bugün

(bkz: psikolog ve psikiyatrist arasındaki fark)
ikisinin de görevleri birbirine benzer fakat arada baya fark vardır.psikiyatristin işi çok daha zordur.
psikolog ilaç yazmadığı için 1-0 öndedir diye düşünmekteyim.
Psikiyatrist ilaç yazıyor diye özetlemek büyük cahillik, psikolog size daha çok vakit ayırır dogrudur, şahsen organik bir bozukluguda psikolog tedavi edemez.
biri ilaç yazar diğeri ilaç yazmaz.
vs alır.
Psikiyatrist'in işi çok çok çok daha zordur, nice zor hastalıkla mücadele eder tedavi etmeye çalışır. Psikolog sadece tavsiye verir, dert dinler.
tepki üzerine peşin edit: biz de biliyoruz psikiyatrın 'tedavi' üzerine odaklandığını. tabii ki bir şizofreniyi basit bir terapiyle çözemezsin. ama tıp sektörünün içinden gelen biri olarak ve daha da önemlisi eski bir panik atak-genel anksiyete bozukluğu-majör depresyon hastası olarak aşağıdaki diyaloğun gerçekliğine kalıbımı basarım.

psikiyatristte:

doktor: şikayetiniz nedir?
ben: sürekli evham içindeyim ve ölüm korkusu yaşıyorum
doktor: efexor 500 mg
pfizer ilaç şirketi: ooo eyvallah güzel kardeşim helal devam

psikologta:

psikolog: evet buyrun...
ben: sürekli evham içindeyim ve ölüm korkusu yaşıyorum
psikolog: ne sıklıkla yaşıyorsunuz? bu günlük hayatınızı engelleyecek şekilde mi? biraz daha açmak ister misiniz? hmm x terapisi yapabiliriz böylece sorunun köküne inip onu ortadan kaldırabiliriz. işe yaramazsa izninizle bir psikiyatristle konsültasyon yaparak gerekirse ilaç eşliğinde y terapisini yapabiliriz böylece......
Kaliteli bir psikiyatrist direk ilaç verip göndermez yalnız. Eğer adam gibi bir doktorsa uzun uzun konuşur, tespitini yapar gerekirse ilaç yazar.
Öncelikle aldıkları eğitim farklıdır.
Psikiyatristler 6 yıllık tıp eğitimi üzerine 4 yıl uzmanlıklarını psikiyatri alanında alırlar. Yani ruh ve sinir hastalıkları alanında uzman doktorlara psikiyatrist denir.
Psikologlar ise lisans eğitimi alırlar ve 4 yıllık eğitim neticesinde bu ünvana sahip olurlar.

ilaç yazma farkından ziyade; Psikiyatristler hekim, psikologlar ise danışmandırlar desek daha doğru ifade etmiş oluruz diye düşünüyorum.

Ruhsal ve sinirsel hastalıkların tedavisini psikiyatrlar yaparken, kişilerin sosyal ve psikolojik problemlerinde onlara destek olan kişiler ise psikologlardır.

1.5 ay psikiyatri servisinde uzman hekimler ve bu alanda uzun süredir bulunan diğer sağlık personelleri ile çalışarak gözlemlediğim kadarı ile, gerçekten zor bir iş. Psikiyatrik hastalıkların Tedavisi Ve bu süre zarfında bireyleri gerek ilaç gerek psikoterapi ile desteklemek kolay bir iş değil.
Zira tedavi sürecinde Kişiler anormal derecede asabi, saldırgan ve aksi olabiliyor, öldürecek derecede zarar vermeye kalkabiliyor.
Bu yüzden psikiyatri uzmanlarını Sadece antidepresan yaZıyor olarak düşünmeyin, bunun birde Servisi, kliniği var.

Psikolog olmanın da zor yanları var, her meslekte olduğu gibi. Başka insanların derdini dinlemek, kendi derdin gibi çözümler üretmeye çalışmak da oldukça güç ve bazen yıpratıcı olabiliyor.

