bugün

cahil cuhela insandır.

uluslarası konjonktör icabı * desteği kesilen ve it gibi köşeye sıkışan terör örgütünün bunu bize barıştı, kardeşlikti gibi hümanist söylemlerle süsleyerek, bir de gelip hiç utanmadan arlanmadan zafer gösterileriyle göstermesi karşısında hala bunları birer barışçıl insanlar gibi görüyordur bu mal insan.

şimdi kimse kıvırmasın, kimse barıştı şuydu buydu demesin. bal gibi de pkk avrupa abd gibi ülkelerin kendisine sağladığı desteği kesmesinden ötürü böyle davranmaktadır ve dtp de bunu sanki bebek katilinin bir lütfu gibi göstermeye kalkmaktadır. bunu mitinglerle filan kutlamalara dönüştürmek ise tek kelimeyle provakasyondur. kimse barış geliyor diye seviniyorlar kanka siktir et demesin. bu bir provakasyondur. pkk'lı teslim olanlar bu provakasyondan vazgeçmeliler. teslim oldukları ülkede efendi efendi oturmalılardır.
okuyan insandir.

pkk 1999'dan beri baris surecine girmistir. 1999'dan beri acin bakin teorilerine (okuyun biraz) yeni bir devlet kuracagiz ibaresi yoktur.

koseye sikisan ise turkiye devletidir.korukledigi milliyetci dalga ile ab direktifleri arasinda koseye sikismistir turkiye.

pkk ise daha fazla kan dokulmemesi icin boyle bir adim atmistir.

ancak pkk'nin bitmesi ordunun isine gelmez. zaten 1999'dan beri pkk'nin bitmemesinin temel sebebi de ordudur. butcenin %50'sini orduya ayiran bir ulkede buna milletin ses cikarmamasini saglamak icin bulunmaz bir sebeptir pkk(teror var, o yuzden bu kadar harcama yapiyoruz denir, insanlarda rahat rahat buna kanar).

yani pkk ya da orda ikisinden de haz etmem ama objektif bakmak gereklidir. bu medyanin haberlerinin, her firsatta safsatadan ibaret oldugunu dile getiren yazar arkadaslar nedense pkk ile ilgili yapilan tum haberlere inanirlar. objektif bakabilmek icin iki tarafli okumak (diyalektigin temelidir) gerekir.
izlemeyen insandır.
daha dün pkk'lı hatun pişmanlık yasasından yararlanmak gibi bir niyetlerinin olmadığını, sadece apo istedi diye geldiklerini belirtti. kim bilir apo daha neler istedi.

daha evvelsi gün yola mayın döşeyen kendileri. dün askerler temizledi o mayınları.

sadece okumakla anlaşılmaz kafanın çalışması lazım.
gelip orda burada pkk 1999'dan beri barış sürecinde gibi laflar ederler.
lan tarram 99'dan beri verilen onca şehit inrihar mı etti.

pkk'lı değilmiş gibi davranıp alttan alttan propaganda yaparlar.

o değil de garipsediğim durum apo denen şeref yoksunu it devletin hapisanesinden birilerine emir veriyor! devlet buna izin veriyor! sonra gelip birileri devlet köşeye sıkıştı diyor. hay sizin mantığınıza sokayım!
diyalektik olsun diye söylüyorum; pkk terörü yüzünden kaçtane şehit verildiğini okudun mu?, ya da kaç tane bölge insanının suçsuz yere ve yine terör yüzünden öldüğünü okudun mu?, o yöre de ki insanlar çalışsın diye devletin inanılmaz teşvikleriyle açılan fabrikaların terör örgütü pkk tarafından nasıl bombalandığını okudun mu?, yine o yörede ki çocuklarımız okusun diye açılan okulların eğitim kurumlarının taranmasını, bombalanmasını okudun mu?
ama sizin okumaya vaktiniz yoktur, o kadar hızlı yalan üretip yazabiliyorlar ki size de başka şeyleri okumaya vakit kalmıyor tabi.
şimdi sana çok diyalektik bir şey sunuyorum;

(bkz: http://fotoanaliz.hurriye...0katliam%5Csiirt_eruh.jpg)

yüzünün bembeyaz olduğuna bakma, o görüdüğün minik yavru canlıydı ve kürt kökenliydi, kürt lerin sözcüsü olduğunu iddia eden pkk tarafından bu hale getirildi.

