bugün

PTT sitesinden maske dağıtmaya başlanmış, onda da site çökmüş. Maske herkes için zorunlu hale getirilmişti. Fakat bu da düşünülmeden, hangi çıkarlarla olduğu belirsiz bir iş. Sadece hastaların, hastalık belirtileri taşıyanların ve sağlık çalışanlarının maske kullanımı zorunlu olmalı. Maske kullanımı düzgün olmadığında ki çeşitli ve bazıları zorlayıcı sebeplerden dolayı çoğunluk düzgün kullanmayacaktır, o zaman da maske hastalığın daha çok yayılmasına sebep olur. ikincisi, maske eli yüze götürme ihtimalini oldukça artırır. Üçüncüsü, maske yüzün organizmasını bozar. insan yüzünde virüslerle savaşan proteinler vardır. Maske bu proteinlere zarar verir ve insanın en güçlü savunması olan doğal savunma sistemi kırılır. Kaldı ki dışarıda maskesiz dolaşınca birinin bu virüsü kapma ihtimali neredeyse sıfırdır. Virüs hava yoluyla bulaşmaz, bulaşsaydı maske takmada bir anlam da bulunmazdı çünkü maskeler virüsün geçişini engelleyemezdi. Ama eğer maske takmalıysa herkes, o zaman buna sistemli bir karantina ve izolasyon politikası eşlik etmeliydi. Türkiye'de bunun yerine sermayenin günlük çıkarlarını üstün tutan sürü bağışıklığı uygulaması var. Bir de "ücretsiz maske" demişler. Devlet maske üretmiyor. Şirketlerden satın alıyor. iki hafta önce hükümet bunları güya tehdit etmiş, sonra da "iyi bir paraya maskeleri biz satın alalım" demişti. Bakanlık maskeleri satın alınca bu "iyi parayı" kim ödemiş oluyor? Halkın kendisi. işçi olarak kendi ürettiğimiz ve tüketici olarak kendi satın aldığımız maskeler bize ücretsiz devlet yardımıymış gibi veriliyor. Bu maske zorunluluğu da bakanlık maskeleri satın aldıktan sonra geldi. Madem satın alıp bu maskeci kapitalistlere halkın sırtından sermaye aktardık, bari dağıtalım da elde kalmasın hesabı. Mala pazar bulmak ve bunu sağlık kisvesi altında yapmak. Tabi böylece fabrika ve işletmelerde işçi sağlığı önlemlerinin maliyetinden de kurtarılmış oluyor kapitalistler.
dağıtamaması olarak değiştirilmesi gereken başlık. ellerine yüzlerine bulaştırıp platformu kapatmışlar. e-devletten dağıtmaya başlayınca haber vereceklermiş.
ptt ve e devlet aracılığına ne lüzüm var. cahil amcam- teyzem ne bilsin e devleti ve internet ile maske istemeyi. ekmek kulübeleri gibi yerlere koy ve isteyene ver.ayrıca ptt elemanına yazık değil mi.
s*kindirik bir maskeyi bile polemik haline getiriyorsunuz. (#43121652)

sahtekar olunur da bu kadar olunmaz. bak pttavm'de ne yazıyor!

--spoiler--
Değerli Vatandaşlarımız,

Yoğun ilginize teşekkür ediyoruz.

Sizlere daha sağlıklı hizmet sunabilmek adına, ücretsiz maske taleplerinize ilişkin başvurularınızı en kısa sürede e-Devlet Kapısı üzerinden gerçekleştirebileceksiniz.

Ücretsiz maske teminine ilişkin sistem e-Devlet Kapısı üzerinden kullanıma açıldığında gerekli duyuruları sizlerle paylaşacağımızı bildirmek isteriz.

Anlayışınız için teşekkür ederiz.

Saygılarımızla
--spoiler--

bir de insanlara terörist deyip küfür etme hakkını size kim veriyor. bıktık vallahi sizlerden.

insan da bir karakter olmalı doğruya doğru, yanlışa yanlış diyecek kadar.

ptt bu kadar insana yetişemez bu sistem çöker, diyecektim zaten çökmüş durum da şu an.
amma belesci var :-) bi tane maske icin eve kurye getirtmeye calisan var yas kac 70mi?
Tekrar söylüyorum olmayacak olan şey. Verecek jandarma polise al sen dağıt bizde adam yok diyecek.
Başvurumuzu yaptık ailecek bakalım eğer normalde kargo hizmeti çok kötü olan PTT bu işi layiki ile yapabilirse gerçekten süper hizmet bence.Tebrikler şimdiden.
Yalandır.

