bugün

birine cemaat bağlantısı olanlar giremez diğerine cemaatçi olmayan giremez.
zübeyir kındıra'nın "fethullah'ın copları" kitabı polis akademisine içeriden bakışın en gerçekçi örneğidir. Ben de içlerinde bulundum ama kitap yazamadım. Bari burda yazayım da içimde ukte kalmasın. bir dönem sözleşmeli olarak ders verdiğim polis camiasında amirim olduğu söylenen yönetici ile aramda şöyle bir diyalog geçmişti:
b: ben a: amirim olduğu söylenen şahıs

b: çocukların teorik eğitimlerini gelecek hafta salı günü tamamlayıp, çarşamba uygulamalı eğitime başlıycam. en başarılı 10 tanesini ileri eğitim için seçip isim listsini size 15 gün sonra bildiricem.
a: inşallah deyin hocam. allah izin verirse haftaya uygulamalı eğitime başlıycam deyin hocam.
b: allahtan izin istemeyi düşünmüyorum. Sizin ok demeniz yeterli benim için. çocuklar sizin buranın allahı olduğunuzu söylediler zira.
Harp Akademisi Lisans eğitimi vermez, Polis akademisi çoğunlukla lisans eğitimi verir.
Haliyle daha doğru karşılaştırma Harp Okulu, Polis akademisi olacaktır.

Ha yanılıyorsam uyarın Polis okulu Mühendislik eğitimi vs vermez, Harp okulu gereken her türlü eğitimi verir.
ikisini karşılaştırmak bildiğin mallıktır.

bilmeyenler için açıklama : polis akademisi emniyet genel müdürlüğünün komiser ihtiyacını karşılar. muadili harp okulu'dur.

harp akademisi tsk'nin kurmay subay ihtiyacını karşılar. harp akademisine denk gelen bir kurum yoktur.
harp akademisi subay olmadan okunamaz. paşalık okuludur. 2 yıl okunur. sınavı da babalar gibidir. zorluk seviyesi olarak tus'u andırır. diğeri de komiser yetiştirir.
parametreleri yanlış olan karşılaştırmadır. polis akademisi lisans eğitimi veriri harp akademisi yüksek lisans eğitimi verir. bu yüzdende karşılaştırma yapılamaz illaki yapıcam derseniz sağlıklı bi karşılatırma olmaz.
polis akademisinde mahoney vardir, harp akademisinde rambo.