bugün

psikoloji okumak zor değildir. iş, klinik psikolog olmaktır sanırım. okuyunuz, işsiz kalmazsınız. benden demesi.
doğru değil tabi ki. birçok firmanın halkla ilişkilerinde çalışabilir en kötü ihtimalle. ayrıca insan ruhunu bilip de işsiz kalmak da pek zor bişey olsa gerek. varsa öyle bir şey, hiçbir şey öğrenmeden mezun olunduğuna delalettir.
çıldırtmaya meyilli bu sistemde mümkün olmayan önerme. giderek daha çok ihtiyaç duyacağız bu adamlara, ağır olun, büyük konuşmayın.
türkiye'deki insanların ruh halinin iskandinav ülkeleri ile yarışmasından ötürüdür.
*
psikoloji okuduktan sonra kişinin psikoloji bozukluğu yaşamasına sebebiyet veren olay.
*.
diğer bölümlere oranla iş imkanı yüksek bölüm olduğu için asılsız haberdir efenim. zira klinik psikolog olduktan sonraki eğitim hayatınız başarılıysa bu sizin için çok iyi avantaj olup, her yerde iş imkanınız vardır. ister hastane ister firmalar ister dersaneler ya da en kötü ihtimalle okullar size iş kaynağı. aynı zamanda bölümümdür kendileri.
klinik psikologlar için geçerli değildir, hem üzülmeyin, psikoloji mezunları iş bulur efenim..*
(bkz: deme öyle deme deme mukaddes kızar)
ak parti döneminde artan refah ve gelir seviyesi sayesinde insanlarımızın depresyon illetinden kurtulması ile gerçekleşmiştir. onları da artık yüce devletimiz başka alanlarda istihdam edecek. rehber örtmen olun olm. evet.
olmayan ihtimaldir,psikoloji okuyup işsiz kalıp insan sayısı azdır - bakın yoktur demiyorum,azdır diyorum - ülkemizde,işsiz kalanlar da teklif edilenden daha iyi bir iş düşündüğünden işsiz kalmıştır,bu da normal bir olaydır.
çoğu anti depresan kullanır bunların.
boşver atlatırlar. hem bunun için okudular.
işsizlerin psikoloji bölümü mezunu olacak kadar kadar statik psikolojik bilgi pratiğini barındırdığından mütevelliten oluşan çift yanlı paradoksun, odipus kompleksiyel yüzleşmekten çekinen yanının yanı sırası kendini gerçekleştiren kehanetli başlıklara gark-ü sema yoluyla açıklama getirmeme durmunun dumurunun dübürü bir haliyattır. neyse geyik-i muhabbeti bir kenara bırakırsak işsizlik çoğu üniversite bölümlerinden mezun olanların temel sorunudur. psikoloji de bunlardan sadece birisi.
olmaz öyle şey efendim.
türkiyede normal olandır.

neden?

çünkü kişi kendinin doktorudur! hele ki fiziksel bir rahatsızlığı yoksa daha da doktorudur. ki ülkemizdeki tüm mental sorunlar bir büyük rakı ile çözülebilir.

oturalım sofraya dertleşelim bi bak kimsede bir şey kalıyor mu?
yakında tüm bölüm mezunlarına indirgenecek durumdur. neden mi? çünkü üniversite/bölüm/program kontenjanlarındaki artış ile istihdamdaki artış arasında uçurum var. üniversite mezunu olup da kurslara gidenler, deli gibi sınav peşinde koşan bir gençliğimiz oldu. yakında yığılma daha da artacak. her bölüme etkisi olur mu? az çok olur. ama en az etkilenecek sektör sağlık sektörü derim.
türkiyedeki psikopat ve bin bir türlü sapıklar düşünülünce nasıl işsiz kaldıklarına şaşırdığım meslek grubu.
şimdilerde yaşanan ve ilerde artacak durumdur.
bir ülkenin yüzde ellisinden fazlası psikoloji bölümü mezunu olursa doğal olan durumdur.
okulla değil kişiyle alakalı durumdur yapılmak istenen önceden saptanır ve uygulamaya koyulur. hmm türkiye şartlarında pek hareket alanı rahat olmasa da yurt dışı imkanları kesinlikle yaratılabilir.

not: du bakalım daha bir senemiz var.
gayet de doğru olan önermedir ve bunun ne okuduğunuz okulla ne de başarınızla alakası vardır.

boğaziçi mezunu arkadaşım da işsiz, sütçü imam üniversitesi(mübalağ) mezunu arkadaşım da.

çünkü eleman arayan yok, senede 1-2 kez açıyor bazı yerler. onlar da deneyimli kişileri kapıyor doğal olarak.

yüksek lisans yapmış insanlar bile iş bulamıyorken, yapmamış olanların durumu daha vahim. çünkü artk 2-3 sene önceye göre devlet üniversitelerinde klinik psikoloji programı da nadir açılıyor. e özel okumak da sağlam bütçe istiyor.

ha rehabilitasyon merkezleri var, her yeni mezunun bir hevesle adım attığı sonra arkasına bakmadan kaçtığı(burada detay vermeyeceğim ama sebep iş değil, işverenler). eğer yüksek lisans ücretinizi bile çıkaramayacak maaşlara köle gibi çalışmayı göze alıyor ve seneler boyu sizi geliştirecek(bu meslekle sürekli gelişim çok önemlidir) hiçbir eğitim programına katıl(a)mamayı kabullenebiliyorsanız buyrun hepsi ellerini avuşturup sizi beklemekte.

yine de idealiniz buysa, dünyanın okuması en zevk veren ideallerinden biridir. şu an işsiz sapsız dolansam da bu bölümü okuduğum için hiç pişman olmadım.
çok özür diliyorum ama boğaziçi üniversitesi mezunu nasıl işsiz olabiliyor? Yani internette bir sürü ingilizce bilen eleman ihtiyacı var. Bende 1 senedir işsizim aöf işletme mezunu belki yabancı dilim olsa bu durumda olmazdım. Bir sıkıntı olabilir bu durumda.
Şaşılacak durumdur, ülkede o kadar sorunlu varken bu kardeşlerimizin işsiz kalması gerçekten düşündürücü bir durumdur.
Doğruluğunu merak ettiğimdir. iş olanakları neler. Bilgisi olan varsa yeşillendirsin.
Bi ton özel üniversiteden kaynaklanan sorun. Mezunlarda da giderek bir yığılma söz konusu. Popüler bir alan olduğu için her önüne gelenin psikolog olması da ayrı bir konu. Zaten özelde hangi bölümden mezun olduğunuzun bir önemi yok, işletme mezunu dahi klinik master yapabiliyor... sonumuz Hayrola.