1. 1.
  öyle olsaydı ellerinde amerikan değil rus silahları olurdu.
  2 -4 ... deli anlamindaki de
 2. 2.
  Pkk nın Geçmişinde kalmış ideolojik yaklaşım. Tabi o zamanın şartlarında pkk 'nın ihtiyaç duyduğu militan ihtiyacını ve türk sol cenahındaki belirsizliği ve bölünmüşlüğü fırsata çevirme kurnazlığı bunda pay sahibidir.

  1975-80 arası türkiye de sol fikirsel ve çıkarlar anlamında büyük ayrılıklar yaşadı. Aynı zamanda kitleleri peşinden sürükleyecek donanım ve karizmaya sahip lidere ihtiyaç duyuyordu. Sol fraksiyonlar içerisinde kitlesel örgütlenmeyi başarabilen mahir çayan - deniz gezmiş - ibrahim kaypakkaya gibi isimler artık yoktu. Thkp/c - thko ve tkpml gibi örgütler lidersizliğin sonucu olarak bölünmeler kavgalar ve doktrin tartışmaları yaşıyordu. Haliyle sol büyük travmalar geçirdi bu süreç içerisinde.

  Cezaevlerinden çıkan ve oradaki uygulamalar neticesinde daha çok radikalleşenler pkk ya sosyalist/komünist doktrininden ve aynı zamanda liderlerini-arkadaslarini asan-öldüren devletten "intikam" almak için gayet sıcak baktı.

  Pkk nın ilk kadrolarının içinde kürt kökenlilerden çok türk kökenliler vardı. Kemal pir de bunlardan biriydi örneğin.

  Dünyanın neresine gidersiniz gidin hangi ayrılıkçı örgüte bakarsanız bakın içlerinde hem milliyetçilikten hem sosyalizmden doneler bulursunuz. Tamiller - güney amerika kökenli örgütler - uçk gibi gruplar... Hepsinde vardır bu.

  Bu konunun tartışılması bile eblehce. Halamın sakalları olsa amcam olurdu gibi bir saçmalık.

  Pkk Şu an nereye evrilmiş ne olmuş öğrenmek isteyen ve dahi türkiye devletini yönetenlerin ne yaptığını ne yapmaya çalıştığını merak eden bunu okur.

  (bkz: kck sözleşmesi)

  (bkz: otonom marksizm)

  (bkz: antonio negri)
  -1 ... kurtcebe noyan
 3. 3.
  Bu arada tkp yi komünist sanan arkadaşlara pankart okumak haricinde kitap okumayı ve araştırmayı tavsiye ediyorum. Yalnız wikipedia dan okumasın. Yazık...
  2 -2 ... kurtcebe noyan
 4. 4.
  gerçek komunizm şuan da hiçbir ülkede olmamaktadır yani ütopik bir şeydir. mükemmel bir ekonomi ve toplum bilinciyle oluşur. sen ise dağdaki orospu çocuklarına komünist derken onları yüceltiyorsun. yapma!
  -4 ... eddie gluskin
 5. 5.
  amk komünizm işçi sınıfına dayanır, komilere, amelelere ve emperyalizmin lejyonerlerine değil.
  -1 ... ibni maymun
 6. 6.
  en büyük komünist amerika'dan aldığı destektir.
  1 -1 ... david addison
 7. 7.
  Kürt faşistlerine kominist denmez.
  ... bir tirrek sevdim uzaklarda
 8. 8.
  En büyük komünist şirinlerdir.
  -2 ... merbazrail
 9. 9.
  pkk'nin komünist olduğunu lenin'den alıntı ile ispatlamaya çalışan zekası düşük sağcıların ama komünistler de pkk'de amerika'dan taraf diyerek götlerin de ki ''made in usa '' damgasını göremezler.
  ben ayna tavsiye ederim bir hafif eğilecekler.

  cahillik kötü ama birde art niyetlilik ve yalana ortak olmanın yanında ahlak çöküntüsü.

  defalarca yazdık pkk 1990 'ların başında marksist ideolojiyi parti programından sildi .
  yerine kısa süre sonra abdullah öcalan tarafından yazılan komünal ekonomi denilen bir siyasi -ekonomik sistem getirildi ve öcalan bu sistemi 1999'dan sonra hapiste geliştirmeye başladı.

