1. 1.
  -insanlar gönül rahatlığı ile seyahat edip bölgenin kalkınması için çaba harcayabilecek.

  - öğretmen , doktor , mühendis gönül rahatlığı ile çalışabilecek.

  - bölgede turistik yerler rahatlıkla gezilebilecek.
  5 -2 ... rosava
 2. 2.
  o zamanki yönetimin delikanlılığına bağlı olarak; sanaii, buna bağlı olarak istihdam. yerel ticaret ve yerel hayvancılık. turizm. bilim alanında gelişme. eğitim. bunların hepsinden öncelikli sağlık hizmetleri. insan gibi yaşam şartları. ben bunları görebiliyosam ve erişebiliyosam doğudaki kardeşim de yararlanabilmeli...
  3 ... chankirili
 3. 3.
  birde doğuda olabileceklere bağlı olarak batıda olabilecekler var: aynı kanı taşıdığın insanı tanıma özgürlüğü. evladını gönderdiğin topraklara gözü yaşlı bakmamak içinin rahat olması. tek gidebileceği yerin antalya, bodrum olmaması. vs...
  1 ... chankirili
 4. 4.
  asala bittikten sonra olabilecekleri çağrıştıran durum. ülkemin doğusunda silahlar ne zaman susmuş ki pkk bitince sussun. *
  (bkz: türk ün türk ten başka dostu yok)

  ek: biri bunu eksilemiş. dötünden haberi olmayan biri olabilir. biraz tarih okusun. artı veren arkadaşlara saygılarımla.

  ek: birileri daha bunu eksilemiş. yav kötü bişi mi dedik. elbet doğuyu birileri karıştırır.

  ayrıca (bkz: nereye gitti bu ülkücüler)
  8 -8 ... konstruktor
 5. 5.
  1990 öncesi siirt eruh ta bulunan ciraf yani yassı dag a turist ziyaretleri olurmuş. bunu görmedim ma oranın halkı ve askeri komutanları anlatırdı. gerçekten çok güzel manzara ve çok güzel bir görüntüsü vardır. güveli olduktan sonra turist ve yerel halk neden gidip görmesin. oranın halkı anadolunun her yerini karış karış gezebiliyor istanbul'un her yerinde cirit atabiliyor ama normal bir halk can güvenligi olmadıgı için oralara gidemiyor. kim daha rahat peki. şimdi türk milleti toplansa bagırsa özgürlük isiyoruz bizde hakkari siirt mardin'e gitmek istiyoruz diye o dagda olan adam neder ki?
  1 ... elbette olsun
 6. 6.
  terör bitince bütün türkiyenin turislik gezi düzenleyecegi,urfada sıla gecesine katılıp fırattın kıyısında kahvaltı yapacağı nemrutta güneşi iple göge asacağı diclenin soğuk suyuna dalıp midyatta süryani sarabı içtikten sonrada mardinde kaburga dolması yiyeceği garanti olan bir durumdur.
  işsizliğin biteceği belkide ülkenin kalkınması için yeni temllerin atılacağı yeni bir devrin başlangıcı olacagı bir durumdur.
  2 ... by shadow
 7. 7.
  pkk biter zkk başlar. tarihte kürt isyanı ne zaman bitmiş de şimdi bitecek. sanki pkkdan önce müreffeh kalkınmış huzurlu bi güneydoğu vardı da. olay pkknın bitmesi değil kürtlerin uslanması akıllanması ve mensubu oldukları devlete azıcık ekonomik sosyal ve kültürel katkıda bulunmaya çalışmalarıdır.

  edit: yazdıklarım hoşunuza gitmese de yanlış olduğunu iddia edemezsiniz, anca eksileyin.
  4 -5 ... acun
 8. 8.
  tüm türkiye derin bir ohhhh cekecektir.
  1 ... penguenci
 9. 9.
  bölgede yeni bir devlet kurulacaktır. herkesin hoşgörüsüyle.
  1 -1 ... mavibeyaz
 10. 10.
  bir şey değişmeyecek sadece bölgeden çatışma haberleri,şehit haberleri gelmeyecek. bölgenin kalkınacağı, refah seviyesinin tavan yapacağı gibi yorumlar ütopyadan öteye geçemeyecek. bahsedilen turistik gezi gibi saçmalıklar zaten şuan rahatça yapılabilmektedir.
  (bkz: kürt gene kürt)
  3 -1 ... fuck fuk fon