bugün

plakadaki küçücük vida için araçlara ağır kusur yazılan yeni yönetmeliğe geçilmesinden habersiz olmak neticesinde tecrübe edilen saçma durum.

görsel
2 yıl önceki muayenede aynı plakalar ile sorunsuz geçen araç, bu kez tüm ağır bakımları yapılmasına, yürüyen aksamı sorunsuz çalışmasına rağmen iki tane vida için ağır kusurlu sayılıp muayene tekrarı verilerek gönderildi.
işin ilginç yanı istasyondaki araç sahiplerinin hiçbirinin bu değişiklikten haberi olmaması. vidaları söküp plakayı yuvaya yapıştırmak da kabul görmüyor, vida deliklerine sakız vb basit, anlık kapatıcılar uygulamak da. yönetmelik gereğince üzerinde vida deliği dahi olmayacakmış.

yakın zamanda muayeneye gidecek olup plakasında vida olanların böylesine aptal bir durumla karşılaşmaması için dikkatlerine sunulur.
ücretli geçişlerde sıkıntı yaşandığı için 1 sene kadar önce ağır kusur sayılmaya başlandı. sıfır (0)ın içine vidayı basınca uzaktan bakınca sekiz (8) gibi göründüğü için cezalar da başka araçlara gidiyormuş. bence güzel bir uygulama hem plakalar da standart oluyor.

selam ve tüvtürk ile
plakanı açık etmişsin hocam, çok geç olmadan bir kaç karakteri boya.
0’ın ortasındaki vidalar eds, tedes, pts, radar vıttırıvıtzıt sistemlerde 8 olarak göründüğünden bazı araç sahiplerinin çakallık edip hız sınırını aşıp ceza yemedikleri gibi kendi cezalarının da eğer o plaka başka bir araca tahsisli ise suçsuz günahsız vatandaşa kitlediklerinden son derece haklı durum.

2014’te benim başıma geldi. Kendi plakamın takılı olduğu bir ticari araç hiç gitmediğim bir şehirde ceza yemiş. Fotoğraflı ceza makbuzu, ehliyet ruhsat fotokopim, fotoğrafım, o saatte çalıştığıma ve o yerde olamayacağıma dair görev belgem ve kendi aracımın fotoğrafıyla itiraz ettim. Üç kuruş cezayı iptal ettirene kadar göbeğim çatladı lan!

Kaldı ki bunun terörü var, şusu var busu var. Farzet senin plakan olarak algılanan bir araç istanbul’da Ankara’da bir eyleme karıştı, kimseye laf anlatamazsın. Ne zaman ki anandan emdiğin süt burnundan gelir kardeş çok pardon yannış olmuş derler yediğin zopa yanına kar kalır lan. Bi de bu açıdan düşün.
Yanlar dururken tam dokuzun ortasından vidalamak nedir.
Aracın Ruhsatını iptal etmediklerine dua et.

Şaka bir yana bu sorun benim plakadada vardı. Delikleri Beyaz silikonla kapatarak çok rahat geçtim muayeneden.

Selam ve silikonla.
beyaz silikonla çözelim o zaman.
"hali hazirda plaka cercevesi dururken; plakayi direk cerceveyi tutsun diye vidalayan tornavidayi ustaya veren sistemin gelmisini gecmisini ..." diye saydirmama vesile olmus durumdur.

1- cerceve karosere vidalanir.
2- plaka cerceveye takilir ve is tamamlanir. cerceve süs olsun diye takilmaz.
ayrica; plaka cerceve tutacagi da degildir.

bu sekilde plaka zarar görmez ve arac sürekli el degistirdiginde her tarafi delik desik olmaz. plaka direk cerceveden sökülür, yeni plaka cerceveye direk monte edilir.
amaç bütçeye ek gelir sağlamak.
sineğin yağından alınan vergiler, fabrika satışları falan da yetmiyor artık. seçime kadar günü kurtarmak için böyle yollar icat ediyorlar.

olsun ehonomi çoğ eyi.
Polislerin app plaka çıkartırken aldıkları paraları mis gibi yediği, daha sonra da bu plakalar yasak dediği bir ülke burası.
Neymiş, mobeseler okumuyormuş. Ulan cezaları birbiri ardına yollamasını biliyorsunuz, o zaman okuyor da şimdi mi okumamaya başladı bu alet?