ülkemde barışı bozan tek unsur vardır, o da terörist pkk! terör örgütünden barışçıl hareket beklemek ne büyük yanılgı.

edit: eksiledin aferin, büyük iş başardın, yazılanları okuduysan ve eksileyerek gerçek olmadığını iddia ediyorsan, eksileyip kaçmamanı, anlatılanların yalan yanlış olduğunu bu başlık altına yazmanı istiyorum, bakalım gerçekler nelermiş? ha eksileyip kaçtın ve yazdıklarımın yalan olduğunu kanıtlayamadın o halde sana saedece acırım dostum! beynini birilerinin ellerine teslim etmişsin demektir!
(bkz: kanaatimin önderi)...
gerçekten türkiye ve etrafında dönen oyunları kavramaktan aciz insandır. biraz dikkatli bakabilmeyi başarabilse, abd'nin bush öncesi ve bush sonrası politikalarına göre konumlandırıldığını görür pkk'nın.
konuya yorum yazmak için başlığı nerden tutacağını şaşıran insanda olabilir.
(bkz: başlık nedir)
(bkz: tdk)
bütçenin %50 si ordu ya ayrılıyor denilmiş (bkz: #6318453), bunu iddia eden yazar da kendi gibi düşünmeyenleri okumamakla suçluyor, sana bu veriler nerden geliyor veya kim neresinden uydurup seni kandırıyor bilmem ama türkiye nin bütçesi 220 milyar dolar civarından burdan yola çıkarsak 110 milyar dolarlık bütçe ayrılması gerekiyor savunma harcamalarına ki bu savunma harcamaları kalemi salt ordu dan oluşmaz, türk silahlı kuvvetleri ve emniyet güçleri arasında paylaştırılır ve bu oran da saana öğretildiği gibi %50 değil %10,9 dur.
diyalektik! açıdan okumanı araştırmanı öneririm.
mesnetsiz konuşmaya halk arasında atmak denir, bu da yalancılıktır ama sana yalancısın dememek gerekir ne de olsa öğretilenleri okuyorsun sadece, objektiflikten uzak, ideollijik ve gerçek olmayan öğretilerinizi.
tabi sen inanmaz ve kaynak ta istersin;

(bkz: http://www.emekdunyasi.net/tr/article.asp?ID=3765)
gözlerini kapamış insandır. sadece kendisine gösterilen gerçekleri görmek üzere kapamıştır. menfaati doğrultusunda kapamıştır. akp dediyse doğrudurcu insandır. akp demeden önce pkk yı barışçı görmeyen ikiyüzlü insandır.
türk insanın her zaman için iyi niyetli olduğuna örnek olan insandır. fakat bu inanış boşadır.
başlamadan edit: başlık başıma kaldı. normalde böyle bir başlık açacak yapıda biri değilim. bunu da şöyle kanıtlayabilirim:

din, vatan sevgisi gibi "bireysel" konuları temel alarak parti kurmuş, halbuki bunu yapmasındaki biricik amacı kar güdümü olan partilerin dahi gerçek amacını anlayamamış, bir terör örgütüne de hala sempatik gözlerle bakabilen, güzel ve yalnız ülkemin saf,temiz,cahil,duygusal ve tabii ki iyi olan yurdum insanıdır.

bir takım partilerin ayrımcı politikası, gelip geçen hükümetlerin de uzun zamandır sürdürdüğü yanlış politikayla birlikte kürt halkının hiçe sayılmasından, ezilmesinden ötürü bir "karşıt güç" yaratan politikacılarımız, şimdi de kendi yarattıkları bu güçle nasıl başa çıkacaklarını şaşırdılar ve halkı da sempati/düşmanlık arası bir ikileme sürüklediler. bir "terör örgütü" hiç bir zaman barış, adalet, birlik, huzur getirmez, yalnızca bozguncu, toplum huzurunu kaçırmaya yönelik faaliyetler düzenler. burada kullanılan terörle barış kelimeleri birbirinden çok ayrı anlamlar taşır, bu yüzden bunların birlikte kullanılmasını da yanlış buluyorum. bunun karşılıklı bir "uzlaşma" olarak algılanması gerekirken, bir terör örgütüne sempatik bakılıp da, taviz vermeye kadar gidebilecek bir politika, geleceğini zaten parlak görmediğim halkım hakkında daha olumsuz düşünmeme yol açıyor. şu anda en son izlenecek politika kürtlere taviz vermekken, onları neredeyse başımıza taç edeceğiz. amerika ırak'tan çekildiğinde, oradaki ve iran'daki kürtler zaten bitti, iran diş bileyip duruyor. onlar için tek cevap türkiye'yken böyle bir sempati, pişman olmadıkları halde serbest bırakılmaları, halkın teslim oldular diye sempatiyle yaklaşması deli saçmasından başka bir şey değil. hala ne amerikan politikasını, ne terörün nerden/neden doğduğunu ve sürdüğünü bilmeyen cahil halkımın geleceği ne olur, biz nasıl arada kaynarız bilmem.

