1. 1.
    En sevdiğim oyun hakkında rehber niteliğinde bir başlık açtım. bu rehberi oyuna az çok hakim olduğunuzu düşünerek yazdım.

project zomboid den keyif almak istiyorsanız. oyun zaten size yaşamanın sizin elinizde olmadığını sadece kendinizi bir yere kadar taşıyabileceğinizi hatırlatıyor. siz en zorda başlayın ki dikkatiniz tecrübeniz her şeyiniz artsın. zaten bir kere rezilliği tadınca normal oyundan keyif almazsınız.

tavsiyem 6 ay sonrası + en zor ayar. tp çarpanı ezikler içindir.

Adını vatandaş koyduğum çok güzel bir karakter buildim vardır. işsiz builddir.gelişim odaklıdır.

sizi engellemek yerine yardımcı olan özel bir karışımdır tamamen tecrübelerden yola çıkarak özel hazırladım.

eksi statlar: derisi narin, yavaş iyileşen, çok susayan, midesine düşkün, uykucu.
    artı statlar: Atletik, güçlü, hızlı öğrenen, hızlı okuyan, düzenli.

Bu statlar işsiz olduğunuz için dengeyi sağlayacak. mükemmel bir karakteriniz olacak.
    eksi yönleri bir çok vasfı dergilerden öğrenmek zorundasınız. dergileri bulmak 6 ay sonra işkence.
    çabuk acıkıp çabuk susayacaksınız. ve yağma konusunda gelişmeniz şart. size tavsiyem yarı göçebe takılın ve bir yere çok gelişene kadar bağlanmayın. benim bir göç sistemim de var hatta. west pointte başlarım. west pointin iliğini kurutur güvenli evimde neler bulabilirsem bulurum. 6 kapılı bir franklin bulurum ve mükemmel paketleme yeteneğim ile tüm eşyaları paketler yeni şehre göçerim. kalaslar fazla ağırlıktır. metal plakaları depolayın. ama kullanmayın. metalleri en son yerleşeceğiniz yada kendi inşa edeceğiniz yeri korumak için koyun. west point bitince otobandan Muldraugh orası bitince rosewood. orası bitince de riverside. sonunda da hep kendi yerimi inşa ederim yada bir yeri elegeçiririm. tam tersi de olabilir bakın. önce riverside. rosewood Muldraugh west point. çünkü bu yerler otoban ile bir birine bağlı. river side daki büyük fabrikaya yerleşmeyi sevdiğim için riverside ı sona bırakıyorum.

size verdiğim karakter tam bir gelişim karakteridir ve güçlüdür. ben oyunda silah kullanmaya kıyamam ve hey ayak ile yenerim zombileri ve pehlivanımız cılız zombileri yok eder.

peki 6 ay sonra sında zombiler çok çabuk tepki veriyor bunu nasıl aşıcaz.

böl parçala yok et. büyük bir gruba yakşaşın 3 tanesi sizi görüp gelir yavaş yavaş uzaklaşın. seslerinizi duyamayacakları bir yere gelince de 3 tanesinin eline verirsiniz ben 3 zombiyi silahsız avlıyorum. bıçağım var ise bıçak kritik vurduğu için 6 ila 8 tanesine bile yer bazen. ha kıyım zamanıdır. 10 kutu pompalı merminiz ve adam akıllı sağlam bir pompalınız vardır. acımayın. yinede nerede duracağınızı nerede kaçacağınızı bilin bu oyunda silah kullanmak her delikanlıya nasip olmaz. 300 zombi öldürdüm pompalı ile 300 tane de ardından geliyordu. kaçmak zorunda kaldım yoksa elime verirlerdi. mermim de bitiyordu. ama büyük kıyım yaptım içimin yağları eridi resmen.

ilerde zaten iyi bir üs kurarsanız zombiler sorun bile olmayacak. bir keresinde kendi sığınağımı inşa ettim. tamamen çelikten di. (kendi yerinizi inşa edecekseniz marangozluk yada metal işlemeyi fulleyin. yoksa çirkin oluyor. ) muhteşem bir güvende olma hissi yaşadım. bu duyguyu kelimeler ile anlatamam. birazcık ta inşaat kurnazı iseniz. zombilerin size ulaşması çok zor. benim yapılarım labirent gibi olur. zombiler üssü bassa bile ben bir yerden hop kaçarım. öyle yani. acil çıkışım mutlaka vardır.

