bugün

Psikoanalitik kuramda kişiliğin başlıca beş dönemden geçerek geliştiği ya da yetişkinlikteki kişilik örüntüsünün temellerinin atıldığı ileri sürülür. Belirtilen yaş sınırları mutlak sınırlar değildir.
Oral dönem (0-1 yaş)
Anal dönem (1-3 yaş)
Fallik dönem (3-6 yaş)
Latens dönem (6-11 yaş)
Genital dönem (11 yaş sonrası
Kişilik gelişmesine getirdikleri bakımından ilk üç dönemin önemi büyüktür.
Bu dönemlerin herhangi birinde aşırı doyum sağlama ya da engellenmelere bağlı doyumsuzluk sonucu saplantı olabilir.
Belirli bir döneme ait saplantısı olanlar, o döneme ait davranış özelliklerini yıllar sonra dahi gösterebilir.
(bkz: Oral dönem) (0-1yaş)
(bkz: Anal dönem) (1-3yaş)
(bkz: Fallik dönem) (3-6yaş)
(bkz: Latens dönem) (6-12yaş)
(bkz: Genital dönem) (12-18yaş) olarak ayrıştırılır. psikanalizin kurucusu Sigmund Freud'un kişilik gelişimini açıkladığı kuramdır.

siz acaba hangi dönemde takılı kalmış veya bu dönem gelişmemiş?

kontrol edilmesi gereken bir konudur.

oral dönem:

Yeterli doyuma ulaşmayan veya aşırı doyum alan bireyler oral evrede saplanır (oral fiksasyon) ki bu durum gelecek yaşamda oburluk, sigara tiryakiliği, küfürbazlık, bağımlı kişilik yapısı gibi sonuçlar doğurabilir.

Anal dönem:

gelecekte obsesif kompulsif bozukluk, tuvalet işleriyle fazla uğraşma, cimrilik, kararsızlık, mükemmeliyetçilik, inatçılık, aşırı titizlik gibi davranışlar görülmesine neden olabilir.

Fallik dönem:

Vicdan ve ahlak duygusu gelişmeye başlar. Bu evredeki saplanmanın belirtileri ise; aşırı çekingenlik, girişim kısırlığı, cinsel kimlikte güvensizlik, cinsel kimlik gelişmesi, cinsel ilişkiden kaçınma, cinsel soğukluktur.

Uyuklama evresi Latens dönem:

Oedipus kompleksinin sona ermesiyle başlayan süre içinde çocuktaki cinselliğin gelişiminde duraksamalar yaşanır; cinsel ve saldırgan içgüdüsel dışavurumlarda azalmalar, duraksamalar görülür; anne ve baba dışındaki kişilerle, gerek oyun arkadaşlarıyla, gerek öğretmenlerle ilişkiler kurulur; ben ve üstben gelişimini sürdürür ya da güçlendirir. Erken çocukluk dönemindeki cinsel yaşantılar ve etkinlikler, yaşananlar bilinçdışına itim konusu yapılır.

Genital dönem:

Ergen aileden bağımsızlaşarak karşı cinsten kişilerle olgun ve sağlıklı ilişkiler kurabilmeyi öğrenmeye yönelir. Meslek seçimine dair tasarılarda bulunma ve yuva kurma isteği belirir. Toplumdaki yeri ve yapmak istedikleri konusunda çatışmalar yaşar.
Sözlükteki bazı arkadaşların anal dönemi gelişmemiş.anneleri onlara kaka yapmayi ogtretememis veya salondaki halıya kaka yapınca fena dayak yemişler.bu özguvensizlik anca bu temele dayandirilabilir.
freudun ortaya attığı ve psikolojide çığır açmış, psıkolojiyi psikoloji yapan gelişim evreleridir. Ancak bu kuramın sadece avrupa halkına hitap ettiği yapılan kültürlerarası çalışmalarla kanıtlanmıştır. ayrıca şu dönem saplantısında bu olur demek bana doğru gelmiyor. bi kişinin sigara içmesi için oral saplantıdan daha önemli olan lisede sigara içen bir çevrede okumak bence. mükemmel gözlem yeteneğinin ürünü bu kuram bir kişinin beyninden türemiş olması eleştiri noktası.
Ne hoş bir ilim irfan yuvasıymis burasi böyle. Sabah sabah nerden aklınıza geliyor anlamıyorum.