bugün

akabinde haber programlarına, bilimum televizyon programlarına çıkabileceğiniz, insanlar arasında büyük bir sükse yapabileceğiniz, hatta biraz daha zorlarsak devletten ödül de alabileceğiniz eylem.

düşünsenize, balkonda oturuyorsunuz. o sırada sokaktan bir bağırış çığırış sesleri geliyor. "noluyo amına koyim?!" ifadesiyle sokağa baktığınızda yaldır yaldır koşan birini görüyorsunuz. elinde bir çanta. arkasında da iki tane polis koşturuyor. polislerden biri göbekli, bundan mütevellit pek hızlı olduğu söylenemez.

siz de durur musunuz? bir balet edasıyla balkon demirlerinin üstüne çıkıyorsunuz. kollarınızı yana doğru açıyor, başınızı havaya dikiyor, derin bir nefes alıyorsunuz. hırsız henüz balkonun hizasına gelmemiş. tabii, hırsız balkonun hizasına gelmeden bir iki saniye önce atlayışınızı yapmanız gerekiyor.

işte o an!

mükemmel bir zamanlamayla kendinizi bir pokemon misali aşağıya bırakıyorsunuz. gözleriniz kapalı, suratınızda gururlu bir gülümseme. ardından "patırt!" diye bir ses. sonrasında da "ahh!.." diye bir inleme sesi. polisler şaşkın. sizin de bir taraflarınız kırılmış ama belli etmemeye, bağırmamaya çalışıyorsunuz. acınızı hırsızdan çıkartırmışçasına şapırt şapırt diye tokatlıyorsunuz hırsızı.

sonra mı?

gözünüzü açtığınızda hastanedesiniz. başınızda gazeteciler. flaşlar patlıyor. her patlayan flaşta göz kırpıyorsunuz. bacağınızın ağrısını hissetmeye başlıyorsunuz ve yüzünüz ekşiyor. ardından sorular geliyor. mütevazı gözükmeye çalışıyorsunuz.

iyileştiğinizde başta bahsettiğim haber programları, bilimum televizyon programları kısacası o reality show senin, bu televizyon programı benim it ayağı yemiş gibi dolaşıp duruyorsunuz.

ha bir ihtimal daha var; kan ter içinde uyanıp, mutfağa gidip, soğuk bir su da içebilirsiniz.
kaçıncı kat diye...sorarlar adama...
filmlerde olacak olası olaylardan biridir.
(bkz: kahraman masa esat)
bu hareketinden dolayı ödül verilesi olan insandır.kahramandır,candır.
iyi vatandaş ödülüne hak kazanma durumudur.
(bkz: grand theft auto)
akrobatik bir kahramanlık örneği.*
araba hırsızı ise arabada baya bir hasar oluşacaktır. hırsız o hali ile tenezzül bile etmeyebilir.
gta vice city* de 50 dolar kazanmanıza sebep olacak olaydır.
türkiye de gerçekleşebilecek bir olaydır.
madem başlığı açtın sözlük ben de bir anımı anlatayım.

bizim evin hemen altında mahallenin bakkalı var. ben de balkonda çamaşır asıyorum. derken bir araba bir gazla gelip acı frenle bakkalın önünde durdu. şöför bir hışımla arabadan inip içeri daldı ve "bu bir soygundur" dediğini duydum. bizim ev de 2. kat. o an hemen yanımdaki sandalyeye gözüm ilişti. planım eğer eleman aynı gazla içerden çıkıp arabaya binerse önce sandalyeyi arabanın camına gömüp hırsızı şoke edicem, peşine de ben kaputa atlayıp bakkalla beraber ağzını burnunu kıracaz. allahtan bakkal, elemanın sırtını sıvazlaya sıvazlaya dışardı çıkardı arabaya bindirdi camda da biraz muhabbet etti de olayın şaka olduğunu anladım. yoksa ciddi ciddi yapacaktım anlattıklarımı.
(bkz: kahraman olayım derken canından olmak)