1. 1.
  psikiyatrist tıp fakültesinin ilgili bölümünden mezun olup, psikiyatr üzerine 4 sene ihtisas yapan, hastalarına ilaç yazma yetkisi bulunan doktordur. psikolog ise edebiyat fakültesi psikoloji bölümü mezunu olan, hastalık ile ilgili bir teşhis koyma ve ilaç yazma yetkisi olmayan, hastalarına sadece psikoterapi uygulayan çalışanlardır.
  8 ... devedikeni
 2. 2.
  6 sene tıp fakültesi okuyup bütün hastalıkları tedavileri öğrenip , üstüne tus da psikiyatriyi kazanıp 4 senede o dalda eğitim görmektense 4 sene sadece psikoloji üzerine okumak bana daha mantıklı gelmiştir her zaman. ilaç yazma yetkisi için 10 sene okunmaz gibime geliyor.
  7 -3 ... witch
 3. 3.
  psikiyatrinin bir sağlık konusu ve dolayısıyla bir bilim, bir tıp dalı olduğu düşünülür ise, şikayetçi olan insanların hasta olarak nitelendirildiği, çok ciddi boyutlara taşındığında insanı deliliğe kadar götüren bir konunun tedavisi için 4 senelik bir edebiyat fakültesi eğitiminin ne kadar yeterli olacağı bir muallaktır. Bir insanın sağlığını kontrol etmek, bir insanı iyileştirmek için tıbbi eğitimin, tedavi yöntemlerinin, teknik altyapının ve ilacın ne kadar önemli olduğu düşünülürse, psikologların ve psikiyatristlerin çalışma alanlarının belirli çizgiler ile ayrılmasının çok önemli olduğu sonucuna ulaşılır.
  türkiyedeki sağlık problemlerini başı yetkisiz, bilgisiz, eğitimsiz ve tam donanımsız insanların sağlık ve tedavi işlerini yürütmesidir. sağlık ocağında iğnecinin operasyon yapması, dispanserde temizlikçinin dikiş dikmesi, dahiliyecinin ameliyata girmesi gibi bir çok vaka ile karşılaşılan bu ülkede keşke insan sağlığı gibi bu çok önemli konuda gerekli özen gösterilse, sadece bilgili, yetkili kişiler işi yapsa.
  5 -1 ... devedikeni
 4. 4.
  verilen ilaçlarla zihnin ve bedenin uyuşturulması mı çözümdür , yoksa birey tamamen ayıkken konuşarak problemin temelini bulmak mı? hastayı ilaç yazıp yollamak mı daha kolaydır , yoksa saatlerinizi harcayıp söyledikleriyle bilincin altına inmeyi başarmak mı? bu sorulara yanıt verilince sanırım psikologla psikiyatr arasındaki fark tam anlamıyla çıkar ortaya.
  3 -2 ... witch
 5. 5.
  aralarındaki tek farkın recete yazma lüxü oldugu ve ikisinnde özünde aynı amacı güttügü farklı meslek dalları..
  1 -1 ... karpuzkabugu
 6. 6.
  psikiyatrlar mekanik bilimselliği,psikologlar ise insancıl bilimselliği kullanırlar.
  psikiyatrlar tıp eğitimi alırlar,psikologlar psikoloji eğitimi.
  psikiyatrlar terapi yapamazlar,psikologlar terapi yaparlar.
  psikiyatrlar ilaç verirler,psikologlar veremezler.
  psikiyatrlar hafif hastaları psikologa,psikologlar ağır hastaları psikiyatra yönlendirirler.
  ikisinin de temeli insandır;yöntemleri,yaklaşımı,uzmanlıkları,eğitimi farklı olsa bile.
  11 ... asiti kaçmış kola
 7. 7.
  BiZiM Ki GiBi BiR ÜLKEDE ARALARINDA PEK FARK YOKTUR HER iKiSiNEDE DELi DOKTORU DENiR NE YAZIK Ki. *
  4 ... novakatinamite
 8. 8.
  pisikolog kantinde kahvede şurda burda sıkıntısını atamamış insanları kanepesinde sırtı üstü misafir eip onları iyice gevşeten insandır. halbusem hamamlarda aynı işi görür bana göre hemde daha ucuzdur. pisikiyatr ise artık iyice balatayı sıyırmış insanlara damardan şifa olan insandır.
  4 -3 ... thelastpatriot
 9. 9.
  pskiyatrist doktordur*, psikolog ise bele ne bilem hayat gocu gibim ibnem gibim pustumsu bisey!
  4 -9 ... nobran ne ya
 10. 10.
  psikiyatrist hastalığa derman olur, psikolog ise en fazla hasta yakını olur. *

  not: edebiyat fakültesi pisikoloji bölümü mezunları doktora yapma gayreti içinde olan bölümlerin başındadır. isimlerinin başına dr. sıfatı koyarak kendilerine doktor diye hitap edilmesini isterler. doktora yapan makine mühendislerinden farkları yoktur. (bkz: ajdar)
  3 -5 ... ankarakarakedisi