1. 1.
  tehlikeli bir bireydir.

  ırkçılığı sığ bir ırkçılık değildir. ırkının neden üstün olduğunu ya da üstün olmasını gerektiğini çoğunuza mantıklı gelecek gerekçelere bağlamıştır. hemen hemen her anti tezi çürütebilir. konuşmasında nefret öğeleri bulunmaz. hoş bir üslubu vardır. başka milletleri aşağılayarak kendi ırkını yüceltmez, kendi ırkının iyi özelliklerini öne çıkararak ırkını yükseltir. çoğu zaman ırkçılık yapıyor olduğunu anlayamaz ve ona hak verirsiniz.

  insanları negatife odaklamaktansa pozitife odaklamanın daha başarılı olduğunu çözmüştür.

  ayrı bir tür profesyonel ırkçılık daha vardır. burda kişi kendini gizler. belki de en koyu ırkçılardan biridir fakat amaçlarına ulaşmak için belirli bir süre gölgelerde kalmasının kendisine ve davasına daha faydalı olacağını düşünür. çok açık fikirli, çağdaş, modern bir dünya vatandaşı izlenimi çizer. bu insanlar nadiren de olsa kendilerini ele verirler. milli duyguların çok yükseldiği olaylar karşısında kendisinden hiç beklenmedik yorumlar yaparlar. ama bunu da kolay kolay yapmazlar. bu kişinin temel kimliğinin üzerinde 3-4 katman vardır. özünde ırkçı olan bu insan, aslında ben açık fikirli biri değilim, gelenekçi bir insanım, gelenekçi de değilim aslında sadece hiç birşey umrumda değil, hiç birşey umrumda değil dedim ama aslında çok duyarlı bir insanım falan gibi şeyler söyleyebilir. bu da öze inilmesini zorlaştırır.

  bu uyumlu görünüm onların sistem içinde kolay yaşamasını hatta başarılı olmasını sağlamakla birlikte potansiyel düşmanlarını tanımasını sağlar.

  bu tür aslında en tehlikelisidir.

  iki türün de ortak özelliği bildiğimiz kuru gürültücü ırkçılardan nefret ederler. onlar da kendileri gibi olsun isterler. kimsenin bilmediği bir takım grupları, küçük tarikatları olması mümkündür.

  tarihte bu gizli ırkçıların en güzel örneği sabetayistler, ismaili'ler, mason localarıdır.
  2 ... macerayisevenadam
 2. 2.
  (bkz: breivik).
  (bkz: hitler).
  (bkz: hüseyin nihal atsız).

  bunlar baya bi profesyonel ırkçı olsa gerek. profesyonel ırkçı ne la?
  -2 ... whitelionarda
 3. 3.
  avrupa'da jörg haider, marine le pen gibi örneklerinin olduğu, dangoz ırkçıların aksine genele itici gelmeyen, mantıklı konuşan ve fikri yapısını iyi bilen kişidir. avrupa'da pek bir çoktur.
  -1 ... gaspirali
 4. 4.
  genellikle dengeli görünen tiplerdir fakat biraz zorladığınızda ya da gevşettiğinizde borderline kişilikleri ortaya çıkar. risk tutkunlukları vardır. eğitim konusunda çok takıntılıdırlar. en iyi eğitimi almak isterler. mükemmeliyetçidirler.
  ... macerayisevenadam