1. 1.
  "Sanatçının taklit ettiği örnekler gerçeğin kendisi değil, gölgesidir. Gölgeye takılıp kalmak ise gerçeğe uzak kalmak anlamına geldiğini düşünmektedir. Platon’a göre bir ressamın taklit ettiği nesneler zaten gölgenin gölgesidir. Bu durumda gölgenin gölgesi ile meşgul olduklarını belirtir. Yani ressam ideanın değil, ideanın taklidinin taklidini yapmaktadır. Platon devletinde şairleri kovar çünkü şairler toplumda farklı ve devlete baş kaldıram gördüğü için istemez yani şairler toplumun düzenini bozar.cemal süreya bu konu hakkında ise şunları söyler ;
  "Her düzen, her yeni devrim, sanatı, özellikle de şiiri lanetlemekle işe başlamıştır" demektedir. Bu düşüncesine "dayanak" olarak da şiirin düzen karşıtı, iktidar karşıtı bir doğaya sahip olduğu yolundaki kabulü dile getirir. "Şiir kendi doğasının bir gereği olarak kurulu düzenlerin değerleriyle çatışır."
  4 ... rozella
 2. 2.
  platon sanatı değersiz görüyordu çünkü adamın kafa yapısı tam bir çomar kafasıydı. adam diyor ki bir idea dünyası var, bunun kopyası burada yani yanılsaması, sen sanatçı olacak insan ise o kopyanın kopyasını yapıp bokunu çıkartıyorsun.
  o yüzden değersiz görüyordu bence. kafam böyle bir bağlantı kurdu.
  zaten aristo kardeşimiz eline vermiş haddini bildirmiştir.
  2 ... crux ansata
 3. 3.
  platon devlet'inde halkı bir mite inandırıp o yönde manipüle etmeyi ve sağlıksız doğan çocukların yok edilmesi gerektiğini de söylüyordu. yani devlet kitabında öncelikli olan tek konu devletin bekasıydı. inşallah eflatun özel hayatında farklı şeyler düşünüyordur.
  2 ... il dentisto