Dün denedim, her şeyi dolduruyorsun ama sipariş butonu işlemiyordu.

Bunlar hiçbir şey beceremezler.
Çok güzel bir uygulama tebrik ediyorum. Aslında geç de kalındı ama hiç olmamasından iyidir. Fakir değilim ben bu yüzden paramla alıcam, sadece ihtiyaç sahipleri alsa güzel olur diyorum.
belediyelerden sonra maskesiz kalan olursa dağıtacak .
Suistimale uğrama ihtimali olan hizmettir.

Olm o maskelerde para ile satılamaz ibaresi olmazsa, tanesini 5 liraya satacak çok insan tanıyorum.

Yardim için gelen kömürü satanlar var lan ülkemizde.

Dip not: olm benim çevrem çok kötüymüş lan.
Güney Kore devleti kişi başına haftada 2 maske veriyor.
Bizde 5 . Helal olsun sana sayın cumhurbaşkanımız.
görsel
Tek telefon ve maille aile efradını girebiliyosunuz ancak site kapatılmış zannedersem.

Sipariş no 19 hane saymanıza gerek yok.
Kızılay lağvedilip yerine pttavm mi açılmış.
an itibarıyla beleşçi milletimiz tarafından çökmüş uygulama.

e devlet üzerinden devam edecekmiş..
Sipariş ver butonuna sayfayı kapatmadan bir kaç kere basıp bekleyince oluyor.
biz evde 4 kişiyiz hepsine ayrı ayrı telefon numara e posta gerekiyor mu ki acep

bedava dağıtılan maskenin korunurluğundan da çok bir şey beklemeyin markete falan giderken kullan at olabilir en fazla 3-4 saat.. çalışıyorsanız en az 8-9 saat koruyacak maskeleri temin edin şirket çalışanlarına bunu vermesi lazım zaten..

en kaliteli maske bile en fazla 1 gün korur. belki yıkarsan falan 2-3 kere daha takılabilir ama geçişkenliği giderek artacaktır... o yüzden böyle bir konuşma bunun üzerine bir kamusal reklam da gerekli. millet takıyor eline eldiveni sanıyor ki onunla korunacam her yere değebilirim.. özellikle market çalışanları migros u tenzih ederim çok iyi korunuyorlar. bu koronanın ilk çıktığı haftalar vaka sayısı daha 1 3 falan idi marketlerden alışveriş ederken kasiyerlerin ellerinde eldiven içi sulanmış artık beni çıkar diyor yani. sen o eldivenle paralara değiyorsun kartlara postlara her yere dokunuyorsun diyelim ortama corona bulaştı adam eliyle paraya bulaştırdı bunu sadece corona olarak demiyorum belki hasta etmek için 100 bin virüs gerekli falan ama bütün kirleri bu seferde eldivende toplanıyor o eldivenle market ürünleriyle dans ediyorsun belki adam onların paketini yıkamayacak ne olacak ne mikrop varsa belki kişiye öyle geçecek... tabi bunlar düşük ihtimaller ama oldu mu da oluyor yani. en güzeli her alışveriş esnasında yanda dezenfaktan bulundurmalı onunla ellerini steril ettikten sonra ürünleri okumaya devam etmeli. maske de kullan at yapılmalı özellikle büyük al seneyede giyer atasözünün mucidi ülkeyiz ziyan olmasın diye pörsüyesiye kadar kullanacak bir güruh var onlar da acilen aydınlatılmalı....
Yine, personelimiz çok az diyerek jandarmaya, polise kakalayacaklar dağıtım işini.
Ptt çalışanlarına eziyettir.
belediyeler beleş dağıtmasalardı yine de dağıtırlar mıydı ?
Arkadaşım, ptt değil muhtarlıklar dağıtacak.

Muhtarlıklar.
Ptt değil sağlık bakanlığı dağıtmaktadır.

(bkz: 5 nisan 2020 sağlık bakanlığının maske dağıtması)
https://maske.epttavm.com/

Maske siparişi ver butonu çalışmıyor maalesef.
Daha yeni yayınanan haberdir.
Ankara Belediyesi'ne özendiler herhalde.