1. 1.
    Ne zamandır arıyordum bendeki bu samimiyetsizlik takıntısını nasıl açıklayacağımı. Nihayet bir tanım bulabildim. Evet bendeki kesinlikle popüler duyar alerjisi.

Peki nedir popüler duyar?

Son zamanlarda büyük bir ivme kazanarak bizim cahil cühela tayfanın diline dahi düşebilecek kadar popüler olabilmiş, özünde bir ihtimal anlamlı olsa da boku çıkarılmış; amacından sapmış samimiyetsiz duyarlardır efendim.

Örneğin; "hiçbir şart altında kadınlara şiddet uygulanamaz!" Yok ya? Bir erkeğe hangi şartlar altında şiddet uygulanabilirse bir kadına da aynı şartlar altında şiddet uygulanabilir. Nedir bu? Kutsal cinsiyet mi? Özünde toplumdaki zayıfı ezme güdüsünü dizginlemek için oluşmuş anlamlı bir duyar olsa da zaman içerisinde sözlükteki sığırcıklara dek ulaşarak anlamını yitirmiş, kokuşmuş bir hal almıştır.

Başka bir örnek olarak; "özürlü değil engelli diyeceksin!"

Kelime anlamına bakacak olursan güzeller güzeli sığırcığım benim, engelli tanımlamasının özürlü sıfatına göre ne denli aşağılayıcı bir ifade olduğunu görebilirsin. Özürlü, bir özrü olan; hoş görülmesi gereken anlamında son derece naif bir ifadedir. Engelli gibi mevcut sıkıntıyı suratına suratına vurmaz. Ama sen evrimsel gelişimini tamamlayamadığın için sürüne "hastalıklı" olarak gördüğün bireyleri kabul etmeyerek; onları dışlayarak ve onlardan içten içe tiksinerek bu bireyleri belirten "özürlü" gibi naif bir ifadeyi bile zaman içerisinde hakaret olarak algılayabilen bir sığırcıksın. içinin pisliği bir sıfatı zedeliyorken, süper egon seni başka bir duyar kasmaya itiyor. Kendinle savaşıyorsun adeta.

Ve ve ve elbette her birinin en geniş anlamıyla "samimiyetsizlik" kalıbına sığdırılabileceğini de belirtmekte fayda var. Aslında bendeki samimiyetsizlik alerjisi.

Bana da kimse popüler duyarlardan ziyade bir samimiyetsizlik örneği gösteremez.
    ... raid e kafa atan ana yuregi