(bkz: dtp yi kapattıktan sonra mhp yi de kapatmak)
gözlerimize gözlük takıp camını pembeye boyamışlar izliyoruz, pembe pembe bakıyoruz.

dostluk kardeşlik demokrasi insan hakları... ve barış...

evet barış, neye ve kime göre herzamanki gibi...

barış: ülkeler savaşır şartlar belli olur sonra barış anlaşması imzalanır barış yapılır. barış dediğimiz budur.

devlet terör örgütüyle barış yapmaz! devletin görevi kendine diş bileyenlerin dişini sökmektir, kendine mermi sıkan teröristleri leş haline getirmektir. bir avuç çapulcu teröristle masaya oturup siz bize barış getirdiniz alın size özgürlük demek değildir.

bu özgürlüğü onlara sağlayanlar, şehit analarına hangi yüzle bakacak bilmiyorum!..

yarın öbür gün kamptan gelen barışçı kansız pkklılar meclise girerse ki girecek, kimse şaşırmasın.
haince planlamış stratejiye inanmış, kandırılmış insandır.
gerçeklerden bi haber olanları da vardır.
(bkz: pkk nın havan topu açılımı)

hala öyle sanıyorsa o at gözlüklerini çıkarıp biraz diyalektik bakmasını öneririm kendisine ...
sanmakla kalsa gene iyi.
(bkz: http://www.internetajans.com/default.asp?nid=83563)
bir noktaya parmak basmak istiyorum. ordunun harcamalari devlet tarafindan bile denetlenemiyor : su yasalara goz atalim : " ...12 mart 1971 askerî müdahalesinden sonra yapılan anayasal bir değişiklikle silahlı kuvvetler’in elinde bulunan devlet mallarının aleni şekilde denetlenmesi sona erdirilmiş ve bu denetlemenin usullerinin millî savunma hizmetlerinin gerektirdiği gizlilik esaslarına uyun olarak kanunla düzenlenmesi öngörülmüştür. başka bir deyişle o dönemde sayıştay’ın genel ve katma bütçeli dairelerin (5018 sayılı kanun ile genel yönetim kapsamındaki kamu i̇dareleri) bütün gelir, giderler ve mallarını tbmm adına denetleme ve hükme bağlama işlevine istisna getirilmiş, ordunun elindeki mallar ile bundan doğan tasarruflar tümüyle denetim dışı tutulmuş ve ordunun iç denetimine bırakılmıştır. bu düzenleme silahlı kuvvetler’i denetim dışına itmekle kalmamış, modern yönetim anlayışının dışına çıkılarak kişilerin yaptığı iş ve eylemlerden doğan sorumluluklarına önemli bir istinsa getirilmiştir. türkiye açısından yapılan bu uygulama, günümüzde dahi dünya kamuoyunda telafisi çok zor olan neticeler doğurmuştur. askerî eylemlerin sivil hukuk alanı dışına taşınıp sivil yargı denetiminden uzaklaşması, aynı şekilde mali denetimden de muaf hale getirilmesi gerek yasal düzeyde gerekse uluslar arası ilişkiler bağlamında açıklanması zor durumlara sebebiyet vermiştir. aynı çerçevede 1985 tarihinde 3162 sayılı bir yasayla sayıştay kanunu’nda değişiklik yapılmıştır. bu değişiklik, askerî harcamalar olarak bilinen askerî alımlar ve bunların sözleşmeleri denetim dışı bırakmıştır. daha doğrusu bunlar sayıştay’ın denetiminin istisnaları arasında sayılmıştır. bunun ardından bir adım daha ileri gidilmiş, 832 sayılı sayıştay kanununun 30 uncu maddesine yapılan bir ek ile askerî kadrolar üzerindeki sayıştay tarafından yapılan vize ve tescil denetimi de sona erdirilmiştir.. "

cesitli kaynaklar ordunun payinin %30 ila %35 arasinda oldugunu iddia etmektedir. ama bunlarin hicbiri resmi veri degildir.

