bugün

ikisinden birini çalmak isteyen ama kararsız kalan kişilerin danışmak için yaptığı versus. sizce piyano mu çalmalıyım gitar mı? gitar artık çok demode, klişe gibi oldu sizce de öyle değil mi? ama yine de öğrenmek istiyorum.
piyano öğrenmektir tabi. gitara oranla daha zordur, ama tadı çok başka. ha gitar bilmiyorum tabi, bir piyano bilen olarak yazdım.
Piyano alır.
ikisi de aynıdır.

Arkadaşlar hırsızlık sonuçta. Ha piyano çalmışsın ha gitar.
flüt çalmak alır..
erkek için gitar çalmanın kadın için ise piyano çalmanın alacağı versustur.

not: gitar da çalıyorum piyano da.

gitarı keko gibi akustik çalmamak kaydıyla tabi, al abi bi elektro bak keyfine. erkeğe piyano yakışmıyor zaten.
tabi bateri de düşünülmeli bence.
bu şekilde isteniyorsa zaten ikisi de öğrenilmeden bırakılacaktır. çünkü müzik bir tutkudur. müzik aleti çalmak da öyle. biraz maymun iştahı ve geçici heves gördüm burada üzülerek söylemeliyim.

edit: ha bir de hangisini çalmak istediğinden ziyade parmakların hangisine daha uygun ona bakmak lazım.
arkadaş bu kararsızlıkla ıslık çal, yanında taşıması kolay hem. karar versus.
zorluk olarak piyano alacaktır. gitar tab ile çalınabilir lakin piyano için nota öğrenmek zorunludur. ama eğlence açısından gitar alacaktır. çünkü taşınabilir bir enstrumandır.
Gitar "akdeniz akşamları"dır, piyano senfonidir.

Piyano Galatasaray Lisesi'dir, gitar endüstri meslek.
ikisini de adam gibi çalabilenler açısından versus yapılamayacak eşleşmedir. ama benim tercihim piyanodan yanadır. hatta buraya şöyle bir şey bırakayım dinleyin.

https://www.youtube.com/watch?v=9E6b3swbnWg
ülkemizde her 10 kişiden 1i gitarda akor bastığından piyanonun alacağı versustur , gitar orospu olmuştur.net.
piyano alır. ama piyanoyu eline alıp ***** ***** gezemezsin piyasada. ortamda caka satamazsın.
piyano derim. özellikle de bir kıza yakışacak en güzel enstrümandır.
Eğer idealist bir kimse değilsen, onu mu öğreneyim bunu mu öğreneyim dediğin an ikisinide öğrenmeyi unut. Öğrenmek için daha doğrusu çaldığında zevk almak için ciddi bir emek ve zaman gerekecek. Eğer enstrüman tutkun varsa zaten belli bir aleti çalmaya çoktan başlamış, onunla ilgili sorular soruyor olurdun. Demode enstrüman ne la.
Gitar çalmak kolay değildir herkes virtöz olamaz. bence sen piyano öğren kalvye hakimiyeti daha kolay.
Konservatuara hazırlandığım şu aralar ciddiye alınacak bi entry giriyorum sevgili sözlük severler. Malum bölüm müzik olunca yetenek sınavı nedeniyle piyano ile tanıştım. Piyano kesinlikle ama kesinlikle gitar çalmaktan zor değil. Piyanoda tek geliştirebileceğiniz nokta notalara biraz daha hissederek (duygulu) basmak. Hangisi daha zor derseniz mey derim. Mey hakikaten zor arkadaşlar.
ikisini de çalan ve home studio işleriyle uğraşan biri olarak :
gitarın havada karada alacağı versustur üzgünüm piyanocular çok sığ düşünüyorsunuz.
sebebine gelirsek -bişey kanıtlamıyorum sadece benim düşüncelerim.-
öncelikle gitar keko işi falan değildir.orospu da değildir.türkiye de her 10 insandan birinin akor basmayı bildiğinden bahsedilmiş.Olaya -bişey tıngırdatmak- olarak bakarsanız veya bişeyi ele alıp hemen bişiler çalıp ben gitar çalıyom yeaa ;D diyip ortam yapmak istiyorsanız klasikleşmiş kusmukumsu parçalar 4 akordan ibarettir zaten Em F G Dm.Herkes 2 saatlik çalışmayla bu parçaları çalabilir.

