bugün

Öncelikle psikiyatrist değil psikiyatr diyeceksin!

Psikiyatr terapi yapar yapmasına ama devlet Hastanesi'nde yapamaz, terapi zaman ve emek sarf edilen bir iştir.

Orada nasıl yapsın?

Psikiyatrın Özel muayenehanesinde olur; hem Terapi hem de ilaç tedavisini gayet de güzel uygular.

Yalnız özel muayenehanede Ödeyeceğiniz yüksek vizite sinir sisteminizi ve psikolojinizi olumsuz yönde etkiler, o da başka.
Amerikan piyonları.
(bkz: yasal uyuşturucu ticareti)
(bkz: mesleki deformasyon)
türkiyede esrar yasal olsa açlıktan ağızları kokacak meslek grubu. esrar yasal olduğunda ilk bunlar kendilerine taksim anıtına falan zincirler. çünkü biliyorlar insanlar medikal esrar kullanmaya başlarlarsa o ilaç firmasıyla anlaşmalı ilaçlarını kimseye kakalayamayacaklarını.

o ilaç firmalarıyla anlaşıp hastalara verdikleri ilaçlar sigaradan, alkoldan, uyuşturucudan daha tehlikeli. ülkemizde insanlar kontrolsüz bir şekilde kırmızı reçeteli ilaçlar tüketiyorlar. yakınlarınada uyku ilacı falan diyorlar. yalan, onlar uyku ilacı falan değil, yavaş yavaş bağımlısı oluyorsunuz ve ilaç firmalarının cebini dolduruyorsunuz.

artık bir düzenleme gelmesi gerekiyor. 70 yaşındaki namazında niyazında ağzına sigara alkol sürmemiş hatice teyze bile elinde kırmızı reçeteli haplarıyla geziyor. soruyorsun mutlu oluyorum, iyi uyuyorum diyor garibim ama bilmiyor ki uyuşturucu kullandığını. kullanmayı bıraktığında hemen agresifleşiyor huzursuzlaşıyor. ailesine, çevresine kötü enerji yayıyor.

devletimizin acilen bu konuya el atması gerekiyor.

ingilizlerin çinlilere afyonu alıştırdıkları gibi bu ilaç firmalarıda halkı(müşteri) kendilerine alıştırıyorlar. işin tuhaf kısmı ilaç parasını hatice teyze vermiyor devlet karşılıyor.

bu meslek grubuyla ilgili köklü değişikliklere gidilmesi gerekiyor.
Deli doktoru değildir, her insanın mutlaka gidip destek alabilmesi gereken kişilerdir.
ilaç yazar yollar o kadar .
Belli bir süre çalışmış psikiyatristlerin şahitlikleri kabul olunmuyormuş efenim.

Psikiyatrist olan yazar varsa ve aklımdaki birkaç soruyu sormama müsaade ediyorsa açık oylasın lütfen.
Yakın zamanda gitmeyi düşünüyorum.
O bir hekimdir saatlerce sizi dinlemez, onun isi ilac verip yollamaktir.
Bir uyku ilaci rica ediyorum. Varsa yazabilecek olan bana mesaj atsin yalvaririm.
uyku ilacını yazdırmaya gerek yok çoğu antidepresanı da yazdırmaya gerek yok gidip alıyorsun.
Kolunuzun kırılması nasıl hayatınızı olumsuz etkiliyorsa, ruhunuzun da hasta olması bir o kadar etkiler. bazen sis çöker doğruyu göremezsiniz, işte orada ilaçlar devreye girer. psikolog+ psikiyatr şeklinde combo ile gidildiğinde harika sonuçlar verebilir. tus puanı da gayet yüksektir ayrıca.
ruh ve sinir hastalıklarıyla, kişideki önemli uyumsuzlukların teşhis ve tedavisiyle ilgilenen uzman.
günlük yaşantımızın olağan aktörlerindendir.
okumuş uzman arkadaşlardır, sağ olsunlar var olsunlar. pskiloglar gibi tırt değildirler eyvallah.

ne var ki, zamanında cinlenmiş birini götürmüştük. neyse doktor tüm uzmanlığı ile adama sorular sorarken, adam 5-6 farklı ses tonuyla cevaplar vermeye, deli deli hareketler yapmaya ve adama gün görmemiş sinkaflı konuşmalar yapmaya başlayınca, psikiyatrist hoca oturduğu yerde buz kesip titremeye başlayarak "alın bunu götürün lan, ne olmuş bu adama tövbe tövbee" diyerek bizi sallamıştı.

duyduk ki o günden sonra kazalarla beraber günde 15 vakit namaz kılıyormuş, yılın yarısını oruçlu geçiriyormuş, malının yarısını infak etmiş, içki-sigara-alkol ve zinayı bırakmış falan. adam hidayete erdi, yüzünde nurlar oluştu vesselam.
bu adamın dedikleri kesin doğru değildir ama yinede dikkate almak lazım. https://www.ntv.com.tr/sa...un,eZKqU_yGrECIieRXymXHTA
birkaç gün önce edirne balkan yerleşkesine kontrole gittim ve adam beni bildiğin sorguya çekti savcı veya sorgu odasındaki bir polis gibi. rahatsız edici ve hoş olmayan bir tecrübeydi.