1. 1.
    Dünyanın en saçma yılanı bence.

Bir kere zehiri yok. O kadar heybetli dişlere rağmen pek öyle ısırayım derdi de yok. Zaten ısırsa bir şey de zerk edemiyor. Anca öyle iki dişle iz bırakır yani.

Bilmem kaç metre boy var, çok yavaş hareket ediyor. Kuyruktan falan yakalayınca aniden dönüp o kadar mesafeye atılamıyor da.

Neymiş? Sımsıkı sıkacak da nefessiz kalıp öleceksin sonra seni yutacak falan.

Evrimsel sürece hiç uymuyor bu özellikler. Yani Bunca yıl doğal seleksiyonda bala göte hayatta kalmış gibi geliyor bana.

Besin zincirinde bunun düşmanı olan türler arasında maraz çıka çıka Karambolde bilmem kaç milyon yıl varlığını sürdürmüş sanki.

Yani ben mesela pitonu teke tek’te alırım kanaatindeyim. Hadi diyelim belden kavradı, ısıra ısıra koparırım etlerini şerefsizim. Ben kafadan daha vahşiyim amk! Taşlan sopaylan evire çevire de döverim üstüne.

Kobraya saygım var bak, hem hızlı atılıyor hem ısırdı mı, baldıran zehiri gibi tak felç oluyorsun. Engerek de öyle.

Ama piton saçma ya. Bu kadar hantal bir şeyin evrimsel süreçte küçülmesi gerekirdi, bu nasıl olduysa iyice göt göbek salmış, semirmiş, hala yüzsüz yüzsüz doğada geziyor. Artık nasıl bir evrimsel torpili varsa Bugüne kadar da bir hayvan türü çıkıp “hayırdır amk, biz kıt kanaat avlanıyoruz, sen tosun gibi semiriyorsun, gel bakalım şöyle bişi konuşcaz” falan dememiş.

Yıl olmuş 2019 hala ormanda orada burada hışır hışır geziyor. Çok uyuz oluyorum bu hayvana!
    2 ... samgold