1. 1.
    Polis bizi korumakla görevlidir.

Suçsuz dövüyorsa polis değildir.

Üstelik suçlu da olsanız dövmez polis, gereken uygulamaları yapar.

Enteresan.
    8 ... beyaz ten
  2. 2.
    Dövemez. Normal kasten yaralamadan daha ağır hukuki sonuçlar doğurur.

Görevin kötüye kullanılması söz konusu. Silah vs de gösterdiyse tehdit falan da söz konusu olur.

Üstelik bu eylemler süreklilik, devamlılık arz ediyorsa; yani aynı polis size her gün aynı davranışları sergiliyorsa işkence suçu bile söz konusu olabilir. Evet işkence suçu.

Böyle bir olay başınıza gelmişse, derhal kimlik isteyin. Baktınız vermiyor 155i arayın. Kimliği gördükten sonra ismini sicil nosunu falan not alın. Sonra mümkünse aranızda bir tutanak tutun, doğrudan savcılığa koşun.

2 ay sonra özür dilemek için sizi aramazsa adam değilim.
    10 -1 ... garavel ustaa
  3. 3.
    suçlu olsanız bile darp edemez. bunun gözaltı öncesi doktor muayenesi var sorgu sonrası yine doktor muayenesi var. sözlü müdahale yapamasın diye hiçbir muayenede polis başınızda bekleyemez. eğer ki doktor polisin muayenede sırasında başınızda beklemesine müsaade ediyorsa bu durumda doktorun da başı belaya girer.
    6 ... eddie gluskin
  4. 4.
    Organize şubeye düşmeyin sakın mk

Bizi 1 hafta dövdüler kimseye bir şey diyemedik

Kulak zarı patlayan bile vardı arkadaşların arasında

Ercanın çenesi şey olmuştu mesela 1 hafta bisküviyle beslediler.
    7 ... keder mahkumu
  5. 5.
    Öncelikle polis adam dövmez, kademeli olarak zor kullanır. Bu zor kullanmanın derecesi ve sınırı pvsk ve tck’da Detaylı olarak belirtilmiştir. Kabaca özetlemek gerekirse bedeni güçle “itekleme”den başlayarak, jop ve gözyaşartıcı gazlardan tutun duraksamadan silahla ateş etmeye kadar bu zor kullanmanın derecesi farklılık gösterir. Toplumsal olaylarda ise zor kullanmanın şeklini birim amiri tayin eder, (jop çek, gaz at, süpür gibi)

Anlatılan olayda ise polisin dershane karşısında öğrenci olmayan şahısları itekleyerek uzaklaştırması basit bir zor kullanma yöntemidir. Muhtemelen dershane çıkışında sıklıkla kavga, taciz vb basit asayişe müessir olaylar yaşanmaktadır. Bundan dolayı polis gelen bir şikayete bağlı olarak ilgili kişileri men etmiştir.

Şimdi gelelim doğru bilinen yanlışlara;

Polisin zor kullanmasına bağlı olarak gerçekleşen yaralanmalar sınır aşılmadığı sürece “yaralama” ve “işkence” suçu oluşturmaz.

Örn; sen kavga ettin, polis geldi, sen kimsin lan beni allah kulu gelse alamaz dedin, polis seni yere yatırdı, kelepçe takarken kolun kırıldı, iki ay kolun askıda gezersin salaklığınla kalırsın, değil baro başkanı avukatlığını yapsa, Avrupa insan hakları mahkemesine de gitsen, Türkiye’yi birleşmiş milletlere de şikayet etsen banane lan direnmeseydin derler!

iteklemeye bağlı olarak kasten yaralama suçu işkence suçu filan iddia edilemez. Komik olmayın.

Basın mensubu değil iseniz bir polisin göreviyle ilgili görüntüleri kaydetmeniz ciddi bir suçtur. Bunlar mahkemede delil olarak kabul görmez. Hatta polis sizden şikayetçi olsun olmasın re’sen açılan bir kamu davasının şüphelisi durumuna düşebilirsiniz.

Tutanak ancak kamu görevlisi tarafından düzenlenebilir. Kendi aranızda polis bizi dövdü diye yazdıklarınız kağıt parçasından ibarettir. Hukuki bir değeri yoktur.

Polisin kimlik göstermesi zorunluluğu ancak durdurma ve kimlik sorma durumlarında vardır. (Pvsk madde 4) resmî görevli herhangi bir polisin rutin görevi esnasında buradan uzaklaşın demesi, uzaklaşmadığınız taktirde sizi uzaklaştırması için kimlik gösterme zorunluluğu yoktur. Çünkü böyle bir kanun maddesi yoktur.

konuyla ilgili olarak savcılığa şikayette bulunabilirsiniz, savcılık konuyu incelenmeye değer bulursa valilik izniyle ilgili memurlara soruşturma açabilir. Bu durumda sizin şifahi(sözlü) beyanınızdan daha önce mobese kamerası görüntüleri, telsiz kayıtları gibi daha somut bulgular değerlendirilir. Burada herhangi bir suç unsuru bulunamazsa (olay yerinin dershane önü olması, kavga taciz vb olayların sürekli yaşanması, sizin o dershanenin öğrencisi olmamanız vb) durumları dikkate alınarak bu sefer polisler sizden iftira iddiasıyla şikayetçi olabilir.

