bugün

maalesef ki sürekli başa gelendir. kul hakkıdır.

geçenlerde temiz olduğunu düşündüğüm bir pastaneye girdim. poğaça alacağım. normalde dışarda yemek yememeye özen gösteririmde fazla acıkınca almaya niyetlendim.

neyse efendim. girdim bi pastaneye kasada duran adama "1 poğaça alabilir miyim" dedim.
"Hemen" dedi başladı tezgahtan alıp pakete koymaya. Bu ana kadar her şey normal.
"Ne kadar?" dedim.
"1 Lira" dedi. Uzattım parayı. Az önce poğaçaları tuttuğu eldivenli eliyle aldı parayı.
"Bi saniye onu geri verir misiniz" dedim. Hiçbir şey demeden geri uzattı parayı.
"Ben vazgeçtim almıyorum" dedim.
"Deli misin nesin ya! Dalga mı geçiyorsun?" dedi.
"Yoo gayet ciddiyim! Az önce poğaçaları tuttuğunuz eldivenli elinizle şimdi de parayı da tuttunuz. Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu? Ne kıymeti kaldı ki o eldivenin? iş mi yani?" dedim.

işi espriye vurdu sonrada.
bu eldivenler boşuna hep. Hijyenik pastane ya burası, bakın elimize eldiven geçiriyoruz, mamüllere elle temas etmiyoruz, itinayla çalışıyoruz imajı yaratmak için. sonraaa ne oluyor paranız eldivenle pişti!

Allah size benim gibi gözü açık, sağlığını riske attırmayacak bilinçli ama size göre terbiyesiz müşteriler versin de en kısa sürede kilidi vurun dükkana. Ayıp ya valla ayıp!
işletmelerin nerdeyse %98indeki durum budur! o çok lüksüm diye geçinenler yerler de böyle! denetim olmazsa durum bu!
eldivenli eliyle para üstü verip,çıplak eliyle poğaça verenleri de tarafımca görülmüştür.
bizim köşe başındaki simitçi amca bunu her sabah yapıyor. mutlu ve mesut, süratında tuhaf bir ifade var. "öğrenci nasılsa bunlar pis yaşıyolar, yıkanmıyo bile la bunlar.." diyip önyargıyı tavan hijyeni taban yapmanın alemi yok dayı.
aynı elle götünüde kaşıyor o arkadaş.
evet, kesinlikle yanlış bir davranıştır lakin yere düşen bir poğaçayı bile alıp yesen ölmezsin merak etme. ölürsen de zaten öyle bir bağışıklık sistemiyle fazla yaşamazdın.