bugün

banka kartları (kredi kartı,vadesiz hesap kartı) ve bazı ticari kart hizmetleri bulunan şirketlerin kartları (multinet,smart ticket,sodexho pass) ile alışveriş yapmayı sağlayan. telefon hattı üzerinden işlem yapan, kişinin hesabındaki bakiyesinden düşülen miktarı belirten veya kişinin belli limitteki kredi hakkından alışveriş miktarı kadar bedeli hesaba yazan (bkz: veresiye) , cinsine göre kart kullancılarının lehine işlem yapan (ör: garanti bankası'nın pos makinesinden geçirilen bonus kartın bonus kazandırması) hayatı kolaylaştıran, vergi kaçırılmasını engelleyen (kart çekildiği miktar kadar yazar kasadan "kredi" fişinin kesilmesi zorunlu olduğu için) teknoloji ürünü, günümüzde para cüzdanlarını evde bıraktıran güzide alet.
(bkz: iflas etmek)
servus gibi firmalarin programini yaptigi ve baglanti sistemlerini tasarladigi aletlerdir. *
seri (ıbm) ltd. başta olmak üzere,itd,servus,siemens,lipman,teknoser gibi şirketlerin programlarını yazdıkları ve donanım ihtiyaçlarını giderdikleri kredi kartından data yolu ile para transferi sağlayan araç..
şunu söylemek istiyorum,az çok teknolojinin içinde olan biri olarak bu işi yalnızca bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar az şirket yapıyor.fakat muaazam para dönüyor.
burda işin kötü yanı biz pos üretemiyoruz.oysaki çok salak basit bir makina.fakat üretemiyoruz.bu denyo makinaları verifone,lipman,ingenico gibi dev firmalar çin'de,kore'de,taivan'da ayda 10 dolara işçi çalıştırarak üretiyorlar.ve en ucuz bir pos makinası 150 $,350 $ a kadar çıkabiliyor bu rakam.burada dediğim muzaazam parayı bu posları üreten firmalar götürüyor.ülkeye türk distrübütörler aracılığı ile türk bankalarına satılan poslardaki kar payları en az %80,%90'dır.buda türk bilişim sektörünün sattığı 5000000$ 'lık pos'un 4500000$'ının dışarıya gittiği anlamına geliyor.ayrıca amerika,ingiltere,italya,fransa gibi ülkelerde hala bundan 5-10 sene öncesinin pos makinaları kullanılırken,ülkemizde her 2 yılda bir bankalar poslarını yeniler.bu yenileme 1000-10000 değil 100.000 ler ile yapılır. *
eve gelicek olan hacizin ilk habercisi.. felaket tellalı
point of sale'nin baş harflerinden oluşan ve çoğu kişinin "post makinesi" olarak yanlış telaffuz ettiği cihaz.
bankaların işyerlerine verdiği, sürekli sorun çıkaran alet.
bazen biz ona gideriz bazende o bize gelir .
örn:alışveris için biz gideriz.siparişlerle beraber o gelir.
bunların birde ırkları vardır;yapı kredi,garanti,akbank...
(bkz: sanal pos)
küçükken adını her duyduğumda tost makinesi zannettiğim alet. 'ulan adamlar yapıyo, tost makinesi ne işlere yarıyo bak.' gibi düşüncelerim de olmuştu. gürünce 'bu mu tost makinesi?' dediğimde baya gülmüşlerdi.
-yanınıza para almayı unutup, küçük bir yerleşim yerine giderseniz, bir bakkalı ikna edip pos cihazından 100 tl çektirip, komisyonla 90 tl para satın alırsınız.
-ayrıca bunları, bankalardan aldığı halde hiç kullanmayan işyerlerine, komisyon girer. kullanılmasını ister bankalar.
pos makinası getir amca! deseydim. o surat ifadesini görmeseydim özür dilerim amca!

insanlık hali açlıktan unuttum ne yapabilirim ya!
(bkz: Point Of Sales)
Türk insanının Post makinası olarak bildiği post modern dünya gereci.
TOST MAKiNESi OLMALIYDI.
Bazılarının post makinesi dediği.

Post değil. Pos, pos.
garanti bbva bankasından alınmamalı kesinlikle ben yandım sizler yanmayın

pos bağladılar baktım ücretleri fazla geliyor gittim kapattırdım. Kapattırdım dediler ki gelip posu alacaz. tamam bekliyorum. bu arada kartı çekmek istersen pos aktif değil çekemezsiniz diyor kapanmış yani;

üzerinde 3 5 gün geçti gelmiyorlar tekrar talep oluşturuyorum alın posu diye almıyorlar

sonra bir telefon ve sms geldi posu bankaya teslim edin yoksa 360 TL ceza kesecez. iyide gelip alacaz dediniz alın posu veriyorum zaten kullanamıyorum bile

aslında bilerek uzatıyorlarmış bunu tam kapattıktan 45 gün sonra gelen ekstreden anladım aslında bilerek bir sonraki ay içerisine sokmaya çalışıyorlarmış

bir sonraki aya girince posu geldiler aldılar ama 45 gün sonrada kullanmadığımız ayın parasını aldılar

neymiş pos bizdeymiş kullanılabilirmiş. yahu sistemden kapatmışsın zaten nasıl kullanayım kullanamadığım posa kullanmadın cezası kestiler

bende arkdasına bonus bussiness kartımı kapattırdım 189 TL den oradan zarar etmeyim.
güncel Önemli Başlıklar