Ama her mesleğin kendine göre zorlukları ve güzellikleri var. Mühim olan yaptığımız işi severek ve işimize saygı duyarak, iş olarak görmeden yapmakta.
devlet hastahanelerinin psikoloji bölümü yok bildiğim kadarıyla. tavsiye üzerine psikologa gittim. o kadar çok para alıyorlar ki daha çok psikolojim bozuldu. birden çok seansa gitmeniz gerekiyor. ben bir faydasını gördüm diyemem. bütün sorun kendinizde bitiyor. ne demişler insan kendisinin doktorudur
Psikolog konuşur, psikiyatrist yapar.
ben buraya bir arkadaşın yanlışını düzeltemeye geldim, çıkacam. yazar önce psikiyatrist 4+1 yıl tıp okur demiş. özel mesajdan nazikçe düzelttim. şimdi de 4+2 demiş. 4+2 ne abi. yabancı sınırı mı ligdeki.
psikiyatrist 6 yıl tıp okur ve tıp doktoru olur. üstüne de 4 yıl psikiyatri ihtisası yapar, uzman doktor olur. toplamda 10 yıllık bir eğitim süreci.

psikolog ise 4 yıl psikoloji okur ve mezun olur.
Nasıl manzume tekniğini bilmek bir insanı şair yapmıyorsa, büyük gayretle alınan psikoteknik eğitimi de bir insanı gerçek bir psikolog yapmaz.
psikoloğu ağlama duvarı gibi düşünebilirsiniz.
psikiyatrist ise daha çok işin bilim kısmındadır.
biri ruh ve akil, digeri sinir ve zihin sagligiyla ilgilenir.
biri doktor, öbürü danışmandır.
biri ilaç yazar iyileştirir, öbürü dertleşir.
biri sayısalcıdır, öbürü sözelcidir.
ikiside çözüm değil.
psikolog konferanslara gider, panellerde konuşur boş beleş işlerin adamıdır,
psikiatrist ise araştırır, makale yazar, tedavi eder, bilim adamıdır.
çare drogba.

özledik lan.
ikisine de gittim. ikisini de sevmedim. tercihim kötünün iyisi: psikolog.
Psikiyatri bir tıp dalıdır. Psikiyatristler birinci derecede akıl sağlığı ile ilgilenirler. Psikoterapi, psikanaliz, akıl hastanesine yönlendirme veya reçeteli ilaç yazma gibi farklı tedavi şekillerini akıl sağlığı hastalığı olan kişiler için uygular, kişilerin davranış bozuklularını yakından incelerler. Anti depresanlar genel olarak ; beynin düşüncelerin yoğun olarak ele alındığı üst kısmını biraz uyuşturarak kötü düşüncelerin daha az düşünülmesini sağlamaya veya serotonin, endorfin gibi davranışa/duygulanıma etki eden hormonların salınımı üzerinde etki ederek iyileşmeyi sağlamak hedeflenir. Depresyonda böyle iken şizofreni ve bipolar bozuklukta daha farklı etki mekanizmaları olan ilaçlar tercih edilerek algılamanın ve davranışların normal kıstaslara gelmesi hedef alınır.
Ruhbilim yani psikoloji ise insan ve hayvan davranışlarını inceleyen bir bilim dalıdır. Psikolog da bu bilimi yapan,lisans eğitimi almış kişiye denir. Klinik psikolog, beyninizdeki davranış örüntülerinizi çözmeye ve yanlış/kötü kodlanmış davranış şemalarınızı yeniden şekillendirmek için birtakım mesleki yöntemler kullandığı gibi;zeka testi,benlik saygısının yeniden kazandırılması, psikopati testi, kişilik testi gibi testler yaparak sonuçları ile birtakım yeterliliğe dair ölçeklendirme yapar. Sürekli üzüntü halinizin, sizi uzaylılarının kaçırmasının, hiç uyumamanızın tedavisini psikiyatrist teşhis edip yaparken psikolog;alışveriş merkezlerinden ihtiyacınız olmayan şeyleri almanızı, sürü halinde isyana katılmanızı, takım tutmanızı sağlayabildiği gibi silah ruhsatı alacağınızda ve 65 yaş üstünde tapu işlemleri yapacağınızda gerekli bilişsel testleri yapar.Öğrenmenizle ve yeni öğrenme yöntemleri ile psikolog ilgilenirken, patolojik öğrenememenizle psikiyatrist ilgilenir. Birisi sağlık lisansiyeri iken diğeri tıp doktorudur.
psikiyatrist psikoloğa oranla psuedobilimin daha kalifiye vasıfsızıdır.