avcılık çiftçilik de çok önemli. ahlaki değerleri bırakın fare kapanı candır. fareler protein. bitki kitabı mutlaka bulun bakın benim bir keresinde tüm ilaçlarım bitti ve bitkiler ile hayatta kaldım. su kenarını çok abartıyorlar bazı rehberler illa su kenarı bulun falan bence çok takmayın.güvenli olunca su depolayacak eşyalarınız da olunca ıssız orman bazen en güvenli yerdir. su kenarında zilyon kere başım belaya girdi çünkü.

size kendi tecrübelerimi anlattım. bunlar benim keşiflerim di. rehberden çok bir anı günlüğü tadında geçti biliyorum. yinede son bir öğüt vermek istiyorum. bu oyunda en büyük düşman zombiler değil siz siniz. kendinize verdiğiniz zararı zombiler size veremez buna inanın.

iyi avlar.
    1 -1 ... uzay muhtari
  2. 2.
    bunu da eklemeden geçemedim. bir kaç tane kaçış çantası yapın lütfen.

kaçış çantaları hayat kurtarır. içinde biraz yiyecek biraz malzeme olan ani baskın anında kolayca alıp kaçabileceğiniz ve zombileri yok edecek kıvama gelene kadar sizi koruyacak kaçış çantaları yapın. bu çantalar 3-4 kere çok işime yaradı ve artık her üssümde mutlaka bulundururum.

Edit: bu çantalara konserve koyun taze yemek başa bela.
    ... uzay muhtari
  3. 3.
    bu başlıkta hatırladıkça oyun tecrübelerimi aktaracağım size.

Büyük gruplardan kaçma taktiğimi paylaşmak istedim bu gün.

Oldu ki bir anda bir halt yediniz ve 4 bir yandan büyük bir zombi gurubu sizin peşinizde.

Sokakta iseniz zombilerin en zeyrek olduğu yere koşun artık yürümek sizi kurtarmaz. bulduğunuz ilk eve girin ve arka tarafından ya da arka penceresinden kaçın ve sizi takip eden zombilerin sayısı azalana kadar bunu sürdürün. yok edebileceğiniz sayıya ulaşınca yok edin. bir evin içinde sıkıştıysanız. işiniz çok daha zor ev tek katlı ise zombiler camı kırmadan barikat sayılabilecek mobilyalar ie güvenli alan oluşturun. ev 2 katlıysa barikatı 2. kata kurun. mobilyalar dostunuzdur unutmayın. üst katta en azından şu şansınız var tüm zombiler eve girer ise çarşaf halat hayat kurtaracak. tek katlıda iseniz mümkün mertebe ufak buglar ile zombileri yok etmeye çalışın balyozunuz varsa ardınızdaki duvarı kırıp kaçın hatta. duvar kırmak bir çok kez paçamı kurtarmıştır.
    ... uzay muhtari
  4. 4.
    Bu gün sizlere Güvenli evler savunma taktikleri ve bir takım rastgele bilgiler vereceğim.

Oyunu uzun soluklu oynar iken göçebe hayatı yaşamayı severim çünkü monotonluktan kurtarır bir nevi. tabi bunu sadece bir kaç kere deneme şansım oldu. göçebe yaşam cidden çok büyük bir oyun vaktinizi alıyor ayrıca da oyuna tutku ile bağlı değilseniz sıkıcı olabilmekte. Bu sebeple göçebe yaşam dışında yerleşik oyunlarımda tercih ettiğim güvenli ev yapması uygun yerlerden bahsedeceğim. ve bu yerleri nasıl daha güvenli yapabiliriz onu anlatacağım.

Göçebe değil de yerleşik bir düzen yapmak ister isem bu oyunda seçeceğim tek bir harita var o da rosewood. sebebi basit. çok dengeli bir bölge. ve sizi besleyecek çok fazla unsuru var. bu rehberimi en çok oynadığım harita olan rosewood ile yapacağım. öncelikle tek kişi olduğunuzu düşünüp çok kişinin zapt edebileceği yerleri es geçeceğim. Belediye binası okul ve hapishane gibi. bu yerler imkan olarak çok iyi olabilir ama geniş bir alana yayıldığı için tek başınıza zapt etmesi zor yerler.

