1. 1.
  ekşiden gördüm yazılımcı olan varsa bir açıklık getirsin.

  kaynak:https://eksisozluk.com/pt...5564647?a=popular&p=1

  alıntı
  pttmessenger'ın açık kaynaklı signal uygulamasının kopyası çıkması durumu. özetle siz de şuradan indirerek adını değiştirip yayınlayabilir, ortamlarda "yüzde yüz ben kendim yaptım" diyebilirsiniz.

  kaynak ben: (#74036684)

  görsel kanıt:
  https://i.hizliresim.com/1jnz7g.jpg
  https://i.hizliresim.com/lbqrv0.jpg

  apk'yı düzgün bir geri derleyici(decompiler) ile çözümlediğinizde siz de kolaylıkla görebilirsiniz.

  edit: bu yazdıklarım "uygulama çalıntı" demek değil. uygulama zaten açık kaynak kodlu bir projenin kopyası. yani kopyalamak zaten serbest(aslında pek öyle değil, fork'layıp ben yaptım diyemezsiniz, açık kaynağın da lisansları var. ama konu o değil). zaten bu yüzden başlığı "çalıntı çıkması" diye değil "yabancı çıkması" diye açtım.

  uygulama sadece signal uçtan uca şifreleme protokolünü değil, signal'in komple android uygulaması projesini kullanıyor. çok büyük ihtimalle iphone ve pc için de böyle. ki bu da kötü bir haber değil çünkü yazılanlar büyük ihtimalle takip edilemeyecek(şimdilik). burada konu uygulamanın kalitesi değil, yüzde yüz yerli denilen yazılımın yabancı çıkması.

  edit 2: underdose nick'li arkadaş signal'i alıp zebrachat'e dönüştürmüş olabilecek şahsın uygulamasını bulmuş. şu linkte appspot'dan daha önce kaldırılmış, zebra.chat adlı bir uygulama var ve geliştiricisi türk. yine de belirtelim, hiç alakası olmayabilir: http://appshopper.com/social-networking/zebrachat
  1 -1 ... shizi
 2. 2.
  karalama kampanyasıdır. her türlü kalkınmaya karşısınız.
  -2 ... birsabahgelecekkardanaydinlik