bugün

polis halk çocuğuyken askerlerin ekseriya kemalist-ateist görüşten gelmiş olması. geçmişte bazı çetelerin askeriye içerisindeki nüfuzunu kullanarak demokrasiye karşı suçlar işlemiş olması.
(bkz: hayallerde yaşıyor bazı ibneler)
Bence tersi bir durum ama net bir şey söylenemez.
Polisler, şiddete karşı korunma ihtiyacı olan güçsüz kişilere olması gereken mesleki duyarlılığı göstermez başından savarken gücü protestocuya yetmekte.
Ayrıca 20. Yüzyıl türkiyesinde de polis görevini olması gerektiği gibi yapmadı, terör sorununu da hep askerin üzerine yıktılar.
Geçmişte halka tepeden bakmaları gibi sebeplerle türkiye, askeriyeyi de pek sevmedi ama atatürkçü türkiye cumhuriyetinin garantörü türk ordusu idi.
türk milleti askerini de sever, niye sevmesin?

ikisini de severiz.
bu durumun tam tersi söz konusu. türk jargonunda "asker abi" diye bir hitap sekli var. siz hiç "polis abi" diyen küçük çocuk gördünüz mü? bunun fıkrası bile var.

ha ikisi de vatanın evladı canımız ciğerimiz ayrı tabi ama asker hep daha babacan gelmiştir türk insanına çünkü biz "ordu milletiz".
Halkın gözünde bir algı vardır eskiden beri. Asker solun polis sağın elindedir diye.

Bu sebeple bunu söyleyen var ise sağcı olabilirler belki. Ben de ilk defa duydum bu lafı.
Ben bunun tam tersi olduğunu düşünüyorum asker dışardan gelebilecek tehlikelere karşı koruma sağlarken polis ise iç işlere bakan kanun koruyucusudur. Türk halkı da kanun tanımaz bir halk olduğu için özgürlük alanını daraltan polisi sevmeme oranı yüksektir.
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.