1. 1.
  banka kartları (kredi kartı,vadesiz hesap kartı) ve bazı ticari kart hizmetleri bulunan şirketlerin kartları (multinet,smart ticket,sodexho pass) ile alışveriş yapmayı sağlayan. telefon hattı üzerinden işlem yapan, kişinin hesabındaki bakiyesinden düşülen miktarı belirten veya kişinin belli limitteki kredi hakkından alışveriş miktarı kadar bedeli hesaba yazan (bkz: veresiye) , cinsine göre kart kullancılarının lehine işlem yapan (ör: garanti bankası'nın pos makinesinden geçirilen bonus kartın bonus kazandırması) hayatı kolaylaştıran, vergi kaçırılmasını engelleyen (kart çekildiği miktar kadar yazar kasadan "kredi" fişinin kesilmesi zorunlu olduğu için) teknoloji ürünü, günümüzde para cüzdanlarını evde bıraktıran güzide alet.
  3 ... paleface
 2. 2.
  (bkz: iflas etmek)
  1 -1 ... lewwo
 3. 3.
  servus gibi firmalarin programini yaptigi ve baglanti sistemlerini tasarladigi aletlerdir. *
  ... laxx
 4. 4.
  seri (ıbm) ltd. başta olmak üzere,itd,servus,siemens,lipman,teknoser gibi şirketlerin programlarını yazdıkları ve donanım ihtiyaçlarını giderdikleri kredi kartından data yolu ile para transferi sağlayan araç..
  şunu söylemek istiyorum,az çok teknolojinin içinde olan biri olarak bu işi yalnızca bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar az şirket yapıyor.fakat muaazam para dönüyor.
  burda işin kötü yanı biz pos üretemiyoruz.oysaki çok salak basit bir makina.fakat üretemiyoruz.bu denyo makinaları verifone,lipman,ingenico gibi dev firmalar çin'de,kore'de,taivan'da ayda 10 dolara işçi çalıştırarak üretiyorlar.ve en ucuz bir pos makinası 150 $,350 $ a kadar çıkabiliyor bu rakam.burada dediğim muzaazam parayı bu posları üreten firmalar götürüyor.ülkeye türk distrübütörler aracılığı ile türk bankalarına satılan poslardaki kar payları en az %80,%90'dır.buda türk bilişim sektörünün sattığı 5000000$ 'lık pos'un 4500000$'ının dışarıya gittiği anlamına geliyor.ayrıca amerika,ingiltere,italya,fransa gibi ülkelerde hala bundan 5-10 sene öncesinin pos makinaları kullanılırken,ülkemizde her 2 yılda bir bankalar poslarını yeniler.bu yenileme 1000-10000 değil 100.000 ler ile yapılır. *
  1 ... toplum dü$manı
 5. 5.
  eve gelicek olan hacizin ilk habercisi.. felaket tellalı
  ... parpalepe
 6. 6.
  point of sale'nin baş harflerinden oluşan ve çoğu kişinin "post makinesi" olarak yanlış telaffuz ettiği cihaz.
  2 ... nunu
 7. 7.
  bankaların işyerlerine verdiği, sürekli sorun çıkaran alet.
  1 ... roro
 8. 8.
  bazen biz ona gideriz bazende o bize gelir .
  örn:alışveris için biz gideriz.siparişlerle beraber o gelir.
  bunların birde ırkları vardır;yapı kredi,garanti,akbank...
  ... santana
 9. 9.
  (bkz: sanal pos)
  ... dis kapinin ic mandali
 10. 10.
  küçükken adını her duyduğumda tost makinesi zannettiğim alet. 'ulan adamlar yapıyo, tost makinesi ne işlere yarıyo bak.' gibi düşüncelerim de olmuştu. gürünce 'bu mu tost makinesi?' dediğimde baya gülmüşlerdi.
  1 ... skipper