1. 1.
  hep merak ettiğim bir konudur. lav ulan bu hızı ne olabilir, hayır dağın dibine yerleşseniz yine kaçarsınız. volkanın patladığı yere mi kurdunuz şehri naptınız.
  2 -11 ... strong arm broken
 2. 2.
  love seviyor olabilirler.

  bir fikir.
  14 -2 ... liz queen
 3. 3.
  Adam atla kaçamıyor mk ne demek lavın hızı ne olabilir? Koskoca volkanik yanardağ bak 'dağ' patlıyor. Ergemken hiç mi aynaya bakarak sivilce sıkmadın? *
  1 -1 ... yok herif
 4. 4.
  birincisi pompeii şehri vezüv'ün hemen dibinde. ikincisi, o patlamanın olmasından önce ufak depremler oldu ama zaten deprem bölgesi olduğu için halk umursamadı. daha sonra ani bir patlama ile ilk lav çıkışı oldu. öyle büyük bir basınç ki bu uçakla bile kaçamazsınız çok hızlı şekilde yayılır ilk patlama. o küller de insanların üstüne örtü gibi oldu ve hepsi zaten sıcaktan ölmüştür o anda. daha sonra o küller de kimyasal sebeplerle insanların üstünde kurudu ve öldükleri andaki gibi kalmış oldular.

  ayrıca, pompeii şehrinin her ne kadar ahlaksız bir şehir olduğu bilinse de sanılanın aksine sapıkça görüntüsü olan bir kalıntı yok o heykeller arasında (o donmuş insanları heykel varsayalım). hepsi gündelik hayatında, bir anne var bebeğini sararken ölmüş, muhtemelen kül yağmurundan korumaya çalışmış.

  son not: şu anda ziyaret edilebilen kalıntılar gerçekten heykeldir, orjinal kalıntı değil. orjinaller bulunduğunda havayla temasta erimesinler diye hemen kalıpları çıkartılıp açıkhava müzesi yapıldı.
  3 -1 ... masklavi
 5. 5.
  Mesele lavlar değil, volkanik patlama sonucu etrafa saçılan kül, kayalar, termik ısı ve havaya karışan zehirli gazlardır.

  Pompei şehrinde herkes küllerin altında kalarak ölmemiştir ya da lavların. Mağaralara kaçan ve korunmaya çalışan kişiler termal ısı sebebiyle bir anda etinden arınıp iskelete dönmüşlerdir.

  Temel olarak patlamanın şiddetini öngöremeyen halkın bu patlamalara daha önce de maruz kaldığı sanılmaktadır. Bu yüzden kaçma gereği görmemişlerdir. Ancak tarihe geçen bu patlama onların sonunu hazırlayan en şiddetli volkanik patlamaydı ve bunu bilemezlerdi.
  2 ... nagam
 6. 6.
  Zaten sürekli volkanik faaliyet olduğu için yine onlardan biri sanarak iş üstündeki istiflerini hiç bozmamaları.
  2 -2 ... cilekli sakiz
 7. 7.
  Çünkü Kaçamadıkları lavlar değildi. Lav akıntısından kaplumbağa bile kaçabilir. Aslında Volkanik patlama ile volkanik püskürme birbirine karıştırıldığı için bu tür soruların sorulması doğal.

  (bkz: st helens dağı)
  Bu da patlamanın videosu.

  https://youtu.be/ZV_NHyzyvWk
  2 ... enkidu1986
 8. 8.
  allahın azabından kim kaçabilir?
  2 -3 ... ekaleh
 9. 8.
  Çünkü Zehirli gaz yayıyor kardeşim

  Bugün de aydınlandık çok şükür.
  1 ... keyf kahyasi
 10. 9.
  (bkz: pompa)
  -1 ... zenn lavian