Geçen gün de Eskişehir’e hiç gitmemiş arabamızın birine ceza geldi. Bizim plaka 7 haneli, yolladıkları ceza 8 haneli plakaya yazılmış.
Bu nedir anasını satayim. Trafiktekiler Kime itelesek o kâr mantığı ile çalışıyorlar. Hani gerçekten araç ile Eskişehir sınırından geçmiş olsam, belki de yemişimdir diye ödeyeceğim.

Her yanımızdan üçkağıt akıyor arkadaş.

Edit: başka bir arabayı da(Peugeot partner tepee) ruhsata otomobil olarak yazmışlar. Kimse de kontrol etmemiş. Sorgu sırasında ticari olması gerektiği ortaya çıktı. Neyse o düzeldi, bu sefer de fabrikadan üretildiği gibi kullanılan araçta kilo problemi bas gösterdi. Neymiş, bir limiti varmış. Yahu, adamlar üretmiş satıyorlar, biz de alıp kullanıyoruz. Ruhsatı veren de sizsiniz. Kafamıza göre belge çıkartmıyoruz ya? Bu bizim mi hatamız? Neyse dingillerin uzerine ağırlık koyunca anlamadı mallar. Geçti.

Edit2: eski aracımın plakasını da kopyalamışlar, cayır cayır ceza geliyordu. O aralar da patlamalar coşmuş, ülke bomb*k bir vaziyetteydi. Dedik bir şey olur, Polise gittik. ne alakaysa jandarmaya yönlendirdi. O da geri trafik şubeye salladı. Sonunda plakayı değiştirip kurtulmuştuk.
Buna bir şey yapmazlar. Ama senin plakanın kenarında çivi olunca bir ton prosedür.

Edit3: yalnız app plaka icin şöyle bir durum var, aracın bağlı olduğu şehrin dışında bir yerde cezayı iteleyebiliyorlar. Fakat Ankara’da daha böyle bir uygulamaya denk gelmedim. Genelde küçük şehirlerin polisleri daha artist. Buna dikkat edin.
0 ve 3 8 gibi gözükebiliyor. Ve bu harfler için de geçerli eğer orada vida olursa. Haksız bir karar sayılmaz.
doğru tespittir. açiklim otoyol ve köprülerden kaçak geçen bazı kişilerin plakası atıyorum içinde 8 rakamı var vatandaş cıvatayı sekizin arasına koyduğu an rakam 3 olarak çıkıyor bunun sonucu kaçak araç tespiti olmadığı için yeni kanun böyledir ve doğrudur. evet..
app plakada sorun var mı merak edilendir.
Benim muayneye girdiğim yerde olmayan durum. Plakaya bakmadılar bile.
Firma kiralik arac plaka hic yabanci degil.
Başlığı açtık bilgilendirmeyi unuttuk.
istanbul’da oturan arkadaşlar için, Eyüp’te Eyüpspor stadının yanındaki küçük, köhne yerde bastırdım ben, Yukarıdaki arkadaşın verdiği listenin ilk sırasında yer alan adreste.
Ruhsat fotokopisi ve muayene sonucunda verilen, kusurların yazdığı kağıdın fotokopisi ile gidiyorsunuz.
Tek plaka 17, çift plaka 34 lira. 3 plaka alana 1 plaka beda.. yok daha neler amk.
10-15 dakika falan sürüyor yeni plakaların basılması. vidasız, tertemiz.
plakalık alıp ona taksanız plakayı, vidayla falan hiç uğraşmasanız.
güncel Önemli Başlıklar