Ama beldenin çok güzel bir itfaiye istastonu var. geniş geniş ferah ferah ve zapt etmesi inanılmaz kolay. bir kaç mobilya ile resmen cennet gibi bir yer. 4 te 3 ü tel ile çevrili olduğundan ayrıcakaynak kullanımınızı da azaltmakta.ve pencere yerleri o kadar güzel yerleştirilmiş ki birkaç basit şey ile resmen bir kaleye dönüşüyor. oyun başlarında acele edip orayı temizlerseniz. ki 6 ay sonra orası mahşer yeri gibi. yani tavsiyem elektrikler kesilmeden yani 1 hata sonrasında başlamanız. sizin için bulunmaz bir nimet olmakta. içinde kendi reviri bile var. ve döşeye bileceğiniz bir sürü odası da bulunmakta. tabi buradan bahsedince güzel bir itfaiye kariyeri ile muhteşem şeyler çıkabileceğini de es geçmek istemiyorum. itfaiye mesleği oyunun en sevdiğim meslekleri arasında dır. çünkü birkaç başlangıç skili ile en zor gelişen (hatta ben geliştiğine şahit olmadım belkide gelişmiyordur.) 2 temel skilinizi 10. seviyede başlatabileceğiniz tek karakter. bu iki yetenek Strength ve Fitness oyunun birden en tank karakteri oluyorsunuz. hulk gibi bir şey. abartmamak gerek ama cidden iyi bir taşıma kapasiteniz ve dayanıklılığınız oluyor. neyse itfaiye buildini çok övdüm bir de savunma taktiği vereyim.

araba surları: itfaiye binarı gibi yerlerin etrafına kullanmadığınız araçlardan sur çekebilirsiniz. bu surları araba kapılarından geçmek suretiyle rahatca aşabilirsiniz. dikkat edin bazen bug oluyor çok geniş alanları çevrelerseniz bu araçlar duvar sayılmadığı için zombi spawn olabiliyor.

bir diğer güzide base noktamız kilise. kilise çok işlevsel bir yer. çevresini remizler iseniz. iyi bir marangoz buildiniz de var ise bankların içinden geçip bir sürü kalas elde edebilir ve güzel bir savunma kurabilirsiniz. ve role play ösesi de yüksek bir mekan. zombi saldırılarında insanlar kiliseye sığınır falan.

size oyundan keyif almak için role play yapmanızı öneriyorum. sistemsel hareket edince oyun sıkıcılaşmakta. bende bunu yenmek için bir sürü gereksiz ama detay anlamında muazzam odalar ekliyorum. misal base imde ofisim olur ofis masam ofis dolaplarım falan. günlüklerimi haritalarımı oraya koyarım. bir amatör radyo istasyonu kurarım falan. ya da mutfak düzenlemek. ihtiyacınız olmadığı halde banyo düzenlemek depo odası yapmak ve insani ne var ise oyunuzu renklendirmek. silahlarımı kasalara değil polis merkezinden hacıladığım silah dolaplarına alkollerimi bardan hacıladığım alkol raflarına koymak suretiyle kendime güzel bir yaşam alanı oluşturmaktayım oyun içinde. evlerime bar kurarım mangal için teras falan maksat oyunu sevmek ve sıkılmamak. o zombi düyasına bir sims havası katmak. bunlar hayal gücünüz ile sınırlı. her mobilyaya kalas gözüyle bakmayın yani.

bir diğer güvenli ev. apartman daireleri. rosewoodun çarşısında tek katlı apartmanlar bulunmakta. ve zapt etmesi o kadar kolay ve keyifli ki ve üst katta olduğu için de ok güvenli. size tavsiyem merkez tarafındakine değil şehir dışından tarafdakine yerleşin merkeze doğru olanın dükkanlar ile bağı var ve savunma sorunu teşkil etmekte.

bu sefer 2 tane çerezlik güvenli ev vereceğim ve rehberi sonlandıracağım birincisi bar. 2. si benzin istasyonu. barı seçme sebebim tam zombi savunması rpsine uygun lüks sitelerin oralarda bulunmakta hani demir korkulukları olan ve tam barda savunma yapan taşralı rp si için birebir. benzin istasyonu da ana yola giderken görebileceğiniz bir mekan gerek benzin bolluğu gerek üst kattaki yaşam alanı ile çok güzel bir yer. tek kötü yanı 8 tane penceresi olması o 8 pencereyi 8 tane metal plaka ile kapatırsanız sırtınız yere gelmez.

uzun bir rehber ve anı niteliğinde bir yazı oldu. tecrübelerimi aktarmaya çalıştım aklıma geldikçe yazarım bu başlığa.
    2 ... uzay muhtari