1. 1.
  Piyasacı, ekonomist falan değilim o yüzden linç etmeyin beni.

  Devlet piyasadaki tl yi çekse, atıyorum 5 milyon Türk lirasını merkez bankası alsa, yaksa. Piyasalardan Türk lirası azalsa, az olan bir şeyin değeri artmaz mı?

  Diye düşünüyorum, sonra 1 liranın bile bir sahibi olduğu aklıma geliyor.

  Piyasalardan tl çekilse? Değeri artmaz mı? ₺
  3 -2 ... n dakota
 2. 2.
  Türkiye'den günde aldıkları para yabancıların milyar liraların üstünde

  Türkiye de faiz oranlarını merkez bankası oldukça yüksek bir seviyeye getirdi (dıj güçler yaptı evet)

  Bu ne demek? Bir yabancı geliyor senin bankana 1 milyar yatıyor senede 200 milyona yakın para alıyor.

  Ya da geliyor senin dalgalı ekonominden yararlanıyor doları hareketlendirip 1 gün içerisinde milyarlarca para çıkışı sağlıyor senin ülkenden.

  Bununla da kalmıyorlar artık Türkiye'den birçok arazi kapatıyorlar. Ve arazilerde yetiştirip direkt kendi ülkelerine götürüyor adamlar yani senin toprağında üretim yapıp kendi ülkelerine kazandırıyorlar.

  Peki senin ülkene bir yatırım yapıyorlar mı? Hayır. Neden yapsın ki bankaya atar parasını katlar gider adam.

  Bizim cahil kesime türkiye ucuz işçi gücü sunuyor o yüzden burada fabrika kurarlar diye yediriyorlar. Bunlar faiz oranlarından bunun ne anlama geldiğinden çok habersiz çünkü.

  Hiçbir yabancı şu an Türkiye'ye gelip yatırım yapmaz kolay kolay. Bankaya parasını atar katlar gider.

  Sonra da bizimkiler çıkar dıj güçler ülkemizi mahvediyor der. Merkez bankasını yöneten adamı kim seçiyor acaba?

  Yani etrafa en çok para saçan ülke türkiye paranın çoğu yabancı ülkelerde dolanıyorken gırla bu imkansız bir durum. Üretim de yok o yüzden daha da imkansız.
  4 ... keyf kahyasi
 3. 3.
  kendi para biriminizi iç piyasadan çekemezsiniz. ekonomi kilitlenir. kendi para biriminizi dünyadan çekmeniz gerekir ki amerika bunu yaparak dolar kurunu yükseltiyor. türk lirası dünyada dolaşımda olan bir para birimi değildir.
  6 ... serdarsl06
 4. 4.
  Ekonominin gidişatını 360 derece degıiştirebilecek şahane bir fikir.
  ... wardenclyffe
 5. 5.
  üstad bu ne güzel ekonomi stratejsi. hayranlıkla izliyorum şuan.
  ... mrszacariah
 6. 6.
  turk lirasini piyasadan cekerek anca kendi bacaginiza sikmis olursunuz. Zira tl’yi sikine takan bir piyasa veya ulke yok. Ticaret; yabanci para cinsinden yapiliyor. Borclar yabanci para cinsinden oduyor. Her ne kadar tl convertible bir para olsa da piyasa acisindan devenin kulak tuyu kadar da etki yaratmiyor. Bir euro, dolar veya sterlin kadar guclu paramiz olmadigi ve olmayacagi icin bosuna hayal kurmayin.
  1 -2 ... doblocu eniste
 7. 7.
  Herkes yurtdışında olan etkisinden bahsetmişte. Peki ya yurtiçi nasıl olurdu?

  Hani şuan 10 liraya satılan patlıcan için piyasada tl olmadığı için satılmayacaktır, mecburen fiyatını düşürmek zorunda kalmayacak mı?
  ... n dakota
 8. 8.
  babanız size 10 lira para verdi. dedi ki git evladım 10 tane ekmek al gel.

  1 ekmek 1 lira olsun. devlet de gelip elinizdeki 10 liranın 2 lirasını almış olsun.

  siz fırına gittiğinizde fırıncı, aa madem devlet elinden 2 lirayı aldı, ben sana ekmeği 80 kuruşa satayım mı diyecek? hayır. sana yine 1 liradan satacak, baktı satışları düştü, uzun vadede fiyatı indirebilir.

  aradaki süreçte ne olur? önce 10 ekmek alan aile 8 ekmek alabilir ve fırıncılar fazla kâr etmiş olur. 8 ekmek alabilir hale gelmiş aile bu belirsizlikten ötürü tasarrufa gidip 7 ekmeğe dahi düşürebilir.

  fırıncının satışı düşünce fiyatı eski değerine indirmek için 80 kuruş yapar, ancak bu sefer 7 ekmek satar hale geldiği için eskisinden az kazanır hale gelir.

  ne oldu? fırıncı ekmek üretimini azalttı, ekmek alan aile ekmek tüketimini azalttı. bu durum buğday talebini de azaltacak, dolayısıyla buğday üretimi ve fiyatları azalacak.

  ekonomi denilen şey organik işlediği için çok fazla değişken mevcut. en ünlü ekonomistler Dahi defalarca yanılmakta.
  bazı varsayımları basitçe somutlaştırmak mümkün yalnızca.
  2 ... raduyev
 9. 9.
  bu iş öyle değil. ekonomist olmadığın için sana öyle geliyor. parana talebin olması lazım, talep yoksa bol veya az olmasının anlamı yok. yurtdışından bol bol mal alıyorsun, az buçuk üretmek için bile bir sürü mal alıyorsun. üretip kazandığın aldıklarına yaklaşamıyor bile. dolarla veya başka değerli gördükleri şeylerle ödeme yapmanı istiyorlar. senin ülke içindeki parayı kıtlaştırman sefaleti ve suç oranının arttırır.
  ... hastavilla
 10. 10.
  Deflasyon olur. Yani enflasyon tersi. Buna rağmen deflasyon piyasayı bitirir. Piyasa bitince vergi geliri azalır. Devletin elinde patlar.

  Doğru olan piyasadaki dövizi arttırmaya çalışmaktır. Biz döviz basamadığımıza göre tek yol ihracat üretim turizm.
  ... masklavi