1. 1.
  insan bedeninin farklı vitaminlere, minarellere v.s ihtiyacı olduğu gibi insan ruhunun da değişikliklere ihtiyacı vardır. monotonluğun beraberinde getirdiği cansıkıntısı zamanla kronikleşip ruhsal bozukluklara yol açar. tek çaresi olan farklı işler , eğlenceler , seyahatler ise türkiye gibi ülkelerin ekonomisi ve kişilerin ekonomik durumu gözönüne alındığında mümkün değildir.
  3 ... cinayetsaati
 2. 2.
  Şizofreni
  Bipolar Bozukluk
  Depresyon
  Obsesif-Kompulsif Bozukluk
  Panik Bozukluğu

  gibi belli basli cesitleri olup tramvatik gecmisleri oldugu dusunulur. fakat son yillarda yapilan arastirmalar ile anlasilmistir ki genetik tabanli gelen psikolojik rahatsizliklar sanilanin aksina daha fazladir.

  tedavi sureci zorludur. lakin tedavinin en onemli kismi hastanin rahatsizligini once kabul etmesi ile baslar. bundan sonra tedavi daha kolay ve verimli olmaktadir.
  1 ... seytanin fisildadiklari
 3. 3.
  ingilizce olarak mental disorders'tır. wikipedia'nın çıkardığı liste (ingilizce tabii ki) şöyle:

  Acute stress disorder - Adjustment disorder - Agoraphobia - alcohol and substance abuse - alcohol and substance dependence - Amnesia - Anxiety disorder - Anorexia nervosa - Antisocial personality disorder - Asperger syndrome - Attention deficit/hyperactivity disorder - Autism - Autophagia - Avoidant personality disorder - Bereavement - Bestiality - Bibliomania - Binge eating disorder - Bipolar disorder - Body dysmorphic disorder - Borderline personality disorder - Brief psychotic disorder - Bulimia nervosa - Childhood disintegrative disorder - Circadian rhythm sleep disorder - Conduct disorder - Conversion disorder - Cyclothymia - Delirium - Delusional disorder - Dementia - Dependent personality disorder - Depersonalization disorder - Depression - Disorder of written expression - Dissociative fugue - Dissociative identity disorder - Down syndrome - Dyspareunia - Dysthymic disorder - Erotomania - Encopresis - Enuresis - Exhibitionism - Expressive language disorder - Factitious disorder - Female and male orgasmic disorders - Female sexual arousal disorder - Fetishism - Folie à deux - Frotteurism - Ganser syndrome - Gender identity disorder - Generalized anxiety disorder - General adaptation syndrome - Histrionic personality disorder - Hyperactivity disorder - Primary hypersomnia - Hypoactive sexual desire disorder - Hypochondriasis - Hyperkinetic syndrome - Hysteria - Intermittent explosive disorder - Joubert syndrome - Kleptomania - Mania - Male erectile disorder - Munchausen syndrome - Mathematics disorder -
  Narcissistic personality disorder - Narcolepsy - Nightmares - Obsessive-compulsive disorder - Obsessive-compulsive personality disorder - Oneirophrenia - Oppositional defiant disorder - Pain disorder - Panic attacks - Panic disorder - Paraphilias - Paranoid personality disorder - Parasomnia - Pathological gambling - Pedophilia - Perfectionism - Pervasive Developmental Disorder - Pica - Postpartum Depression - Post-traumatic stress disorder - Primary insomnia - Psychotic disorder - Pyromania - Reading disorder - Reactive attachment disorder - Retts disorder - Rumination disorder - Schizoaffective disorder - Schizoid - Schizophrenia - Schizophreniform disorder - Schizotypal personality disorder - Seasonal affective disorder - Self Injury - Separation anxiety disorder - Sexual Masochism and Sadism - Shared psychotic disorder - Sleep disorder - Sleep terror disorder - Sleepwalking disorder - Social phobia - Somatization disorder - Specific phobias - Stereotypic movement disorder - Stuttering - Suicide - Tourette syndrome - Transient tic disorder - Transvestic Fetishism - Trichotillomania - Vaginismus

  o kadar çok ki mutlaka bir-iki tanesi vardır her birimizde...
  3 ... friday night
 4. 4.
  psikolojik bozukluk insanların yaşadığı kayıplar, üzüntü, stres veya baskı sonucu oluşabilen bozukluklardır. insan ruhu bir yere kadar dayanır. daha sonrasında bir mola vermek ister. işte o mola verilemediği anda psikolojik bozukluklar baş gösterir. çoğunlukla terapi veya ilaç yoluyla giderilmesi mümkündür. erken teşhis her hastalıkta olduğu gibi çok önemlidir.
  ... siriuscalisani
 5. 5.
  (bkz: franz kafka)
  (bkz: şizofreni)
  ... testerella
 6. 6.
  ya geleneksel toplumlar bu rahatsızlıkların farkında değildi !!! ya da serbest pazar ilişkileri ile örülmüş, taşradan kente göç eden "modern bireyler", geleneksel ilişkiler ağından (din, gelenek, adet) koparıldıkları, makina zamanına göre işleyen örgütsel yaşamla eklemlendiği ve kendindilerine-emeklerine yabancılaştıkları için bu rahatsızlıkların türlüsünden muzdarip.
  -2 ... mitari
 7. 7.
  köpekten korkmamız bir örnektir. zamanla çocukluğumuzda korktuğumuz şeyler yer değiştirerek bizimle yaşamaya devam eder*. mesela baba veya anne korkusunun yerini köpek korkusu alır.
  ... malum ola ki
 8. 8.
  (bkz: sözlükte gereksiz konular açmak)
  1 -7 ... efsaneazad
 9. 9.
  iNSANLıK, AKıL HASTANELERiNi, kendisini AKıLLı HiSSETMEK ADıNA bina etmiştir der victor hugo.
  akılsız olarak nitelendirdiklerimizin tek suçu bize akılsızlığın eşiğine ne kadar yakın olduğumuzu hatırlatmaları olsa gerek.
  ... turkpence
 10. 10.
  bana göre ; toplum algısının, ahlak anlayışı ile yoğrulmuş ve kişide yer bulmuş psikolojik saptamaların tümü.
  1 ... congolos