1. 1.
  harıl harıl çalışmanın ortasında bir yerlerde, tam da sınavların ertesi bir zamanda atlamayı zıplamayı bırakmış bir halde iken ders notları peşine düşmüş ona buna yalakalık çeker/çektirirken ve ders çalışma potansiyelinin üstüne yağmur gibi yağmasının ertesinde arkadaşınızdan duyduğunuz bir yakarış neticesinde "ulan şurda topu topu potansiyel işsiz olmak için 4 sene okuyoruz, peah!" bütün şevkinizin kaçmasına ve sınav mı okul mu üniversite mi, bunca 11 senem, onca dersanede kafa patlatmalarım, öss stresim, ne oldu onlara bunun için miydi be abi, diye ağlanmanıza sebep olan cümle.
  3 ... chemsuk
 2. 2.
  ayrıca;
  (bkz: üniversite hayatı).
  ... chemsuk
 3. 3.
  öss'yi kazanamayan insan kazanamadığını öğrendiği gece ağlar, sen mezun olup iş bulamadığın gün ağlarsın. tek fark 4 sene sonra ya da şimdi ağlamak.
  5 ... ireland
 4. 4.
  (bkz: bizden bi bok olmaz abi)
  1 ... ironmaiden
 5. 5.
  (bkz: diplomali hiyarci)
  1 ... mulayim
 6. 6.
  galatasaray üniversitesinde okuyanlar için 6 sene olarak modifiye ediliebilinecek söylem.
  1 ... s o t
 7. 7.
  herkes okuyacak diye bir şart yok aslında fakat nedense kafası okumaya basmayan insanları bile zorla okutmaya çalışırlar bu ülkede, ne yazık ki bu böyle kimse kusura bakmasın. zaten kafalarının basmadığını kendileri de kabul eder, eminim kimse alınganlık yapmaz bu dediğime. herkes zeki herkes çalışkan değil.

  gelin görün ki ülkemizdeki eğitim sistemi yıllardır rayına oturmak bilmemiştir, bu gidişle de oturacağı yoktur ya... yeni yeni üniversiteler mantar gibi bitmeye devam etmektedir, eski enstitülerden bozma binaları "üniversite" diye kakalıyorlar. alt yapı sıfır, ne olacak oradan mezun olan kişi, amaç sadece 4 yıllık üniversiteden mezun olmak mı?

  bu ülkede tamirciye de ihtiyaç var, teknikere de, marangoza da, terziye de, berbere de, aşçıya da, sporcuya da... küçük yaşta yönlendirilmesi gereken genç insanlar üniversite sınavına girene kadar olanlardan bi'haber yetişiyor. "hangi meslek ne iş yapar?", "iş potansiyeli nedir?", "hangi işe yönelmem gerekir?", yeteneklerim hangisine el verir?" bunların hiçbiri hesaba katılmıyor. ondan sonra "işsizlik"...

  sen imam hatiplerle teknik okulları bir tutup meslek liselerinin, teknik liselerin içine et, temelde almaları gereken dersleri bir bir çıkart, sonra bu ülkede ne çırak yetişir, ne tamirci. ne köy olur ne kasaba, genç yaştayken yönlendirilsek de kimsenin hayatıyla oynanmasa...
  2 ... deli bozgun dolu dizgin
 8. 8.
  kişilerin "dürüst ve ahlaklı olduğu sürece kötü meslek yoktur, asıl önemli olan o meslekte en iyisi olmaktır" felsefesi yerine "hayır iyi meslekler vardır, ben bunları okursam kafadan iş bulur rahat yaşarım" felsefesini benimsemesi sonucunda oluşan potansiyel işsizlerin oluşma durumu. 4 sene boyunca boş yere çile çekip de bir baltaya sap olamama hissi.

  sonra farkına varılır ama yanlış baltaya sap olunmaya çalışıldığı. geçtir o zaman da.
  ... micro cuts
 9. 9.
  adam olan için problem olmayan kaygıdır. içimizden birileri elbette iş bulacak. ama çok çalışmak gerek, çook.
  ... sonkuzu
 10. 10.
  (bkz: geciktirici)
  2 ... dont be cute