bugün

bu tipleri ikiye ayırmalıdır. birinci tip muhtemelen hiç bir şey anlamadan sağına soluna bakınarak okuma yapmaktadır. ikinci tip insan ise; kitaptan aldığı verimi daha çok arttırmak için kendini huzurlu hissettiği bir ortamda kitap okumayı tercih etmektedir.
aynı kişinin, işyerinde, elindeki diş fırçasını göstererek 5 kez lavaboya gittiği de görülmüştür.
gereksiz bir eylemdir. güneşin denizin yada havanın, doğanın tadını çıkarmak varken kim kitap okur ki sorusunu akla getirtir.
(bkz: kameralara oynamak)
ben hep kitapları gözlerine güneş gelmesin diye taşıdıklarını düşünürdüm.
genelde amacı gösteriş yapmak olan tiptir. " kültürlü insanım ben " izlenimi vermeyi amaçlar.
(bkz: reklam kokan hareketler)
Havuzda bağıran çocuk sesleri,hoplayıp zıplayan gençlerin çığlıkları arasında okuduğunu anlayan bir tip ise,helal olsundur.
her şekilde o sadece "kitap okuyan tip"tir. plajda ya da yatakta parkta veya yüz numarada farketmez. *
buyurun benim.
hele de bahar gelmiş ve fonda kuş sesleri varsa, bir banka çöküp kitap okumaktan daha keyfli ne olabilir.
doğa ve kültürün birleştiği olağanüstü keyifli anlar. deneyin pişman olmayacaksınız.
dikkati dağılan insanlar için değildir.
o kitabın arkasına sığınıp bütün gün göt ve meme seyreder.
özenti insandır, plajda kulaklıkla müzik dinlenir ve denize girilmediği zaman güneşlenilir, kitap okumak keyifli olmaz.
Can yücel vari bir havayla "tip sensin, kitap da sana girsin" diye karşılık verebilir bahsedilen "tip".
Plajda kitap okuyan yabancı, tavla oynayanın Türk olduğunu tahmin etmek zor değildir.
kitaba kendini gerçekten kaptırıp dalarsa, istakoz yanığı şeklinde şezlonga yapışıp, hastaneye acil servise şezlongla taşınabilir.
hiç alakası yoktur . zamanın boşa harcanmaması uğruna savaş vermektedir.
parkta ise eğer anlayabileceğim, plajda ise aklımın ermediği durum. güneş, kızlar, kum, esen rüzgar, nem, kırolar, sidik ve deniz suyu karışımı bir koku, yan tarafta cillop bir karıya güneş yağı süren adam, zırt pırt geçip üstümü kumlayan gerizekalı, şemsiyemi çalmayan kalkan rus çakalı. bütün bu faktörler altında kitap okuyabilen adama saygılar benden istediği kitabı alıp hediye edeceğimdir.