emek dunyasi web sitesindeki kaynaktakiler de dahil. su acidan %50 civari olarak iddia etme ihtiyaci dogmustu: gelirin %25-30 u civarinda borc ve faiz odemesine ayrilir her yil. bunu gelir olarak dusunmek hic aklima gelmemisti. belki bir finans terimi hatasi yaptim ama sonuc olarak halkin arasinda paylasilacak paranin %50'si civarinda orduya gitmektedir diye duzeltmem dogru olacaktir. ama bu da resmi veri degildir, o yuzden kesin bir sey soylemek zor. emek dunyasi teoriniz uzerinden gidersek : %10 civarinda orduya para ayrilmaktadir. bu da 200-220 milyar ytl(emek dunyasi web sitesinde dolar cinsinden degil ytl cinsinden verilmis veriler, ona da dikkat etmek gerekir) civarinda geliri olan ulkede 20 milyar ytl'ye denk gelir.komik bir paradir. sadece son bir ay icerisinde yapilan ucak alim anlasmalarini bile karsilayamaz bu rakam ne yazik ki. birakin tatbikat, mermi,bomba, bakim, personel, yatirim, orduevleri ...vb giderleri. bkz :

http://sozluk.sourtimes.o...35+sat%C4%B1n+almas%C4%B1

http://sozluk.sourtimes.o...16+sat%C4%B1n+almas%C4%B1

patriot fuzeleri, tanklar da cabasi... sadece bu ucaklarin (15-17 arasi degisiyor kesin rakami bilemiyoruz, gerci eksi'de biraz daha ucuz yazmislar) maliyeti 15 milyar dolar yani 20 kusur milyar ytl yapiyor.. 6 milyar dolarlik patriot anlasmasi iddiasi da var ama dedigim gibi her sey ortulu... neyse sonuc olarak okumak gerekiyor ama okunan her kaynaga inanmamak, biraz da yorum yapmak, ham bilgiden yola cikip kendi gorusunu olusturabilmek. cunku inanilmaz bir bilgi kirliligi icindeyiz. yayinlanan haberlerin (pkk ile ilgili olsun, baska bir konu olsun ) %90'i ya abarti ya da yalan ne yazik ki. son olarak da sunu belirteyim ben ne fettullah yandasiyim ne de pkk li. sadece objektif olmaya calisiyorum. amacim pkk'yi ovmek degil ama gerceklere gozumu kapatamam. amacim kimseyi rencide etmek de degildi.

edit : herhangi bir entry'i de eksilemedim.
1- türkiye nin bütçe verisi bahsettiğim kaynaktan alınmamıştır.
2- 20 milyar dolar ın savunma harcamaları için az olduğunu düşünmüşsün, dostum bütçeler 10 yıllık yapılmaz, 3-6-12 ay sürecinde yapılır, 12 ay üzerinde resmiyet taşır, sen bir ihale açtığında ihale bedelini nakit vermeyebilrisin, ki muhtemelen ordu da nakit değil belirli dönemler (ki bu dönemler yıllara yayılabilir) halinde ihale bedelini öder.
3- pkk hakkında yazılanların abartı olduğunu savunuyorsun, ya senin ordu hakkında bildiklerin yada sana ezberletinler abartılıysa? bunu düşündünmü hiç.
4- burasının forum olmadığının farkındayım fakat yinede şu entry de ki sorularıma cevap vermeni beklerdim; (bkz: #6318527). bunların cevabını öğretmediler mi yoksa.

ha bir konuda seninle hemfikirim, kimseyi kırmak gibi bir amacım tıpkı senin gibi benimde olamaaz, fakat istediğim şudur ki, bilgi kanallarının, fikir danıştığın kişilerin biraz dışına çık ve farklı kaynaklardan bilgi edinmeye çalış ve şunu unutmadan; sence bu kadar asker niye öldü, bu kadar kürt kökenli vatandaş niye pkk terörüne kurban gitti?
barış grupları kisvesi altında ülkemize gelen teröristlerin geri gitmesi hususunda ne yapacakları merak konusu bu insancıkların.
şehitlerin kendi kendine öldüğünü iddia etmekle eşdeğer bir düşünceye sahip olan zavallı insandır.
(bkz: )(cahillik suç olmalı bence, yoksa bununla başa çıkılmaz.)
lan arkadaş epeydir girmiyorum bkz nası konuyodu *
yurdum insanı olduğunda şüphe vardır.
insan olduğundan şüphe vardır.
yurdum insanı değildir .

(bkz: teröristin sesinin uzaktan barışçıl gelmesi)
aynı zamanda kendini hümanist de zanneden insandır.