bugün

efendim osmanlı devleti'nde zamanla bazı politikalar uygulanmıştır. bu politikalar xx. yy'da uygulanmaya başlanmış, uygulanma sebebi de osmanlı devleti'nin toprak kaybetmesini önlemektir.

osmanlıcılık uygulanmış. osmanlı sınırları içindeki türk, kürt, ermeni, yunan, macar, arnavut, arap(...) ne var ise osmanlı vatandaşıdır denmiş. kocaman bir bağlaç; ancak balkanlarda isyanlar çıkması, azınlıkların azması, şu an ab için köpek olduğumuz avrupalı devletlerin azmışları desteklemesi osmanlıcılık fikrini söndürmüştür.
peşinden sırbistan'ın, karadağ'ın, romanya'nın osmanlı'dan ayrılması bu fikrin ne derece geçerli olduğunu ortaya koymuştur.

islamcılık uygulanmış. tüm müslümanları bir çatı altında toplayalım diye düşünmüş aziz padişahlarımız yahut sadrazamlarımız. lakin sonuç belli, olmamış.

bu gibi; turancılık, batıcılık, adem-i merkeziyetçilik * düşünülmüş yahut uygulanmaya çalışılmış. ancak hiçbirinin olmayacağı anlaşılmış.

daha sonra, bize kurtuluş savaşı'nı kazandıran türkçülük fikri ortaya atılmış. osmanlı'yı kurtarmadıysa da türkiye cumhuriyeti'nin kurulmasına sebep olmuştur bu fikir.

şimdi, başlığa bakıyorum da ve sonra düşünüyorum "ahmet türk" gibi bir ad ve soyada sahip insanı düşünüyorum da...
sonra bakıyorum da dağdakilere vatandaşlığı bırakın türk olduklarını görüyorum da...

acaba, acaba aziz atalarım; türkçülük diye bir şey yok mu?

ek olarak: (bkz: başlık üstüne kalsın diye dua etmek)
ek olarak 2: (bkz: başlığın üstüne kalması) (bkz: duanın kabul olması)
"onlara bu ozgurlugu verecek baska bir ulke var midir ki o ulkenin vatandasi olsunlar" diyerek aslinda cozumu cok kolay bulunabilecek sorunsal.
pkk militanları içerisinde türkü de vardır, almanı da, ermenisi de... tüm ülkelerden vatandaşlar mevcuttur bu güruhta. hatalarını göremezler, nasıl bir pisliğe alet olduklarını anlayamazlar, çünkü; beyinleri yıkanmıştır bu zavallıcıkların.
pişmanım dedikten sonra tc vatandaşı olarak kalmalarıyla devam eden sorundur.
bir isyandan,başkaldırmadan bahsediyorsak normal olan durumdur.çünkü içinde bulunduğunuz şeye isyan edersiniz.