Özetle cin olmadan adam çarpmayın, sizin çayır Çimende dolaştığınız kadar o polislerin birtakım çoban arkadaşlarla Hasbihal etmişliği var.
    3 -5 ... centurion
  6. 6.
    --spoiler--

öncelikle polis adam dövmez, kademeli olarak zor kullanır

--spoiler--

Şu genellemeden itibaren okunmaya değer bir yazı olmadığını, taraflı yazıldığını anlamak zor değil.
    5 -1 ... garavel ustaa
  7. 7.
    adam masum olsa bile iteklenebilir yani sırf gitmesi için. hey allahım ülkece ne günlere kaldık. hea bu arada polise güvenen adam yumruk atmasını kavga etmesini bilmiyordur.Bilmem anlatabildim mi.
    1 ... genc yazar
  8. 8.
    ebene bile atlar adaletin olmadığı yerde ooohooo. şimdi iyi polislerin olduğu gibi kötüleride var.

mesela geçen haberde görmüştüm adamı döverek öldürmüşler olayı örtbas etmeye çalışılmış herlade.
    2 ... minmimeranim
  9. 9.
    dövmeyi geçtim çok daha fenalarını yaptıkları olmuştur. son 10 yılda belki 10 defa kimliğini kullanıp kadınları taciz eden polis haberi gördük. göz altına alınıp kendisinden bir daha haber alınamayanları gördük. "duvardan düştü" denilerek bir nevi "eğitim zaiyatı" süsü verilmeye çalışılanları gördük.

yani işin özü suçun varken bile adamları zorda bırakacak bir direniş göstermiyorsan dövemez elbette. he hırsızlık yaparken yakalanırsın üstüne yavuz hırsız moduna girersin dayağı yersin. atsınlarda zaten. ya da daha fenası tecavüzcü bir piçsindir adamların kanına dokunmuştur araya alıp güzelce yoğururlar hak etmişsindir. bunlar haricinde dövemez elbette polisin işi vatandaşı darp etmek değil korumaktır.
    2 ... mel mel bakan gibson
  10. 10.
    Dövemez arkadaşlar.

Bundan yıllar önce karakola götürdüler. Götürürken polise küfür ettim ana bacı. Sonra çıkartmaya geldi bizimkiler beni çıkarken komiser dedi memur arkadaşlara küfür de etmiş. Amcam var dedi oğlum ettin mi evet ettim yalan mı söyleyim ama onlar önce küfür ettiler bende onlara ettim 24 saat kamera kaydı yazıyor o kayıttan izlersiniz sizde dedim. Komiser, memurları çağırdı böyle bir şey oldu mu dedi oldu komserim dedi. Heh işte onlar küfür ediyorsa bende onlara ederim gidip istediklere yere beni şikayet edebilirler serbestler bu konuda ama sonrasında bende onları şikayet edeceğimi belirtmek isterim dedim konu orada kapandı gitti.

Polislerin bir çoğu maalesef kanun bilmez kişiler. Üniforma giyince herşeyi yapacaklarını zannediyorlar ama öyle bir hakları olmadığını kendileri bilmiyorlar.

Siz cahil olmayın açın kanun okuyun sallayın bir şeyler bilmedikleri için zaten giderler.

Bir günde sol şeritten özel bir araç 50 ile gidiyor acelem var selektör yapıyorum çekilmiyor da silme geçtim bunu gaza bastı ilerde geldi durdu. Camı açtım

+ Napıyon sen ?
    - araba sürüyorum gaz pedalı çalışıyor bu arabanın.
    + Hız limitini aşıyorsun.
    - peki bu sizin sorununuz mu ?
    + Ben polisim kontrol noktasında bak seni durdururum ilerde.
    - durdur ne olacak tüm evraklar tam
    + Hız limitine uymuyorsun birde bana makas atıyorsun.
    - iyi ispatla o zaman sözle olmuyor hiçbir şey. işe yetişmem lazım sizle de uğraşamam varsa aracınızda kamera ver arkadaşlarına peşimden göndersinler cezayı boş yazma kanıtsız diye itiraz ederim.
    + seni durduracaklar ileride.
    - yetişirseniz durdurun o zaman ben 160la yola devam ediyorum.

Adama bak la sen kimsin de hem sol şeriti kapatıyorsun sonra da seni durdururlar ileride diyorsun durduran da olmadı. Durdursa bile en fazla src yok diye ceza yazar başka da bir şey yapamaz.
    4 -1 ... yesil yelekli mehmet aga