Gelin görünki olaya bu açıdan bakmak size yalnızca vakit kaybettirir.
Gitar endustrisiyle ,üretimiyle ,elektroniğiyle daha gelişmiş bir çalgıdır (19yy.den itibarenki halleriyle kıyaslayın hangi enstrüman daha çok evrimleşmiş görün.ve evet yaylı çalgılar olduğu yerde sayıyorlar daha yeni yeni elektro - carbonfiber cellolar kemanlar). Ayrıca yavaş yavaş parmak kemiklerin oturmasıyla, elektro gitarda yüksek volumdeki distortion tonlarıyla çaldıkça kendinizi cennette hissediceksiniz.Gam öğrendikçe kendi sololarınızı yazıcaksınız. ve her şeyi geçtim , piyanonuyu istediğiniz kadar zarif çalmaya çalışın , istediğiniz kadar parmaklarınız tuşlarda uçurun , isterseniz jarrod radnich olun , piyano karşıdan izlenemez ve öyle süper zarif etkileyici görünmez. Ama gitar kesinlikle ama kesinlikle öyle değildir. Eğer gam biliyorsanız , melodiyi hissedebiliyorsanız , ve parmaklarınız birazcık zarifse insanları hayran bırakabilirsiniz.
Benden etkilenip gitar çalmaya karar veren çok arkadaşım oldu. ve ve evet sadede gelirsek * bu şartları sağlıyorsanız herhangi bir kızın gözünde en az +100 ciddiyim.En azından ben liseliyim lisedeki kızlarla alakalı olabilir ama ciddiyim farkını çok gördüm.
Gitar endüstrisinden bahsetmiştim evet pedallarıyla gitar çeşitliliğiyle amfileriyle ohoooo.

ve gitar dememin asıl sebebi:
müzik ,kayıt, stüdyo, işleriyle uğraşan insanlarla tanıştıkça ve onlarca saatlik youtube , forum gezintimin ardından şunu gördüm :
piyanoda notalar tek başlarına ve dizili olmaları sebebiyle (mesela gitarda aynı notayı gitarın 4 farklı yerinde bulabilirsiniz) piyano çok temel bi enstruman ve herkesin bildiği şey.Ayrıca bahsettiğim parmak oturmasından istemiyo piyano.Yani alelalede bütün gitaristler piyano çalıyor.en basitinden kayıtçısı mixcisi çellisti piyano çalıyor.Piyano basittir.Hatta bence en basit enstrumandır.Piyanoya başladığımda 3,5 yıllık bateri ve 2 yıllık falanda gitar tecrübem vardı.birazcık denemenin ardından yarım saatin ardından pink floyd high hopes çalabiliyordum. piyano -en azından bana- basit geldi yani. 9 yaşından beri piyano çalan bi arkadaşım var fesatlıktan kuduruyo kevaşe cidden.

ha bir de piyano çok pahalı diyen sözlükçülerimiz var onlar yüzünden vazgeçme piyano çalcaksan.sebebi şu:
MIDI klavye (bilgisayarla haberleşebilen klavye) alıp , torrentten 5-6 gblik VSTi (sanal enstruman) indirip -mesela benim favorim Galaxy Vienna Grand- dünyaca ünlü servet edebilen piyanoları bir tıkla önüne getireblirsin. Ayrıca bu klavyelerin tuşları weighted yani gerçek piyano tuşları dinamikleri.Demek istediğim illa 10k tl bayılcan diye bişi yok. 2k-3klik bir MIDI klavyeyle işi halledebilirsin.Ama tavsiyem gitar benim.
eğer kızsan not : kıza en yakışan enstruman piyona deyolla. bu benim kişisel tercihim sanırım emin değilim ama olum saçmalamayın amk gitar çalan bi kızla piyanist kız bir mi? biri sosyal faaliyet olsun diye piyano öğrenmiş hanım hamarat zengin kızı , diğeri tellere abanıp gitara tecavüz eden sert dişi steve vai . gitarist kız <3 candır saçmalamayın.. daha fazla bilgi isteyenler mesaj atabilir yardımcı olurum sevinçle.

edit: insanı piyanonun başına ittirip 10 dakikanın ardından acı bir hayal kırıklığıyla yalnız bırakan link:
https://www.youtube.com/watch?v=n4JD-3-UAzM

al canım bi tane daha https://www.youtube.com/watch?v=KkN4nCkvISc
sabırsızsan şimdiden dön bu yoldan. hiç paranı ve zamanını harcama.
piyano çalmak daha zordur, ama öğrenen artık rahatlıkla her enstrumanı çalar.
Gitar çalan insan şarkı daha iyi söyler Piano çalan insan ise Müzik Kulağına sahip olur benim bildiğim kadarıyla.
değişen bir şey yok ikisi de aynı öğrenme zorluğunda fakat bu iki enstrümanda kişinin kendini geliştirmesi kendine bağlı.
piyano biraz daha zor.
Nasıl ilerletmek istediğine bağlı.

Piyanoda Fazıl Say gibi, gitarda John petrucci gibi olabilmek var.

Ama üzgünüm ikisi de olmak imkansız...