebrail, azrail, mikail, israfil (aleyhimüsselam) iblisten dua istemişler, bu kimse bizler olmayalım diye. iblis meleklerin en yücesi için bile dua etmiş fakat, bu kimsenin kendisi olabileceğini aklının ucundan dahi geçirmemiş. işte bu kibri en sonunda dönüp dolaşıp kendisini mahvetmiş. (rivayetin gerçekliği hakkında bilgim yok, bir söylenti olarak biliyorum)

ama iblis kibriyle yeniden yüzleşebilecek fırsatı bulmuş, fakat bu imtihanı da kaybetmiş, fırsatı elinin tersiyle itmiş ve kibrine yenilmiştir. hz. musa ya gelip pişman olduğunu tövbe etmek istediğini, eğer kendisi için şefaatçi olursa Allah ın bu tövbeyi kabul edeceğinden şüphesi olmadığını söylemiştir. hz. musa bu duruma çok sevinmiş ve iblisin affedilmesi için Allah-u Teala ya dua etmiştir. Allah iblisi bir şartla affedeceğini bildirmiş ve emir buyurmuştur:

"Ademin kabrine secde etsin!"

iblis bulduğu bu son fırsatı "dirisine secde etmediğimin ölüsüne eder miyim" diyerek kaçırmıştır. artık kıyamete kadar bizleri azdırmaya adanmış bir ömrü vardır. Allah cümlemizi onun hilelerinden korusun...
puta tapmayı reddeden lilith'i de cazalandırmıştır.

(bkz: hatalı ürünü geri çağırmak)
bazı kaynaklarda şöyle bir düşünce sistemi mevcuttur:

''şeytan aslında allahı çok seven allahın en sevgili kuluydu. alahı o kadar çok seviyordu ki allah şeytanın ademe secde etmesini istediğinde, şeytan senden başka kimseye secde etmem diyerek allaha olan sevgisini dile getirmişti. bir bakıma allaha şirk koşmamıştı. secde etmemesinin sebebinde kibir değil allah sevgisi vardı yani. allah da şeytanın kendisine olan bağlılığını sınamak için ademe secde etmesini istemişti. bu sınavı başarıyla geçen şeytan bir başka sınava tabi tutuldu. allahtan kendisine insanları doğru yoldan çıkarmayı emredildi. ilk sınavı geçtiğinden habersiz ve allah tarafından lanetlendiğini sanan şeytan ise allahın bu teklifini tekrar sevgisini kazanmak için kabul etti. allah da bir bakıma aynı anda hem insanları hem de şeytanı sınava tabi tuttu.''

bu inanca göre bir taşla iki kuş vuran allahdır.

edit: ne eksiliyon lavuk ben mi dedim bunu şimdi.
taraflı ve dolayısı ile sığ bir bakış açısıyla allah'ı anlatmaya çalışan tespittir.

şeytan'a "adem'e secde et" diyen allah'tır.
bunu reddeden şeytan adem'e değil allah'a isyan etmiş olur.
dolayısı ile secde etseydi adem'e değil allah'a tapmış olacaktı.
saptırma yapan ve demagoji amaçlı bir hakaret sözü. asıl söz konusu olan, kibri nedeniyle emrine uymayan şeytanı cezalandıran allah'tır.