  pkk kadroları da bu sisteme katkılar yapmaya kalktılarsa da olmadı ,öcalan'ın ve ideolojik kadroların savunduğu bu sistem tutmadı tutmamasına rağmen savunulmaya devam edildi.

  aslında öcalan bunu sosyalistleri pkk yanına çekmekte kullanmaya kalkacaktı yapamadı.
  ve olmayınca bilhassa pkk önder kadroları sosyalistleri yavaş yavaş örgütten uzaklaştırdı.

  zaten bilhassa 90 öncesi örgüt içinde ki önder marksist kadroları bir şekilde (öldürmede var) tasfiye eden öcalan politikası bilhassa 2002 sonrası pkk içinde kıyıma dönüştü . buna hdp öncülü partilerde katıldı.
  hdp öncülü partiler pervin buldan gibi kürt burjuvalarını ve bugün akp içinde yer alan mehmet metiner ve altan tan gibi dinci ve yobazları bünyesine katarken feodal yapıdan da beslenmeye başladı.
  bunu sonucu olarak amerikancı murat karayılan pkk'yı tek başına yönetmeye başladı mustafa karasu ve duran kalkan gibi eski marksistler de artık sağa kaymaya başladı . ab 'ye yanaşıldı.

  pyd bunun ürünüdür. 2013 sonrası ise gezi olayları bir tetikleyici oldu pkk ve kürt hareketi içinde böylece hem pkk'da hemde hdp'de artık sol -sosyalist fikirde olanlar temizlendi.

  kalmadı mı tabi ki vardır ama üç beş kişi hiç bir söz hakları yok.

  pyd bunun ürünüdür dedik 2008'de suriye'de güçlenen kürt muhalefeti suriye iç savaşı ile ab desteğini aldı ab. çıkarları doğrultusunda örgütlenmesini tamamladı suriye'de bir güç odağı oldu.

  ekleyelim. bugün fransa'nın bilhassa membiç ve rojava'da müdahil olmasının sebebi budur. ab . çıkarları. yakında almanya ve ingiltere'de müdahil olacak. çekiliyorum diyen abd. ise tamamen ırak ve suud tarafına odaklanacak.

  abd ve ab . enayi mi ki komünist bir örgütü destekleyip başına iş alsın.
  sosyalistler ve kapitalistler arasında ki çelişkiler uzlaşmazdır ama kapitalist üretim şeklini benimseyenler arasında ki çelişkiler ise uzlaşır çelişkilerdir çıkarları ortaktır.

  niye siz akp hükümetine sormuyorsunuz pyd-ypg (salih müslim ) görüştünüz ve bir ara anlaştınız diye . çünkü ortak çıkarları suriye şam rejimini devirmekti baktı olmadı düşman oldular.

  şimdi bu durumda pkk ve pyd(ypg) nasıl sosyalist (marksist) oluyor merak ediyorum.

  bugün bazı sol/m-l yapılar pkk-pyd(ypg) yanında duruyorlar bu işid ve el-kaide saldırılarının sonucudur. bu saldırılar bittiği anda m-l solun da orada ki işlevi sona erecektir. aynı şekilde esad rejiminin yanında ki m-l sol içinde bu geçerlidir.

  eğer işlevlerini sonlandırmazlar ise 1930'lar da ki ispanya savaşında ki çaresiz duruma düşerler orada anarşistlerin tutarsızlığının getirdiği yenilginin aynısı burada da olacaktır.

  şimdi çıkıp zart zurt pkk komünisttir ,yok lenin böyle demiş yok şu şöyledir diye saçmalayacağınıza elinizde ki ideolojik belgeleri ortaya koyun yazımı çürütün yada susun.

  yazı çık daha uzun olması gerekirdi ama okuyacak beyni olan sağcı olmadığından anlayacaklarına yakın yazdım.
  beyinsiz siniz diye alınmayın.
  5 -6 ... baris hemen simdi
 10. 10.
  (bkz: pkk nın komünist jargonu kullanması)

  (bkz: ota boka faşist diyen pkklı).

  ya da komünist görünüp komünistlerin desteğini almaya çalışıyorlar.
  1 -1 ... orgazm kazim